Róża pomarszczona

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hortensja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 gru 2006, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Róża pomarszczona

Post »

Czy można przycinać różę pomarszczoną żeby sie rozkrzewiła? Czytałam gdzieś, że tych róż
sie nie przycina, tylko wycina stare pędy, ale co zrobić, gdy krzaczki mają po 3-4 długie pojedyńcze pędy i die chcą się same rozrosnąć. Bardzo proszę o odpowiedź, kogoś kto ma doświadczenie w uprawie tych róż. Bedę wdzięczna - Hortensja.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4521
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Gdy kupiłam swoje siedlisko po usunięciu krzaków chwastów itp "znalazłam krzewy róży pomarszczonej. Wyglądały okropnie więc nie wiele myśląc potraktowałam je sekatorem dość ostro. W tej chwili mam gęste ładne krzaczki. Zagęściły się ładnie i co roku je przycinam bo rosną za dużo w górę. Myślę więc że twojej róży też nić nie będzie, ale nie jestem specjalistą.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Z róży pomarszczonej można robić zywopłoty, nawet formowane. Bardzo dobrze znosi cięcie i ładnie wygląda.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15075
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mam stare róże pomarszczone i cięłam je na różne sposoby. Jeżeli pędy są wątłe, to najlepiej obciąć wszystkie z 10-20cm nad ziemią i pozwolić róży wypuścić nowe. Jeżeli są mocne, to mozna je przyciąc np. o połowę. To też powinno sprowokować roslinę do wypuszczenia nowych pędów.
Awatar użytkownika
Hortensja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 gru 2006, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Przytnę wszystkie krzaczki odważnie i zasilę nawozem, bo rosną na
bardzo ubogiej glebie, stąd zapewne ten ich rachityczny wygląd.
Łacze pozdrowienia - Hortensja
Awatar użytkownika
tk3008
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 gru 2007, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

a kiedy to ciecie wykonac teraz wiosna ???
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Tnie sie teraz, na przedwiośniu.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

hanka55 pisze:Tnie się teraz, na przedwiośniu.
No to ja swoją r.rugosę "Hansa" też przytnę bo siedzi już kilka lat, ma 1,5 m wysokości ale nigdy nie była cięta. Jest rozłożona szeroko ale w środku ma mało pędów.Nie wiem czy dobrze myślę ale gdybym cięła nad oczkiem zwróconym do środka to powinna mi się zagęścić w środku. :?
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Próbuj, próbuj Marysiu, ale rugosa ma wpisane w geny, półkoliste, rozpierzchłe kształty :D
Cięciem można ją jednak modelować - vide żywopłoty :-)
Warto co parę lat wyciąć jej przy samej ziemi najstarsze, zdrewniałę pedy, by odmłodzić krzak - przedłuża mu się życie o kilkanaście lat.
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 383
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Kochane,

wczoraj sadzialam roze pomarszczona jako zywoplot. Udalo mi sie meza namowic, do wyrwania snieguliczek ( och jak ja ich nie lubilam :wink: ) ... oczywiste, ze jak chlop zobaczyl jak jest lyso to za glowe sie zlapal - dla mnie bylo to jasne, zas dla niego hihihi... a po tym jak posadzilam roze zadal pytanie - jak one szybko rosna ? Zeby znowu jego "wlosci" byly schowane przed wzrokiem przechodniow...

Stad powtarzam moje pytanie za mezem - jaki sredni przyrost ma roza pomarszczona? Teraz ma okolo 50 cm :wink:

Dziekuje bardzo :lol:
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3036
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

co do pomarszczonej to osobiscie skracam młode róze 2 pedy tuz przy ziemi pozostałe na 10 cm.........starszym wycinam wszystkie ciensze od ołowka a najstarszych nie dotykam :lol: poza wycieciem pedów rosnących do srodka......


rugosa cieta klasycznie ma "gołe nogi" i "bujna czupryne".......nie cieta jest rozwichrzona a formowana od młodosci moze byc INDYWIDUALNA :D
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 383
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Smoku,

ale czy roza ta rosnie w miare szybko w gore? Nie zamierzam jej przycinac, ma byc naturalnym zywoplotem... ingerencja tylko jezeli bedzie to konieczne.
Dzięki
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Moje pomarszczone mają już mocno nabrzmiałe pąki. Są rzadkie i chciałabym je zagęścić. Czy nie za późno będzie jutro na przycięcie?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”