hoja australis

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

hoja australis

Post »

hoja australis jest pełna niespodzianek, gdyż jej gatunki mogą być zarówno pnączami, jak i krzewami.
W naturze porastają cześć Australii ( stąd nazwa, od pierwszej znalezionej na tym terenie hoi), wysypy Południowego Pacyfiku, stanowiska w Malezji i Indochinach. Zasiedlają skrajnie różne stanowiska od wilgotnych, po niemal pustynne.
Cykl życiowy, uzależniony jest od klimatu : hoje stanowisk wilgotnych, wegetują przez cały rok, mają liście gładkie, lśniące i stosunkowo cienkie, gdyż nie muszą kumulować wody w komórkach.
Te odmiany są delikatniejsze do uprawy mieszkaniowej i przy suchym powietrzu często zrzucają liście i kwiatostany ( np. H.A.var. paxtoni variegata/ australis Lisa).

Hoje rosnące w suchych biotopach, w zimie zapadają w stan spoczynku.
Ich duże liście z grubą skórą, są twarde, jędrne, grube, a komórki stanowią rezerwuary wody ( często deszcz spada raz na 3 miesiące, więc tylko zapas wody w tkankach i hibernacja, umożliwia przeżycie).
Występowanie hoi w Australii, jest niemal ograniczone do niewielkiego obszaru zachodniej części kontynentu. Panuje tam klimat prawie śródziemnomorski z ciepłym i suchym latem,
a chłodną i wilgotną zimą. ( patrz - uprawa bugenwilli, oleandra, milinu)

Wszystkie gatunki hoi australis są łatwe w hodowli i polecane nawet początkującym miłośnikom tych roślin. Chętnie kwitną (od sierpnia do listopada) i szybko przyrastają.
Preferują ziemię przepuszczalną a nie znoszą ciężkiej i wilgotnej, ze stagnująca wodą.

Rośliny należące do grupy H.australis:
hoja australis ssp.. australis/ H. dalrympleana/H. pilosa/H. keysii/H.. pubescens /H. oligotricha - chętne do wspinaczki pnącze o liściach jasnozielonych, pod spodem mechatych ( owłosienie tylko na starszych liściach); o formie owalnej, z charakterystycznym pochyleniem. Liście mają długość od 4 - 9 cm, a szerokość - 2,5 - 5 cm. Hoja ta kwitnie rzadko i niechętnie, i ma najmniej ciekawe kwiatostany z całego rodziny australijek.

hoja australis ssp.. tenuipes/H. SSP oligotricha/Gymnema recurvifolium/H. bicarinata/
H. barrackii/H.papillantha /H. lactea
- ma duże owalne lub okrągłe, gładkie liście długości 6-14 cm i do 7 cm szerokości !!! ciemnozielone z charakterystycznym języczkiem na końcu, najczęściej bezwłose lub ze szczątkowym meszkiem na spodzie. W naturze najczęściej jest epifitem ( rośnie na drzewach w pasie obrzeża ciepłych i wilgotnych lasów tropikalnych, w pełnym cieniu), czasem kotwiczy także w ziemi. w strefie nabrzeżnej i wije się na drzewie, jak giętki bluszcz.
Ten gatunek, jest najczęściej sprzedawany, jako "zielona aureola na drucie".

hoja australis ssp.Sanae - zwykle przyjmuje formę słabo rosnącego krzewu, o liściach w soczystym żółto-zielonymi odcieniu. Liście nieduże : 2 - 5 cm długości i 1,5 - 6 cm. Krawędzie liścia, są zawsze bardzo silnie odchylone wzdłuż nerwu, do tyłu.
Kwitnie chętnie, płatki kwiatów są kremowo-białe z różowymi lub czerwonymi plamami u podstawy. Występuje minn. na południe od Cooktown (Queensland) i woli gleby słabo próchniczne,
z niewielką ilością substancji odżywczych.

hoja australis ssp.oramicola- endemiczna hoja suchego, bezwietrznego klimatu Bathurst Island (na północny-zachód od Darwin), wolno rosnąca, potrzebująca suchego i chłodnego powietrza.
Podtyp ten, ma mocno pofalowane liście, zawsze zwrócone pionowo do góry w stosunku do łodyg.
Liście błyszczące z zewnątrz, żółto-zielone, podłużne, o długości większej niż niż 5 cm.
Kwitnie pojawiają się wyłącznie na końcach nowych krótkopędów, na początku października.
W uprawie, potrzebuje maleńkich doniczek, suszy, chłodu a i tak rośnie bardzo, bardzo wolno.

