Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?

Post »

Jak w temacie: Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?
Zebrałem owoce cisu czerwone i teraz się pytam jak z nich wyhodować nowe roślinki ?
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jak najbardziej możliwe jest wyhodowanie Cisa z nasion które znajdują się w czerwonej osnówce :D
Po pierwsze musisz usunąć osnówkę i wybrać z niej nasiona i trochę je przesuszyć. Zanim je zasiejesz musisz poddać je procesowi skaryfikacji, mówiąc wprost mechanicznie uszkodzić, papierem ściernym bądź pilnikiem. W naturze zajmują się tym ptaki, zjadając osnówki i częściowo trawiąc zewnętrzną warstwę nasiona. Jednak w tym przypadku nie możesz liczyć na siły natury i musisz poradzić sobie sam :D Po tej czynności nasionka są gotowe do sadzenia :wink:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

A co powiesz o stratyfikacji - nie jest potrzebna ? Ja bym wysiał od razu albo drugi sposób: do papierowej torebki i do lodówki i wysiać w lutym.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nie jest niezbędna aczkolwiek można przeprowadzić. U cisa potrzebna jest najpierw długa stratyfikacja ciepła a następnie chłodna i z tego co wiem w stratyfikacji ciepłej temperatura musi się zmieniać cyklicznie. Jak dla mnie, zbyt zajmujące i niewygodne :roll:. Więc albo trzeba być pracowitym, albo cierpliwym bo bez tego zabiegu wykiełkuje za mniej więcej 2 lata (albo i dłużej) :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Wysiewałem nasiona dwukrotnie i nic mi z tego nie wyszło, ale w tym czasie pod drzewem wyrosły nowe cisy bez mojej pomocy. Nie wiem czy pomogły ptaki czy nie , ale faktem jest, że dużo nasion znajduję umieszczonych przez ptaki w szczelinach kory drzew ( w ten sposób wykorzystują te szczeliny jako naturalne imadło przytrzymujące nasiona ) gdzie urządzają sobie stołówkę. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

To może lepiej przez sadzonkowanie. I to można przeprowadzić teraz. Sadzonki pobiera się z tzw. piętką - kawałkiem zeszłorocznego pędu. Ukorzeniłem tak kiedyś cisa, jak później doczytałem, że cała roślina jest trująca to wysadziłem na trawnik przed blokiem i niestety dzieciaki go zadeptały. Ale jest to możliwe - tym bardziej jak zrobisz kilka(naście) sadzonek i być może pewniejsze niż z nasion.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

z tego co wiem nasiona cisu wysiane do grunta ,omijajace proces ,w kórym towarzysza ptaki trwa tzw okres 2 lat po wschodzie sadzonki. Juz nie pamietam jak ten okres przetrwania nasiona sie nazywa .... moze ktos przypomni??
Sypki

Darz Bór
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Ze względu na okres spoczynku nasion nie polecam siewu jako sposobu rozmnażania cisów, Łatwo (ale może też trochę długo) rozmnaża się z sadzonek - można je ciąć teraz, niekoniecznie z piętką.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re:

Post »

Maxymilian pisze:Jak najbardziej możliwe jest wyhodowanie Cisa z nasion które znajdują się w czerwonej osnówce :D
Po pierwsze musisz usunąć osnówkę i wybrać z niej nasiona i trochę je przesuszyć. Zanim je zasiejesz musisz poddać je procesowi skaryfikacji, mówiąc wprost mechanicznie uszkodzić, papierem ściernym bądź pilnikiem. W naturze zajmują się tym ptaki, zjadając osnówki i częściowo trawiąc zewnętrzną warstwę nasiona. Jednak w tym przypadku nie możesz liczyć na siły natury i musisz poradzić sobie sam :D Po tej czynności nasionka są gotowe do sadzenia :wink:

Zrobiłem tak jak pisałeś, efekt bardzo dobry. Naczekałem się ale udało się :)
baca
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 17 sty 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?

Post »

Wyhodowanie Cisu Szkółkarze dokonują ,poprzez ukorzenianie gałązek cisu pobranych z krzewu przed rozpoczęciem wegetacji.Jest to metoda wegetatywna i bardzo skuteczna.Ja osobiście ją stosuję.BACA
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?

Post »

Cieszę się, że się udało i gratuluje :D
A na ile wymierne są te efekty? Ile wysianych nasion wykiełkowało?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Czy z owoców Cisu można wyhodować nową roślinę i jak ?

Post »

Maxymilian pisze:Cieszę się, że się udało i gratuluje :D
A na ile wymierne są te efekty? Ile wysianych nasion wykiełkowało?
Sporo gołym okiem widać, że około 20-22 sztuk wzeszło. Dużo nasion nie siałem bo to była próba. Udana próba. Nasion może było około 30szt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”