Wszystko o pomidorach cz. 16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

elaos dokładnie o tym filmiku wspominałem w temacie Pomidory-choroby i szkodniki cz.19 ale nie wiedziałem czy mogę go tutaj zamieścić. Test wygląda na wiarygodny i pokrywa się z moim doświadczeniem.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 570
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kilka razy się spotkałam na tym forum z głosami, że pokrzywa jest przeceniana i nie ma tak cudownych własności.
Nie wiem skąd się wzięła tak wielka popularność akurat gnojowicy z pokrzyw (szczególnie w uprawie pomidorów), bo przypuszczam, że z innych roślin uzyskamy podobny skład. Gdzieś widziałam filmik o herbatce z trawy, podobno też działa rewelacyjnie.
Na pewno nie zaszkodzi, o ile nie będziemy pryskać tym owoców, ale dla mnie za dużo zachodu i za duży smród.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Gnojówką to forma rozkładu rośliny, pokrzywa sama z siebie nie jest jakimś cudem i nie odda więcej minerałów niż pobrała. Trawie wystarczy sam azot i urośnie bujnie, pokrzywa bardziej żarłoczna i kumuluje więcej. Ale nie oszukujemy się, badyl pokrzywy nie zawiera jakiegoś ogromu minerałów, po prostu więcej niż większość popularnych chwastów.
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9624
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

:wit Nie traktuję gnojówek roślinnych jako nawóz a bardziej jako
środek ochrony czy stymulator .
Poszukajcie na forum , kaLo robił kiedyś analizę gnojówki .
Zawsze robię miksy typu wrotycz , skrzyp , przytulia , liście pomidora , szałwia ,
pokrzywa , można dodać chyba kozłka by nie śmierdziało i emy lub tym podobne .
Numak
50p
50p
Posty: 60
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Merkor,
Nie nawoże intensywnie.
Przy sadzeniu dałem pod każdy krzak garść obornika granulowanego (kurzego) i nie licząc moich ostatnich działań z gnojówką to to by było na tyle.
Spróbuję na kilku krzakach podlewania bez rozcieńczania, ciekawe czy będzie jakaś różnica.

Calka,
Ok, rozejrze się za wspomnianym przez Ciebie nawozem. Podejrzewam, że sie przyda bo krzaki zaczęły owocować jak głupie, będzie potrzeba jedzonka :-)

Elaos,
Dzięki za podrzucenie linku. Obejrzałem film i w sumie wnioski są podobne do tego co napisał Merkor. Wypróbuję podlewanie samą gnojówką.
Numak
50p
50p
Posty: 60
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kupiłem właśnie przez internet 3 kg tego kristsnolu czerwonego.
Jak często go dodawać do podlewania ?

(Przepraszam, że post pod postem ale nie mogłem wcześniejszego już edytować)
Piecha21
100p
100p
Posty: 193
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Witam !

Niech ktoś podpowie co ja mam oberwać na tych krzakach ? :) Chcę prowadzić na 1 pęd a wydaje się mi że chyba mi sie rozeszły na dwa.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Piecha21

Pierwszego pomidora daj zdjęcie jak drugiego bo za mało widać. Ogólnie jak chcesz tylko na jeden pęd to obrywaj wszystkie wilki.

Obrazek
Piecha21
100p
100p
Posty: 193
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Merkor

Będę w domu to zrobię inne. To wiem że obrywać wilki. Tylko mam problem z rozpoznaniem wilków własnie u samego szczytu. Boję się by nie urwać źlę. Czy przy tym drugim krzaku mogę oberwać bez obaw jeszcze takiego dużego wilka ?

Jeśli widzę na tym wilku juz że kwiaty się pojawiają to zostawić również mogę prawda ? Będą w sumie dwa pędy to tragedii nie będzie :D
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Jak najbardziej możesz zostawić, ja jak tydzień-dwa nie mogłem nic zrobić bo mnie nie było to nie takie wilki obrywałem :P Jedyne pomidory u mnie które mają więcej niż jeden pęd to samokończące Red Cherry.
lukrecia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Proszę o poradę.

Jestem początkującym ogrodnikiem i to dopiero mój 3 sezon uprawiania warzyw.
Poprzednie dwa sezony miałam pomidory w tunelu foliowym. W tym pokusiałam się przygotowanie swoich rozsad i w rezultacie miałam nadmiar sadzonek i kilkanaście musiałam wysadzić w gruncie. Wszystkie pomidory (w tunelu i gruncie) wysadzałam 3 czerwca (mega długo było zimno). Mój problem wygląda tak, że te posadzone w gruncie wyglądają... marnie. Niektóre odmiany mam zarówno w tunelu i w gruncie i rośliny różnią się zarówno wielkością, jak i ilością masy zielonej. Te tunelowe są takie dorodne, zdrowe... a te gruntowe mają może po 60-70 cm, jakieś takie łyse, kilka liści na krzyż... ale kwitną i owocują. Nawet chyba lepiej niż te w tunelu. :shock:

Wiem, że przy upałach słońce daje im równo w cztery litery bo zwijają liście, a niestety rosną w bardzo nasłonecznionym miejscu. Myślałam nawet czy nie zrobić im jakiegoś zadaszenia z białej agrowłókniny. Ale, jestem mało doświadczona, i nie wiem czy powinnam.

Podczas sadzenia wszystkie pomidory dostały po garści obornika owczego w dołek. I kilka dni temu podlałam je delikatnie rozcieńczoną gnojówką z obornika.
Mąż wczoraj przyniósł do domu zielony, czerwony i pomarańczowy Kristalon. Czy może to ruszyłoby je do wzrostu i nabrania masy zielonej?
Którym podlewać, zielonym (on jest ponoć do rozrostu) czy już od razu czerwonym? 10g na 10 litrów wody, tak?
Dodawać nawóz do każdego podlewania? Podlewam codziennie jak są upały.
Z góry dziękuję za pomoc, bo aż mnie serce boli jak wchodzę do ogrodu i widzę te biedy.

Obrazek
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Wcale nie wyglądają na bidule, są w gruncie i mogłabyś im dać święty spokój przez dwa tygodnie? Pilnuj tylko wilków, podlewać raz na kilka dni ale solidnie. Takie codzienne chlapanie to tylko marnowanie wody. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

gienia1230 pisze:Wcale nie wyglądają na bidule, są w gruncie i mogłabyś im dać święty spokój przez dwa tygodnie? Pilnuj tylko wilków, podlewać raz na kilka dni ale solidnie. Takie codzienne chlapanie to tylko marnowanie wody. :D
No właśnie,
już leciałam pocieszać, że co tam co tam, moje też długo wyglądały jak bidule i dopiero teraz ruszają całą parą, ale zobaczyłam te piękne zieloniaste pomidorce zwieszające się z Twoich niby ledwo żywych krzaków.
Chyba możesz przestać tak koło nich skakać i obserwować tylko kondycję liści i wybarwianie się owoców. I tak jak piszą wyżej podlewać raz na kilka dni, a częściej to jak będą wiotczały w słońcu od upału, najlepiej chyba wieczorem.

Nadal podziwiam. Naprawdę wielu z nas tutaj ma w porównaniu z Twoimi biedę ;:108
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”