hoja australis ssp.. rupicola- hoja gorących, pustynnych obszarów skalistych - mistrz przetrwania w trudnych warunkach.
Rośnie w zachodniej i północnej Australii w Kimberley na rozprażonych słońcem skałach piaskowca, gdzie susza trwa czasem 6 miesięcy w roku. Podłoże skaliste jest bardzo ubogie w próchnicę, mimo to skalna rupicola (rupis-łac. = kamień) rośnie dobrze i kwitnie chętnie.
Każda cześć tego podgatunku, jest spichlerzem wody pokrytym ochronnym, miękkim i sutym owłosieniem. Długie i bardzo grube liście( od 4 - 15 cm długości i 3 - 7 cm szerokości) są luźno zawieszone na mięsistych, sukulentowych i łykowatych łodygach. Pojedyncze kwiaty są kremowo-białe z czerwonym zabarwieniem serca (o średnicy 1 - 2,5 cm)zebrane w luźne parasole po 10 - 30 sztuk.

W uprawie domowej trzeba traktować ją jak "super kaktusa" i do maleńkiej doniczki z suchym podłożem, włożyć tabliczkę z obrazkiem przekreślonej konewki!

Najczęściej spotykane odmiany handlowe:
hoja australis var. Tonga - ma największe kwiaty i liście wśród wszystkich hoi z grupy australis.

hoja australis var. paxtoni - szerokolistny kultywar uprawiany w ziemi.

hoja australis var. paxtoni variegata - uprawna forma ozdobne, której liście mają różne variegacje bieli i zieleni.

**********************

hoja australis var. paxtoni variegata/ Australis Lisa
Kolory na stanowisku z pełnym, południowym naświetleniem
Obrazek
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

:wit
Moja australijka:
Obrazek
Jak ją kupiłam miała może ze 30 cm. Teraz jest większa i musiałam dać jej nową drabinkę. Rośnie w oczach. Czy one tak mają :?:
Marzy Mi się Liska i Variegatka, ale może na wiosnę uda Mi się upolować.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

A to moja
Obrazek
Zdjęcie zrobiłam zaraz po kupieniu :arrow: w tej chwili kwiatków nie ma :arrow: obleciały :cry:
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

Pokażę Moje spełnione chciejstwo.
Australis Lisa
Obrazek Obrazek
Jeszcze muszę gdzieś zdobyć variegatkę. :D
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Toska
500p
500p
Posty: 683
Od: 4 lip 2008, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziębice

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

Obrazek
Jestem hoyomaniaczką
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

kiedyś urośnie :P
Obrazek
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3561
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Hoja australis - odmiany

Post »

Obrazek

A to moja piękność. Zdjęcie z kwietnia. Obecnie dużo większa. Wkrótce pokażę jej zdjęcie. Taką dostałam ale podobno nie kwitła. Jak dotąd u mnie też nie kwitnie.
Co o niej sądzicie?
Awatar użytkownika
nuta23
1000p
1000p
Posty: 4144
Od: 17 kwie 2010, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie, Świdnica

Post »

Witam
Nareszcie mam moją wymarzoną hoyę 'lisa', ale martwią mnie jej liście.

Dodam że tak wygląda tylko część liści zarówno tych starszych jak i młodszych a reszta jest w porządku. , korzenie ma zdrowe i lokatorów też nie widziałam
Proszę pomóżcie i powiedzcie jak ją ratować i co może być przyczyną takiego wyglądu liści.
pozdrowienia dla wszystkich Renata
moje początki
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: hoja australis lisa - pomocy

Post »

Renatko czy ona nie jest/była przesuszona??Te listki wyglądają na odwodnione.Włożyłabym ją po podlaniu pod worek nylonowy,żeby zwiększyć wilgotność.Po kilku dniach powinno być widać różnice w wygladzie.
Awatar użytkownika
nuta23
1000p
1000p
Posty: 4144
Od: 17 kwie 2010, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie, Świdnica

Re: hoja australis lisa - pomocy

Post »

Jest w worku od piątku i na razie niestety nie widać różnicy ale poczekam jeszcze parę dni bo u niej dochodzi jeszcze wstrząs po podróży pocztą.
pozdrowienia dla wszystkich Renata
moje początki
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Re: hoja australis lisa - pomocy

Post »

hoja jest albo zasuszona albo przelana, obejrzyj dokładnie korzenie.
Awatar użytkownika
nuta23
1000p
1000p
Posty: 4144
Od: 17 kwie 2010, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie, Świdnica

Re: hoja australis lisa - pomocy

Post »

Korzenie ma w dobrym stanie. Na razie poczekam z tydzień chyba, że stracę cierpliwość to ją ciachnę i posadzę od nowa bo i tak u dołu jest łysa jak kolano.
pozdrowienia dla wszystkich Renata
moje początki
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: hoja australis lisa - pomocy

Post »

Nuta i jak tam Twoja Hoja?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”