Czereśnia samopylna - Samba

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Witam, czy wie ktoś coś o czereśni samopylnej Sambie ?
Szukam czegoś o niej ale nic nie ma. Czy jest wczesna czy późna?
Mogłaby ona zapylić Vege? Bo mam na ogrodku ją i Vegę z czereśni.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Asieq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sie 2009, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Faktycznie nie ma nic o tej odmianie, nawet na portalach sadowniczych czy szkółkarskich. A skąd ją masz? I czy na pewno nazywa się Samba?
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Kupiłam ją na all..., na pewno nazywa się Samba. Otrzymałam informacje o niej:
Wzrost samby jest silny, ma szeroką, stożkową koronę.
Plonuje obficie i regularnie.
Wyróżnia się dobrą zdrowotnością i bardzo dużymi owocami.
Jest to bardzo smaczna odmiana deserowa.
Owoce dojrzewają w połowie lipca,
są mało podatne na pękanie.
Owoce można przetrzymywać przez jakiś czas na drzewie
- zachowują twardość, a nawet powiększają swe gabaryty.
Nie zapyli Vegi.

Jeśli ktoś posiada tą odpianę, to chętnie dowiem się o niej więcej. :heja
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Motylica100 pisze:Kupiłam ją na all..., na pewno nazywa się Samba...
W przypadku tego zdania, pierwszy człon z drugim rzadko chodzą w parze :lol:
Ale tak na całkiem poważnie - akurat odmiana czereśni o tej nazwie jest :D To kanadyjska odmiana wyhodowana w Summerland, krzyżówka siewki hodowlanej z klonem odmiany 'Stella'. Znana jest częściej pod handlową nazwą 'Sumste'. Jest obcopylna (trudno znaleźć zapylacze - z nam znanych może pasować tu 'Burlat'). Odmiana charakteryzuje się bardzo twardymi, szerokokulistowydłużonymi owocami. Łatwo je rozpoznać w sklepie po... połysku skórki (taka glazurka :D ). Miąższ jest bardzo smaczny - bo co nie jest aż tak często spotykane u czereśni ma "lekko kwaskowatą nutę" :P Dojrzewa w 4 tygodniu, więc raczej nie w połowie, a na początku lipca - aczkolwiek można spróbować, jak wspomniano, przetrzymać je dłużej na drzewach - bo nie są podatne na pękanie podczas deszczu. Minusy to późne wejście w okres owocowania i silny wzrost (koniecznie więc na karłowych podkładkach) oraz było nie było... liche plonowanie :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Jest pan pewny, że jest obcopylna ? Na all... pisało, że sampylna ...
Jeśli by tak było musiałabym zakupić 2 czereśnie: Burlat i Buttnerę Czerwoną. Burlat zapyli Sambę, Vega zapyli Burlata, a Butnera Vegę. Tylko, że mam mało miejsca :(
Może istnieje odmiana która zapyli i Vegę i Sambę ?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Potwierdza to wyjątkowo niska plenność drzew z kwater jednorodnych. Mimo pochodzenia odmiany - które z kolei wskazywało by na samopylność. Zresztą starsze doniesienia na temat tej odmiany też wspominają o samopylności - w najnowszych mowa jest o poszukiwaniu odpowiednich zapylaczy. Po prostu kwestia zakończenia badań. Jestem trochę zaskoczony, że do uprawy typowo amatorskiej wybierane są odmiany zupełnie niesprawdzone w naszym kraju pod względem uprawy (i warunków klimatycznych). Sadowników mogę zrozumieć - bo to jest "być albo nie być" na rynku. Natomiast do uprawy amatorskiej jest tyle odmian czereśni, że sam wybór wydaje się trudny.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Hm, a wiśnia pospolita nie byłaby dobrym zapylaczem? Wczoraj sobie czytałam o tych wiśniach i była pamiętam informacja, że krzyżują się z czereśniami i wiśniami "ulepszonymi". Nie wiem ile w tym prawdy. Ale gdyby tak było, taka wisienka jest niewielka, dużo miejsca nie zajmie..
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Niestety nie
Pozdrawiam :wink:
stach1948
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 mar 2010, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

