Bób cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób

Post »

Według mnie dojrzałość bobu objawia się tym, że sam odrywa się od strąków. Jest tam takie połączenie, przez które substancje odżywcze jak przez pępowinę u płodu przechodzą do nasion, kiedy bób z łatwością odrywa się od tych połączeń, tak, że zostaje tylko wgłębienie, znaczy że jest już idealnie dojrzały i gdy dłużej posiedzi to będzie już tylko sechł i twardniał.

Ja gotuję bób w wodzie w której stosunek soli do cukru to jakieś 2/1 dwie łyżeczki soli, jedna cukru kilogram bobu i ze dwa litry wody. Cukier dodaję przed zagotowaniem wody a sól jak zacznie wrzeć. Dodaję też kwiatostany kopru. Podczas gotowania cały czas próbuję, ważne, żeby nie przegotować. I w takim stanie po prostu sobie go dłubię. I choćby łupina była nie wiem jak zdrowa, nie zjadam jej, bo jest niesmaczna. Bób może dać się zjeść, ale to bez sensu marnować potencjał smakowy zjadając łupinę, więc najlepiej nagotować bobu i jeść sobie po trochu, nawet przez cały dzień. Nawet ciekawy smak ma bób, który poleży przez noc. Robią się na nim ciemne plamy i nabiera aromatu suszonych grzybów - takich jak w wigilijnej kapuście.
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Bób

Post »

Co ma największy wpływ na plenność bobu? Odmiana? Stanowisko? Nawożenie?
Posadziłam kilka odmian bobu i niestety nie był zbyt plenny. Może za głodny? Albo moja (piaszczysta) ziemia nie bardzo mu odpowiada? Były takie krzaczki, gdzie było 6 strąków, ale to był rekord. Przeciętnie było po 3-4 czyli malutko. Co zrobić żeby było więcej?
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób

Post »

Posadź po prostu więcej bobu. Bób można stosować do zmianowania gleby. Wiele daje suchej i jałowej ziemi, bo podobnie jak łubin wiąże azot w korzeniach. Chociaż w sumie też można go czymś zasilać dolistnie. Poszukaj sobie o zasilaniu roślin strączkowych. Unika się przy tym azotu, ale można wprowadzić parę wartościowych pierwiastków, np wapń.
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Bób

Post »

Dzięki, gdybym miała dużo miejsca, to problem plenności nie zajmowałby mnie zanadto.
Poszukam sobie o nawożeniu strączkowych, ale będę wdzięczna za wypowiedź praktyków.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Bób

Post »

Alembik pisze: Ja gotuję bób w wodzie w której stosunek soli do cukru to jakieś 2/1 dwie łyżeczki soli, jedna cukru kilogram bobu i ze dwa litry wody.
Zastanawiam się po co cukier,za zdrowy on nie jest
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bób

Post »

Ja dodaję też do gotowania odrobinę cukru, łyżeczkę na trzylitrowy garnek. Wtedy ziarno po obraniu dłużej ma ładny, żywo zielony kolor, nie ciemnieje tak szybko.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Bób

Post »

jeśli chodzi tylko o kolor to nadal dodawać nie będę
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bób

Post »

Pewnie, że nie trzeba, do podjadania prosto z łupinki to przecież wszystko jedno. Ale w sałatce np. zielone ziarenka ładniej wyglądają niż brunatne :) Zupa krem też ma piękny zielony kolor zamiast butelkowej zieleni :wink:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Bób

Post »

dorkasz1 pisze:Co ma największy wpływ na plenność bobu? Odmiana? Stanowisko? Nawożenie?
Posadziłam kilka odmian bobu i niestety nie był zbyt plenny. Może za głodny? Albo moja (piaszczysta) ziemia nie bardzo mu odpowiada? Były takie krzaczki, gdzie było 6 strąków, ale to był rekord. Przeciętnie było po 3-4 czyli malutko. Co zrobić żeby było więcej?
Dorkasz, ja bób mam dopiero od 4 lat, więc jakimś wielkim ekspertem nie jestem. Moje doświadczanie jest takie, że nie należy go siać zbyt gęsto i trzeba dużo podlewać. W zeszłym roku miałem bardzo słabe plony i wydaje mi się, że te dwa czynniki, które wymieniłem zadecydowały.

Nawozić wg. mnie w ogóle nie trzeba bo azot to on sobie sam z powietrza bierze przez korzenie...
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2992
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Bób

Post »

Miałam tylko 2 odmiany bobu: Bizon z sadzonek i Karmazyn siany do gruntu w połowie marca.Bizon bez rewelacji,natomiast Karmazyn pięknie wiązał, dużo nasion w strąku,nawet mszyce go nie atakowały,szybko rósł i dogonił Bizona.Warunki jednakowe,bo rosły obok.na pewno posadzę go w przyszłym roku. Obrazek Obrazek
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Bób

Post »

Jankiel, dziękuję :)
Z moich posianych bobów najlepsze są Dragon, Bonzo i Witkem. Najplenniejsze i najładniej rosły. Nie wykładały się, mimo deszczu i innych niesprzyjających okoliczności przyrody. Dragona wcale nie jadły mszyce. Nie wiem czy to przypadek, ale był całkiem czysty.
Najsłabszy był Aquadulce Supersimonia z Franchi Sementi. Strąków mało, mimo że długie, to plon niezadowalający. Poza tym rósł wysoki, a dosyć wiotki, wykładał się, musiałam go podwiązywać. W ogóle warzywa z nasion tej firmy, to nie dla mnie. Dwie sałaty (wielkie paczki) wcale nie powschodziły, siałam je wiosną i teraz powtórzyłam, nic nie ma. Fasola pnąca miała być super długa, wzeszła i padła, w szklarni w kącie posiałam kilka nasion, wzeszły, w sumie zawiązały 3 strąki. Brokuły dzikie zakwitły mimo bardzo wczesnego sadzenia zanim zdążyłam ich spróbować. Tylko burak liściowy wyrósł przepiękny, czerwony. Niestety, okazało się, że mi nie smakuje, wolę zielony lub szpinak.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6905
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób

Post »

dorkasz1 Ponieważ bób ma bardzo wysoki współczynnik transpiracji uprawiany na lżejszych glebach wymaga nawadniania. Zwłaszcza w momencie kwitnienia i zawiązywania strąków. Najlepiej uprawiać go na glebach cięższych, o dużej pojemności wodnej.Jeżeli uprawiasz go na niewielkiej powierzchni najprostszym rozwiązaniem byłoby dodać parę worków torfu. Bób nie znosi jednak kwaśnej gleby. Odczyn powinien być obojętny lub lepiej lekko zasadowy. Bób ma duże zapotrzebowanie na potas i fosfor a także na bor (na azot ma średnie zapotrzebowanie)-warto jesienią dać do gleby obornik. Nie można łączyć wapnowania gleby z nawożeniem! Pamiętaj, że roślina jest bardzo wrażliwa na zasolenie więc nawożenie mineralne wiosną powinno być rozważne. Być może dobrym rozwiązaniem będzie oprysk gleby Rosahumusem. W tym roku niestety nie zdążyłem go zastosować.
O odmianach najlepiej porozmawiajmy zimą a teraz pomyśl raczej o miejscu uprawy bobu w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
KorK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 1 maja 2012, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bób

Post »

Witam,jak u was z bobem?
Ja zerwałem dzisiaj jeden strąk i nasiona już były twarde,tylko takie jakieś bardziej biało-żółte a nie zielonkawe,czy takie można już jeść? Pozdrawiam
Pozdrawiam miłośników bobu :P
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”