Szklarnia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Szklarnia z łączników easy up

Post »

Witam. W przyszłym roku będę musiała zrobić nową konstrukcję do szklarni. Trafiłam na stronę z łącznikami do belek drewnianych easy up. Czy ktoś ma może taką folię/szklarnię/wiatę itp? Chodzi mi o wytrzymałość, bo w końcu jest to tylko jakieś tworzywo sztuczne. Zastanawia mnie też stabilność takiej konstrukcji - myślę o wymiarach minimum 6x3m i nie chcę żeby pierwszy lepszy wiatr mi tym majtał.
Sapeer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2010, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szklarnia

Post »

Witam wszystkich chciałbym się zapytać czy szklarnia o wymiarach długość 3m szerokość 2m i wysokość 2.5m potrzebuje zezwolenia na budowę albo czeba zgłaszać do starostwa.I drugie pytanie na co zwrócić uwagę przy jej budowie czy konstrukcja z lat wystarczy czy coś lepszego ? Czy wystarczy szklenie folią UV6 przykryć?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szklarnia

Post »

Na szklarnię o takiej wielkości nie potrzeba pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie do starostwa.
(Chyba, że tam zaczną kręcić nosem...)

http://www.polskieustawy.com/norms.php? ... 206&head=0

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Szklarnia z łączników easy up

Post »

i jak wyszło?
pozdro
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia z łączników easy up

Post »

Pomysł dobry... jeśli to w miare solidny i stabilizowany na UV plastik.
A żeby nie majtało- toć trzeba w skrajnych polach zrobić ściągi przeciwwietrzne- dwa druty fi 3 mm na krzyż.
I zamknąć trójkąt dachowy na szczytach.
smiler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2011, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szklarnia - jak zacząć?

Post »

Witam.


Znalazłem u babci okna 130x80 jest ich 35-45 :P i tak:

-rama może być z drewna? (odpowiednio zabezpieczona, ile by to mniej więcej wytrzymało)
-czy lepiej zrobić ramę z czego innego? (mam 18lat, mój budżet jest ograniczony i dlatego preferowałbym drewno lecz istnieje taka możliwość ale sam nie zrobię czegoś wspaniałego i nie mam pojęcia jak połączyć "ten materiał" z szkłem)
-okna powinny być ułożone pionowo czy poziomo ?


i jeżeli byście coś jeszcze doradzili to proszę śmiało pisać :)
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

smiler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2011, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

o wielkie dzięki, wspaniały temat i szklarnia pana Tadzia :) jutro zabieram się do pracy. Jak połączyć ramy okienne ?? mogę użyć płytki perforowanej czy są jakieś łatwiejsze sposoby? a jakby zamiast tej płytki użyć jakiejś deseczki lub coś innego?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

Fajnie że masz tyle zapału , ale pracę zacznij od projektu :idea: Przelicz dokładnie okna i przygotuj projekt szklarni tak , by nie zabrakło Ci jednego czy dwóch okien. To wbrew pozorom najtrudniejszy etap gdy wykorzystuje się gotowe elementy. Pamiętaj , że Masz do zrobienia sześć płaszczyzn których wymiary muszą do siebie pasować.Okna mają natomiast jedną dużą zaletę ; są w ramach , które po usunięciu zawiasów można zazwyczaj w prosty sposób ze sobą łączyć :!: :wink: Pozwala to na dużą oszczędność materiału.
Życzę powodzenia i chwal się na bieżąco o postępach w pracy :wit
smiler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2011, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

wiesz co ja chodzę do technikum ogrodniczego na architekturę krajobrazu i zawsze nam wmawiano zacznij od projektu i wszystko przelicz żeby potem nie było problemów i też tak zrobiłem :) a co do materiału po skonsultowaniu tego z rodzicami powiedzieli że nie ma problemu, pomogą dopłacą jak będzie trzeba :) w sumie im też na tym zależy.. a co z dachem ? bo dużo łatwiej będzie okryć folią? (lepsze czy gorsze wyjście ?) czy zostać przy dachu szklanym?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

Szkło ma zawsze lepsze parametry od folii. Przede wszystkim lepiej utrzymuje temperaturę nocą. Na poprzednim ranczo miałem szklarnię i tunele , więc na własne oczy widziałem różnicę w uprawie. Przy liliach było to 2 tygodnie różnicy we wzroście i kwitnieniu , chyba warto pomęczyć się ze szkłem.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3398
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

Witaj SMILER- nie daj sobie wmówić wykonania dachu ze szkła lub okien rozbiórkowych. Najlepszym wyjściem , czyli najtańszym jest wykonanie zadaszenia z folii na zbudowanych w kształcie dachu szkielecie.

Planując dach ze szkła, a więc ciężki musisz od razu zaprojektować dość solidne fundamenty, zabetonować w betonie słupy stalowe zdolne do uniesienia konstrukcji dachu.

Natomiast do wykonania zadaszenia z folii, wystarczą słupki drewniane niezbyt grube. Pokazując budowę swojej szklarni z okien rozbiórkowych miałem nadzieję że moją pracę skopiują tacy jak Ty. Powodzenia.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Szklarnia - jak zacząć?

Post »

SMILER jak tam postęp prac z szklarnią?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”