Storczyki Efci

ODPOWIEDZ
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Storczyki Efci

Post »

Hej. Chciałabym Was prosić o identyfikację mojego nowego nabytku :) Kupiłam 2 orchidee w Obi ale nie są podpisane jaka to odmiana... Próbowałam sama sobie znaleźć gdzieś na necie fotki ale nie znalazłam takich... Czy to jest Cambria?

Obrazek

Obrazek

Martwią mnie też te pomarszczone bulwy... Czy to jest tylko kwestia braku wody...?

Obrazek

Dziękuję z góry za pomoc
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Identyfikacja

Post »

Wygląda mi to na oncidium nie martw się że bulwy są pomarszczone to normalne. roślina we nich magazynuje pokarm a potem przekazuje go młodym odrostą które wypuści i dlatego jest pomarszczona to normalne :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Identyfikacja

Post »

Może to być cambria, jakaś duża odmiana :) Albo Brassia<kupiłam parę dni temu iteż ma bardzo podobne psby, jak cambria>. A może Zygopetalum- ale je widziałam na żywo tylko raz, więc pewności nie ma. Może jakieś oncidium, ale czy takie duże psby mają, nie wiem.
Ja, na Twoim miejscu uprawiałabym je, jak cambrie. A jak kwiaty się pojawią, zagadka zostanie rozwiązana.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Identyfikacja

Post »

a jak powinno sie uprawiac cambrię? jak je przyniosłam do domu to od razu je wykąpałam bo były wysuszone... zraszałam je kilka razy ale nie wiem czy powinnam? Kupiłam je w normalnej doniczce... Czy powinnam przesadzić do przeźroczystej? Do tej pory miałam jedynie falki, które ładnie mi rosną więc zapragnęłam czegoś nowego :) ale nie znam szczegółów uprawy innych orchidei...

Ale mogę się pochwalić moim dzisiejszym rozkwitem :) To mój pierwszy falek, który mi zakwitł całkowicie u mnie. Zawsze kupowałam z kwiatami już a ten po przekwitnięciu zakwitł ponownie :) Rano się budzę a tu taka niespodzianka:
Obrazek

Czekałam na kwiaty długie tygodnie... :) To dopiero pierwszy a jeszcze jest cały obsypany pąkami :D
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Identyfikacja

Post »

Efcia- czyli choroba storczykowa u Ciebie wystąpiła ;:108 Przeważnie zaczyna się kupować lub dostawać falki, a potem to....już z górki leci. Cambrie lubią wysoką wilgotność powietrza, na przykład, wokół roślin stawia się tacki z wilgotnym keramzytem. A podłoże to drobna kora, Sprawdź stan korzonków, jeśli nie ma zgnitych albo mocno przesuszonych, Zostaw roślinki w tym podłożu, co są.
Ja, swoje cambrie<jeśli nie kwitną>, na lato wywożę do ogrodu na działkę. Ale w domu też mogą zostać, lubią wschodnią wystawę.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Identyfikacja

Post »

dziękuję za rady. Ale jak tak sobie surfowałam po necie i ogladalam fotki oncidium to doszlam do wniosku ze to jest raczej oncidium :) i już o uprawie też poczytałam więc mam nadzieję że podołam i mi pięknie zakwitnie na wiosnę :D

Oj tak.. storczyki pochłonęły mnie całkowicie i już się chyba od nich nie uwolnię ;)
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja

Post »

Efciu - życzę powodzenia w opanowaniu sztuki storczykowej.

Mam prośbę :tytuł jaki ma ten wątek nic nikomu nie mówi, a identyfikacji nie przeprowadzamy.
To myli i aż się prosi o zmianę.
Zaproponuj , jak byś to widziała; ja nie narzucam ale może "Storczyki Efci/" :P tradycyjnie ,ale krótko/
Jak zdecydujesz zmienię.
Odpisz.

pozdrawiam JOVANKA
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Identyfikacja

Post »

A mam pytanie... Czy powinnam te moje oncidium bądź cambrię przesadzić do przeźroczystej "storczykowej" doniczki? Bo kupiłam je w takiej zwykłej...
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja

Post »

Nie ,nie muszą być w przezroczystych doniczkach.
W przypadku falenopsisów mamy zasadę umożliwienia lepszej max.fotosyntezy przez korzenie;tu zaleca się przejrzyste.
Inne, choć i u nich to zjawisko zachodzi, nie muszą być tak "chronione"przez nas.
Te inne /prawie wszystkie pozostałe/ mają mniejsze korzenie :P ale za to duże psb= spichrzowe magazyny na wodę i zasoby żywności.
pzdr.JOVANKA
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Storczyki Efci

Post »

dziękuję za info ;)
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Storczyki Efci

Post »

Nie mogę się powstrzymać, więc pochwale się drugim kwiatkiem mojego falka :) A jutro juz chyba kolejny sie rozkwitnie :D oszaleć można :P

Obrazek

Obrazek

A na kolejnym falku jest już dobrze rozwinięty pędzik :D tylko patrzeć jak będzie kwitł. I jeszcze jeden cudak tam rośnie ;)

Obrazek
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Efci

Post »

Piękne kwiaty i pąki :)).
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Storczyki Efci

Post »

Hej, widzę, że zrobiłaś to, co i ja. :D Też wzięłam z OBI na wychowanie przekwitniętą cambrię i oncidium. :D na razie mają się nieźle. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”