Dalie wymagania,problemy - cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Dalie wymagania,problemy - cz.1

Post »

Mam pytanie o dalie.Nie mam jeszcze tych roślinek w ogrodzie, ale już je w tym roku zasiałam i zaczynają kiełkowąc na parapecie. No i teraz jestem ciekawa czy te roślinki z nasion mi w tym roku jeszcze zakwitną? Czy je trzeba pikować? I czy po jednym sezonie w ogrodzie wytworzą bulwy i nie będę musiała w przyszłym roku znowu ich siać?
Aneta
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1348
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Na wszystkie Twoje pytania, zawart poscie, odpowiedź brzmi TAK. A więc:

- po pierwsze - oczywiście dalie kwitną w roku wysiania,
- po drugie - musisz je rospikować do doniczek, co z jednej strony opóźni ich wzrost a z drugiej ułatwi rozwój,
- po trzecie - wytworzą bulwy, które można przechować na następny rok.

Proszę jednak pamiętać, że dalie są roślinami bardzo wrażliwymi na mróz i do gruntu mogą być wysadzane dopiero w maju, gdy minie już obawa przymrozków. Moim zdaniem wysiałaś je zbyt wcześnie. Ja dalie wysiewam do gruntu pod koniec kwietnia, i tak zdążą zakwitnąć.
Mietek.
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Anetko zbytnio się pospieszyłaś z tym wysiewaniem nasion :? ja swoje dalie wysiewam w połowie marca do małych doniczek , do każdej wkładam po dwa nasionka , jak wykiełkują to pozostawiam tą większą roślinkę , następnie do gruntu sadzę je dopiero po zimnej Zośce , sadzonki są już na tyle duże że maja pączki :)
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wysiałam je tak wcześnie, bo tak wyczytałam w necie że trzeba.Mam już spore doświdczenie z sianiem roślinek, ale nie z daliami. Sieję juz od kilku lat lobelię, gazanię, żeniszki, surfinie, żagwin. Troszkę mnie zmartwiłeś, że wysiałam za wcześnie, tymbardziej, że nasionka w miniszklarence już po 2 dniach zaczynają wypuszczać kiełki-ale mam nadzieję, że się jakoś utrzymają.

Hmmm...to się pospieszyłam ...a tak wyczytałam. I co najgorsze wysiałam już wszystkie nasionka, które miałam z zeszłego roku od znajomej.
Aneta
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Siałam w zeszłym roku dalie- kwitły ładnie- i przechowały się ich karpki w dobrym stanie w piwnicy :D . W marcu je wysadzę do doniczek to też wcześniej rozpoczną swój wzrost. W tym roku też posieję- mam różne nasiona dalii- ale w marcu.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
eukomis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4140
Od: 13 sty 2008, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Dalie

Post »

Anetko ja co roku wysiewam dalie w lutym i co roku mam ładne tylko jak wypuszczą drugie listki to im uszczyknę wierzchołki i wtedy sie rozkrzewiaj. A oto moje dalie pozdrawiam Halina. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Eukomis ślicznie rozkrzewiona jest szczególnie ta ostatnia dalia. Ja też od dwóch lat wysiewam dalie tak na przełomie luty/marzec i jak eukomis uszczykuję wierzchołki, przynajmniej rozrastają się, nie bujają :D W tym roku wysiewać będę pomponowe, chciałam jeszcze kołnierzykowe, ale nasion dla mnie zabrakło :( (szkoda, bo napaliłam się na nie), czy ktoś z Was wysiewał te kołnierzykowe?
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D Ja siałam...i teraz też wysieję- zeszłoroczne kłącza mam przechowywane w piwnicy. :D

Między innymi były takie

Obrazek

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Ja oglądałam nasiona dali, ale pisało roślina jednoroczna więc się zastanawiałam czy wytworzy kłącze do przechowywania, ale skoro piszecie, że wytworzy to kupię nasionka i zobaczę co wyjdzie, były różne kolorki i wysokości :wink:
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jakie ŚLICZNE te Wasze dalie!!! Aż nabrałam zapału do kupienia kolejnych nasionek. Piękne są te kołnierzykowe i te Twoje Anetko też są śliczne. Tak się zastanawiam-bo one nie sa takie niskie, czy je trzeba podpierać czymś żeby sie nie połamały? No i mam jeszcze pytania jak się nazywają Anetko Twoje te dwa kremowo-żółte i ta łososiowa, a u Halinki wpadła mi w oko ta ostatnia tak mocno rozkrzewiona i taka niziutka?
Aneta
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Anetko nie znam odmian tych dali :? moja kuzynka kupiła je kwitnące na bazarku :) ,
a ja od niej na jesieni nazbierałam nasionek :) ,
póżniej wiosną wysiałam u siebie i takim sposobem mam teraz swoje :wink:
Różnią się też wielkością, ta żółta wymaga podpórek , natomiast pozostałe nie :) ,
ale możliwe że gdybym tej żółtej uszczykiwała czubki to wówczas nie poszłaby tak w górę :roll:
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja z taką nieśmiałą prośbą do Ciebie Anetko :oops: jeślibyś miała nasionka tej żółtej lub łososiowej dalii... :oops: Bo sprawdzałam w sklepach i znalazłam tylko takie okwiatach pojedynczych, a na Allegro też nie ma takiego koloru...
Aneta
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

niezapominajka567 pisze:Ja z taką nieśmiałą prośbą do Ciebie Anetko :oops: jeślibyś miała nasionka tej żółtej lub łososiowej dalii... :oops: Bo sprawdzałam w sklepach i znalazłam tylko takie okwiatach pojedynczych, a na Allegro też nie ma takiego koloru...
Wiesz Anetko mam nasionka ale są pomieszane , bo jak je zbierałam to zapomniałam je od razu podpisać , a póżniej to wiadomo wszystkie są takie same :wink:
wiec jeśli chcesz to podeśle Ci to co mam, a jakie wyjdą kolory to się okaże jak zakwitną :wink: podaj mi swój adres na pw :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”