Borówka amerykańska - 7 cz

Drzewa owocowe
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

chris18404 pisze:Kopie dołki na 50cm x 50cmw jakiej proporcji wymieszać torf z ziemią i trociny mi przekompostowanymi? Mam dostęp do ziemi z lasu iglastego także

bardzo prosze o pomoc i odpowiedź , będę wdzieczny
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Dołki o średnicy 80cm,głębokości 40cm.Jeśli jest glina to głębokość zwiekszyć do 50cm i dać drenaż.
Boki wyłożyć folią stanowiącą bufor,na dno siatka przeciw kretom i nieco siarki pylistej(także bufor).
Wymieszać ziemię w 1/3 wierzchnia,torf i trociny.Pilnować podlewania w takim dołku.Uzupełniać trociny,nawozić siarczanem amonu do końca czerwca,siarczanem potasu raz po zbiorach przed jesienią.
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

cewe pisze:Dołki o średnicy 80cm,głębokości 40cm.Jeśli jest glina to głębokość zwiekszyć do 50cm i dać drenaż.
Boki wyłożyć folią stanowiącą bufor,na dno siatka przeciw kretom i nieco siarki pylistej(także bufor).
Wymieszać ziemię w 1/3 wierzchnia,torf i trociny.Pilnować podlewania w takim dołku.Uzupełniać trociny,nawozić siarczanem amonu do końca czerwca,siarczanem potasu raz po zbiorach przed jesienią.
A dobrze jest sadzić w oponach?
tmf30
200p
200p
Posty: 436
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

W oponie? Pewnie tak ja nie widzę przeszkód. Taka sama chemia jak folia. Co do sadzenia, to u mnie była gleba gliniasta. Po 3 latach 4 krzaki musiałem na nowo sadzić, bo nie chciały rosnąć. I mimo że pozostałe 9 idą dobrze to uważam, że im mniej gnilny tym lepiej, przy czym trzeba mieć na uwadze, iż wymiary dołka jakie podał CEWE to ponad 200 litrów pojemności, a wg mnie to torf jest podstawą podłoża pod borówki i trzeba go odpowiednio więcej zastosować.Więc może ciut płytszy dołek tak na 30 cm, dużo ziemi z lasu iglastego, trocin no i wtedy troszeczkę gleby gliniastej (lepiej trzyma wodę.).
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Opona to tak w sumie ropa naftowa i chemia odradzał bym dla zdrowia , rozłoży się a roślina wciągnie a ty wciągniesz owoce (nie prościej zjeść oponę ) :wink: .
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

NOWY 83 pisze:Opona to tak w sumie ropa naftowa i chemia odradzał bym dla zdrowia , rozłoży się a roślina wciągnie a ty wciągniesz owoce (nie prościej zjeść oponę ) :wink: .

Z tego co wiem dużo osób sadzii w oponach przynajmniej w mojej okolicy (ale są za granicą i nie mam jak zapytać) myślę że jest to wygodne bo podkarpacka się nie zajedzie drzewka, trociny się utrzymują itp, ale na internecie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat.

Czy dołki 55x50 cm będą dobre? Mam 20drzewek, myślę przywieźć ziemię z lasu zmieszać z wykonana ziemia z dołków i worek torfu 80litrow podzielić na 3 drzewka i trochę trocin (tylko że są z drzewa liściastego) jest to dobry pomysł?
tmf30
200p
200p
Posty: 436
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Folia/plastik to także o ile się nie mylę produkt ropopochodny w jakiejś części a mimo to dołki się obkłada. A takie wymiary dołków (50x55) jak podałeś to wg mnie za wąskie i za głębokie. A ja będę dosadzał 5 krzaków i walę 80cmx30cm. A 80 litrów to ja dawałem pod jeden krzak, i przy dużym dołku wg mnie to za mało.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

tmf30

Korzenie borówki sięgają do 40cm+ drenaż jeśli jest glina.Borówki nie lubia stać w wodzie.Ziemia z lasu to duża możliwość przywleczenia chorób do ogrodu. Skąd wyszło ci 200l?
Ja wyraziłem swoje zdanie na prośbę kolegi i więcej nie dyskutuję.Każdy niech robi jak uważa.
Pozdr.........

-- 31 sie 2016, o 12:12 --
chris18404

Z tego co wiem dużo osób sadzii w oponach przynajmniej w mojej okolicy (ale są za granicą i nie mam jak zapytać) myślę że jest to wygodne bo podkarpacka się nie zajedzie drzewka, trociny się utrzymują itp, ale na internecie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat.

Czy dołki 55x50 cm będą dobre? Mam 20drzewek, myślę przywieźć ziemię z lasu zmieszać z wykonana ziemia z dołków i worek torfu 80litrow podzielić na 3 drzewka i trochę trocin (tylko że są z drzewa liściastego) jest to dobry pomysł?[/quote]

Podłoże należy przygotować na wiosnę ,a sadzić dopiero jesienią.Co jakiś czas sypnąć garść siarczanu amonu i podlać jak sucho.Nie zapomnij o siatce przeciw gryzoniom,bo uwielbiają takie klimaty,no i o siarce.Jak zrobisz jak ci napisałem wcześniej,to będzie to zgodne ze sztuką, a gałęzie będą się uginały od owoców.
Możesz kombinować dalej i zrobisz jak chcesz.
Pozdr........
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Dziś zaasadzilem ponad 20 drzewek borówki, mieszkałem torf z ziemią pół na pół, czy pasuje teraz (wrzesien) podlać lub rozsiać je siarczanem amonu? Mam jeszcze nawóz wieloskladnikowy, proszę o poradę.
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Broń Boże teraz siarczanem amonu ani nawozem wieloskładnikowym do borówek bo to nawozy stosowane wiosną sypiąc je teraz roślinki mogły by zimą przemarznąć. Jeśli już to teraz jest pora na siarczan potasu plus ewentualnie superfosfat ale nie jest to obowiązkiem. Oczywiście przed zastosowaniem siarczanu potasu dałbym roślinom ze dwa tygodnie od posadzenia żeby miały czas na zaadaptowanie do nowych warunków.
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Właśnie tak samo myślałem ale w szkółce gdzie kupiłem sadzonki gościu mówił że można wieloskladnikowy nawóz do borówkę zmieszać z ziemią w trakcie sadzenia
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Tak można tylko pewnie zapomniał dodać że jeśli sadzi się rośliny wiosną a nie jesienią.
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Czy odległość 2 m między rzędami dla borówki wysokiej (gł. Bluecrop, Brygitta, Hannah's Choice) jest wystarczająca?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”