panie pomolog myślałem że poda pan nazwy tych czereśni do uprawy amatorskiej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Czereśnia to akurat gatunek roślin sadowniczych, którego większość odmian może być uprawiana na działkach, ogrodach - mówiąc krótko w uprawie amatorskiej. Powyżej miałem na myśli jedynie odmiany nie sprawdzone w naszych warunkach klimatycznych, na temat których wiemy jeszcze zbyt mało. To mocny argument na "nie" - ponieważ większości działkowców czy osób nie związanych zawodowo z tym tematem zależy na otrzymaniu dobrych, smacznych owoców - a nie na eksperymentowaniu z odmianami i późniejszych rozczarowaniach (tym bardziej bolesnych, że mogą mieć miejsce po kilku latach "dbania i chuchania").
Ale skoro zadałeś w ten sposób pytanie - oczywiście można i podzielić znane nam dobrze odmiany na takie, które prawie bez zastrzeżeń polecamy na ogrody czy działki oraz takie, które z uwagi na swoje wady (podatność na choroby, wrażliwość na mróz) nadają się do uprawy albo tylko w niektórych rejonach naszego kraju albo wymagają dość intensywnej ochrony chemicznej.
Jakie kryteria szczegółowe w przypadku czereśni bierzemy pod uwagę? Wspomnianą już powyżej wrażliwość drzew na mróz, wczesność kwitnienia (co jest powiązane z możliwością przemarzania pąków i rozwijających się kwiatów w niektórych rejonach, gdzie występują późne, wiosenne przymrozki) dalej - ze szkodników nasionnicę trześniówkę, a z chorób - raka bakteryjnego. Istotne są również cechy gospodarcze odmiany (choć w przypadku upraw amatorskich ma to zdecydowanie mniejsze znaczenie niż w sadach typowo towarowych). Tu mam na myśli porę wejścia w okres owocowania, wielkość owoców, ich smak, twardość, podatność na pękanie, barwę skórki czy z innych cech odmianowych np. siłę wzrostu (upraszczając - wielkość drzew). I dobierając odmiany na ogrody powinniśmy kierować się powyższymi czynnikami. Jest jeszcze jeden - związany bezpośrednio z tym wątkiem. Samopłodność. Jedyny szkopuł w tym, że takich odmian w naszym "koszyczku odmianowym" jest stosunkowo mało.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
andrzejjerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lis 2010, o 06:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Sumste Samba
Wzrost drzew: Odmiana charakteryzuje się silnym i pionowym wzrostem.
Owoce: Czereśnie mają atrakcyjny połysk i ciemno czerwony kolor. Są duże (9-11gr., 26-30mm), twarde, o sercowatym kształcie, delikatnie słodkie.
Dojrzałość zbiorcza: Owocuje tydzień po Celeste, Johanna i Valeska.
Zapylacze: Lapins,Burlat,Celeste,Sweetheart,Bellise,Earlise.
kwitnie wcześnie ? pomiędzy Sweetheart a Lapins.
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

Witam serdecznie!
Upłynęło już trochę czasu od pojawienia się tego tematu i może również nowe informacje o tej odmianie. Tak się składa, że też posiadam tą odmiane od wiosny i otrzymałem informacje, że jest samopylna. Obok mam jeszcze "Riwan" i mam zamiar posadzić jeszcze jedną może tym razem jakąś Ukraińską odmianę. Wracając do "Samby", czy jest faktycznie samopylna, czy wymaga zapylacza i jaka odmiana w tej roli będzie najlepsza?
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Czereśnia samopylna - Samba

Post »

I co z tą SAMBĄ? Czy Samba, Rivan i Ukrainska-5 poradzą sobie z wzajemnym zapylaniem? Czy może trzeba je wspomóc inną odmianą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”