Zimozielone, ekspansywne...

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Zimozielone, ekspansywne...

Post »

Szukam pilnie jakiegoś drzewa lub krzewu- zimozielonego, szybko rosnącego (do przynajmniej 2-3 metrów)- chcę zasłonić brzydki budynek sąsiada. Nie ma to być nic szczególnie dekoracyjnego- nie jest to już ogród a łąka. I raczej coś co nie wymaga podpór. Chodzi mi jednak o stworzenie swoistej ściany. Miejsce jest od strony wschodniej, ziemia raczej kwaśna (choć pewna nie jestem :roll: ) , dość żyzna. Jest to obszar długi naokoło 25 może 30 metrów.

Szukałam w wyszukiwarce ale propozycje roślin były raczej wyszukane- ozdobne. Mi chodzi o coś prostego, szybkiego i niekoniecznie super pięknego- nie wiem może coś jak wierzba- tylko na zasadzie ściany zieleni- jeśli wiecie co mam na myśli :wink:

Dziękuję z góry za porady! :)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

wierzba nie jest zimozielona

z zimozielonych - żywotniki w odmianach (np. smaragd - można kupić spore drzewka za dość dobrą cenę), czy jałowce w odmianach - teść można kupić większe

a z liściastuch jest dużo szybko rosnących - ale gubią liście na zimę, np. dereń biały (można też te z dekoracyjnymi liśćmi), ligustry, leszczyna (również ta z czerwonymi liśćmi), buk (strzyżony oczywiście, zostawia brązowe listki na zimę - bardzo ładnie wygląda), grab (również strzyżony), kalina hordowina ( również w odmianach)

no i liściaste rosną znacznie szybciej od iglastych
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Skoro to Irlandia, to nie ma sensu sadzić rośliny niezimozielone.

Z lisciastych mogą być: Viburnum tinus, Prunus laurocerasus, Ilex aquifolium (gatunek rodzimy), Escallonia macrantha, Elaeagnus ebbengii, Berberis darwinii i wiele innych.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Prunus laurocerasus, Ilex aquifolium bardzo wolno rosną
Prunus laurocerasus dorasta max do 1,5m

reszty podanej przez warsawyaka nie nam - ale ciekawe roślinki - jak tylko masz na nie warunki :D

warsawyak skąd ty Escallonia macrantha, Elaeagnus ebbengii wyciągnąłeś ?:> nie widziałam nigdy w życiu :) teraz luknęłam w google
genialne...
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

[quote="dianek"]wierzba nie jest zimozielona

No tyle, że wierzba nie jest zimozielona to wiem 8) :wink:
Chodziło mi tylko o takie porównanie- szukam rośliny tak pospolitej jak wierzba (w Polsce), nie wymagającej wiele uwagi,szybko rosnącej- ale koniecznie zimozielonej.

Dziękuję za propozycje- nie wiem co z podanych jest dostępne w Irlandii? No i te ceny- czasem tu mogą zabić :evil:
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

dianek pisze:
no i liściaste rosną znacznie szybciej od iglastych

czyli wolę liściaste :wink:
tylko jeszcze nie wiem co...
Amatorka ogrodu
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

dianek pisze:Prunus laurocerasus dorasta max do 1,5m
W sprzyjających warunkach, a takie ma w Irlandii, dorasta do 10 m wysokości i 10 m szerokości. Roczny przyrost to 30-60 cm. Oczywiście można nabyć odmianę słabiej rosnącą.

Najlepiej zapytać tubylców o jakieś szybko rosnące, tanie zielsko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”