Początki mojej storczykowej choroby :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Początki mojej storczykowej choroby :)

Post »

Witam, chyba wreszcie pora pokazać mój pierwszy Phalenopsis, od dawna o takim marzyłam i wreszcie moja połówka sprawiła mi taką walentynkę.

Na razie tylko kilka, robione na szybko.

Trochę mnie martwi, ten pęknięty liść [ już był taki jak go dostałam ] ostatnio trochę zżółkł, nie wiem czemu, nie jest przelany... jaka może być przyczyna?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i korzonki trochę kiepsko widać

Obrazek

Obrazek



I teraz dwa Cimbidium, chyba :oops: Ostatnio oba przesadzone, do lepszej ziemi

W "spadku" od sąsiadki... co tu zrobić, żeby zwiększyć szanse na kwitnienie?

duży, miał dość przegniłe korzenie, przesadzając, obciełam dużą część, ale widzę, że żyje i chyba nie zrobiło to na nim wielkiego wrażenia, ma trochę zniszczone liście, idzie w górę, ostatnio nie widziałam nowych zarodków liści.

Obrazek

Obrazek


i mniejszy, widać, chyba mu dobrze ma 3 nowe przyrosty, czy może to być nadzieja na pęd kwiatowy? Korzenie w lepszym stanie niż u tego dużego :roll:

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Tym pękniętym liściem to bym się nie przejmowała, najstarszy, więc może odejść w spokoju.
Korzonki chyba w porządku.
Waleria
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

piękny biały Phalaenopsis. a liść żółknie, bo to jeden z tych starych.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Carisma Phalaenopsis wygląda w porządku, korzonki też niczego sobie. Żółknące liście od dołu to raczej nic groźnego. Listek dolny zamiera i odpada (często tak się dzieje), natomiast na szczycie rośliny rosną nowe, czyli pełna symbioza :D . Nie zaszkodzi oglądnąć bardzo dokładnie roślinki (czy nie ma tam jakiś żyjątek) i sprawdzić korzonki w środku. Jeżeli nie dzieje się nic szczególnego, poza zółknącym liściem na samym dole, to poczekać z przeglądem do czasu "po kwitnieniu". Specjalistką w uprawie Cymbidium raczej nie jestem, sama posiadam jedno, którego aż dziw, że jeszcze nie zamordowałam. Tutaj niech ktoś inny się wypowie.
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Według mnie, Phalaenopsis jest w dobrej kondycji, reszta liści ma się dobrze, więc ten żółknący jak to napisała Waleria - może odejść w spokoju, taka kolej rzeczy.
Ma piękne kwiaty! :)

Na rady odnośnie Cymbidiów, musisz chwilę poczekać, bo widać nasze Cymbidiowe specjalistki nie są w zasięgu komputerów ;)
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1421
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Witaj :wink:
Storczyk sliczniusi. Biale sa jedne z piekniejszych, Twoj jest uroczy :wink:
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Agnieszka Co.
100p
100p
Posty: 123
Od: 16 lut 2009, o 11:54
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Twoje roślinki wyglądają zdrowo.
Cymbidium wypuszcza nowe przyrosty - to dobry znak. Cymbidium lubi jasne miejsce uprawy, a gdy minie groźba wiosennych przymrozków najlepiej wystawic je do ogrodu i przetrzymac tam do póżnej jesieni. Oczywiscie nalezy uważać żeby słońce nie poparzyło lisci - trzeba wystawic w pochmurne dni lub początkowo cieniować. Lubi duze dawki nawozów.
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.

Jakiś czas temu kupiłam już nawóz do storczyków, także zasilam reguralnie wszystkie. Mam nadzieję, że Cymbidium to zachęci do kwitnienia. :wink:

Co do ogrodu, niestety nie mam takiej możliwości - blok.

Mam balkon, jednak od strony północnej, gdzie w cieplejszych porach roku jest praktycznie przez cały dzień w słońcu, w lato w bardzo ostrym... Jednak jeśli będzie możliwość, w mniej słoneczne dni, na pewno będę wystawiać skoro to lubią :)

Jaka jest optymalna temperatura, w której można wystawić Cymbidium na dwór?
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Ja bym w takim wypadku wystawiała roślinę na balkon na noc
ona musi mieć odczuwalną różnicę temperatur by potem zakwitnąć - wystawią się od połowy maja do połowy października (kiedy nie ma przymrozków)
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Słodka walentynka-piękne kwiaty i w dodatku dwupędowy,korzonki wygladają całkiem dobrze :D może następna okazja(imieniny,urodziny,rocznice...) znów przyniesie coś nowego do kolekcji :wink:
W swojej krótkiej przygodzie ze storczykami pożegnałam już kilka najstarszych listków.Twój ma ich całkiem sporo a jak ten całkowicie zżółknie-delikatnie oderwij.
A myśl o Cymbidium coraz częściej za mną chodzi :lol:
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Oj tak, musze nabąknąć TŻtowi w razie okazji o kolejnego :D

Ale on jak to facet, dopiero po jakimś czasie, przy namaczaniu, on się skapował, że ma dwa pędy :lol:

Ten jest dokładnie spełnieniem moich marzeń dwa pędy i duuuużo kwiatów :)

Z Cymbidiami to trzeba poważną rozmowę przeprowadzić. Ze zdjęć, jak widziałam potrafią też pięknie kwitnąć, może chociaż w tym mniejszym jakaś nadzieja, jak ja bym chciała ... Pozostaje mi czekac niecierpliwie co wyrośnie z tych trzech nowych pędów, a on się nie spieszy...
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Zakupiłam na alle takiego cosia... chyba zwariowałam, zobaczymy w jakim stanie dotrze w sumie chyba nie tak strasznie drogo 21,50...

Mam nadzieje, że nie będę żałowała, bo ten kolor jest piękny, i ta mnogość pędów. Miałam już małe Dendrobium z wyprzedaży z Ikei, praktycznie po nie wiele mniejszej cenie, z dwoma małymi pędami, ale nie wiedza co do pielęgnacji , sprawiła, że niestety umarł ...


DENDROBIUM odm.BERRY ODA


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4497
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Świetny zakup, niech Ci pięknie rośnie i dłuuuugo kwitnie. Wydaje mi się, że jest on raczej chłodolubny. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”