Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jak będzie cieplej rozłóż czarną folię pod krzewami pędraki lubią wtedy wychodzić na powierzchnię i można je zebrać, ale to pracochłonna metoda i nie daje 100% skuteczności. Słyszałem o preparacie P-Dakol, ale nie znam jego skuteczności. To preparat oparty na szczepach bakterii ograniczających występowanie szkodnika. Może ktoś stosował i może powiedzieć coś o skuteczności. Chrabąszcz majowy zasiedla ciepłe i w miarę suche miejsca więc może podłoże było zbyt przesuszone na powierzchni.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Obrazek

Obrazek
Cześć. Jak przyciąć tą borowkę? Kupiłem 3 lata temu. W ostatnim roku owocowała jak zwykle bardzo dobrze ale miała bardzo małe owoce. Nie wiem czy to z suszy czy po prostu owocowała ze słabych pędów? Jak nie da rady z tego zdjęcia nic odczytać to piszcie. Jak nawet nie możecie mi pomóc co do akurat mojej to może jakieś ogólne porady?
Mam tę moc - Sylwek
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Trochę słabe zdjęcia. Ogolnie wszysrkie cienkie gałązki które wychodzą z ziemi trzeba usunąć. Jak jakieś gałązki są pousychane też precz.obejrzyj kilka filmikow na yt i to ogarniesz.
nowalij
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 paź 2019, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

bociankrasna pisze:Trochę słabe zdjęcia. Ogolnie wszysrkie cienkie gałązki które wychodzą z ziemi trzeba usunąć. Jak jakieś gałązki są pousychane też precz.obejrzyj kilka filmikow na yt i to ogarniesz.
Wszystkie to znaczy ile?
Wyjaśnij na przykładzie pierwszej, górnej fotografii.

Myszka na górne zdjęcie.
Prawy klawisz.
Otwórz link w nowej karcie.
Wciśnij Ctrl i powiększ zdjęcie na cały ekran. potem zobacz samą podstawę krzewu.
Widzę tam około 5 pędów z czego jeden częściowo pokłada się po ziemi. Dwa rosną skośnie. O dwu z tyłu trudno coś powiedzieć.
Widzę co najmniej dwie cienkie gałązki. Czy je wyciąć? Wszystkie czy jedną? Które?
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zwracam się do Was z prośbą. W sieci jest mnóstwo filmików jak przycinać borówkę, ale zdecydowana większość pokazuje krzaki dojrzałe, a te, w których mowa o młodszych roślinach, zupełnie mi nie pomogły w znalezieniu odpowiedzi na pytanie "Jak powinienem przyciąć swoje borówki?".

Borówki odmiany Sierra kupione późną jesienią 2017 roku zostały włożone do ziemi i od tego czasu nikt przesadnie się nimi w zasadzie nie zajmował i były pozostawione same sobie przez osobę, które je posadziła. Nadszedł więc czas, aby przejąc stery i doprowadzić wszystko do ładu. Jestem na etapie czytania różnych informacji, ale porę mamy taką, że trzeba działać, więc liczę na kilka dobrych rad.

Stan obecny:

1. Borówki są w ziemi o neutralnym pH, ale wiem, że dołki pod nie były zarabiane kwaśnym torfem.
2. Borówki docelowo będą przesadzone do podwyższonej grządki, która w powinna się zbudować w okolicach maja i czerwca.
3. Grządka ma służyć głównie jako element pozwalający kontrolować pH, ma mieć około 7 metrów długości (3 krzaki planuje w niej) i być elementem ozdobnym więc jej wysokość to wstępnie 30 cm.

Pytania:

1. Czy powinienem je teraz przycinać jeśli niedługo będą przesadzane?
2. Jeśli tak, to jak powinienem do tego podejść? Jeśli ktoś zaznaczy na zdjęciu do wyciąć, a co zostawić będzie to super pomocne :)
3. Czy 30 cm wysokości podwyższonej grządki wystarczy, czy lepiej pomyśleć o wyższej?
4. ...

Jeśli brakuje jakichś informacji, to chętnie je dodam, tylko powiedzcie jakich?

Bohaterowie:

Krzak 1

Obrazek Obrazek

Krzak 1

Obrazek Obrazek
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

nowalij pisze:
bociankrasna pisze:Trochę słabe zdjęcia. Ogolnie wszysrkie cienkie gałązki które wychodzą z ziemi trzeba usunąć. Jak jakieś gałązki są pousychane też precz.obejrzyj kilka filmikow na yt i to ogarniesz.
Wszystkie to znaczy ile?
Wyjaśnij na przykładzie pierwszej, górnej fotografii.

Myszka na górne zdjęcie.
Prawy klawisz.
Otwórz link w nowej karcie.
Wciśnij Ctrl i powiększ zdjęcie na cały ekran. potem zobacz samą podstawę krzewu.
Widzę tam około 5 pędów z czego jeden częściowo pokłada się po ziemi. Dwa rosną skośnie. O dwu z tyłu trudno coś powiedzieć.
Widzę co najmniej dwie cienkie gałązki. Czy je wyciąć? Wszystkie czy jedną? Które?
Nie korzystam z kompa tylko telefon i słabo widać. Generalnie te z ziemi o średnicy mniejszej jak 4-5 mm tnij. To co się kładzie ku ziemi też, bo dostanie owoców i bedą leżeć w ziemi.
https://youtu.be/tYFHuzJNPLk

https://youtu.be/GfhAWCxG9cw
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jak chcesz żebyowocowały w tym roku to proponuje przesadzić już. Jak nie to może być później ale przytnij krzaki tak żeby nie było pąków kwiatowych. Po 1 ładnie sie rozkrzewią a po 2 pobudzi je do rozbudowania bryły korzeniowej. Ten rok przerwy sprawi również zdecydowanie lepsze owocowanie w przyszłym roku.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A propos borówki trafiłem na taką ciekawostkę.
https://wlodawa.net/ukraina-gdzie-znikn ... nie-wideo/
Czy plantacja 150 ha to jakaś duża plantacja czy "normalna" i takiej wielkości uprawy w Polsce też można spotkać?
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Po czym poznać, które gałązki owocowały rok temu? Czym różnią się od innych?
Mam tę moc - Sylwek
czarnawoda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lis 2019, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Bo nie ma na nich pąków kwiatowych.
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie, ze polecam ten kanal jako zrodlo wiedzy, ale tu w trakcie filmu i koniec filmu jest dobrze pokazana roznica miedzy tymi co owocowaly a tymi z pakami, ktore dadza owoc jeszcze w tym roku.
https://www.youtube.com/watch?v=v6rM_EJeGwY
Oczywiscie na roslinie moga byc jeszcze jednoroczne proste lub rozgalezione przyrosty ktore pakow nie maja, ale za rok czy dwa tak.
gosiunia32122
50p
50p
Posty: 82
Od: 15 kwie 2014, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Po zimie w borówce mam bardzo dużo gwiazdnicy - chwastu. czym moge to zielsko opryskać? Colzamid? DEVRINOL?
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Otrzymałem w prezencie kilka krzaczków borówki amerykańskiej w doniczce. Trzymam je pod folią (w sumie dla ochrony przed psami) i zaczęły powoli puszczać liście. Chcę je posadzić do ziemi i przyciąć od razu. Czy to dobry czas na sadzenie czy jest już za późno ze względu na liście? A może za wcześnie ze względu na pogodę (dziś w nocy było u mnie -6 stopni)? Z tego co czytałem można borówkę sadzić praktycznie cały rok, ale nie chciałbym jej uszkodzić poprzez cięcie w złym momencie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”