Żywopłot wyciszajacy

Drzewa ozdobne
anetab007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2010, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot wyciszajacy

Post »

Witam wszystkich

Poniewaz jestem nowa na tym forum, przeszukalam w wyszukiwarce czy moze juz wczesniej ktos juz poruszal watek ktory mnie interesuje. Nie znalazlam jednak podobnego.

Chcialabym posadzic zywoplot pod plotem w celu wyciszenia halasu ktory pochodzi z obok biegnacej ruchliwej ulicy. Slyszalam ze najlepsze do tego sa rosliny lisciaste, czy moze mi ktos polecic jakie nalezy posadzic aby jaknajszybciej rosly i wyciszyly ten halas.

Dodam ze mam juz posadzone tuje pod plotem, jednak takiej funkcji wyciszajacej one nie posiadaja. Ten nowy zywoplot mialby byc posadzony obok tych iglakow.
Z gory dziekuje za odp.


Aneta
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5152
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: ZYWOPLOT

Post »

Wpisywałaś "żywopłot", czy "zywoplot"?
Bo pod tym pierwszym hasłem jest 5 stron wyników, pod drugim - jeden. Obecny wątek też będzie trudno znaleźć, a to dlatego, że... na forum używamy polskich liter. :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Łysy
200p
200p
Posty: 351
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: zywopłot jako bariera przed hałasem

Post »

Pozwolę sobie z wygodnictwa wkleić cytat, ale jest on w 100 % z informacjami przekazanymi mi na zajęciach z projektowania.

Tłumienie hałasu

Hałas wg definicji encyklopedycznej są to dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Przyjmuje się, że hałas do 35dB jest fizjologicznie obojętny dla człowieka, a hałas powyżej 95 dB jest szkodliwy (Brodniewicz, 1981)

Najczęstszą przyczyną hałasu w dużych aglomeracjach miejskich jest hałas pochodzący z komunikacji samochodowej, tzw. hałas "podwórkowy" i w mniejszym stopniu hałas przemysłowy i komunalny.

Zieleń wpływa na tłumienie hałasu zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni. Fale akustyczne rozchodzące się przez teren pokryty roślinnością są rozpraszane i pochłaniane. Najmniejszą zdolnością do tłumienia hałasu odznaczają się płaskie powierzchnie trawiaste (przy trawie o wysokości 10 do 25 cm wynosi 0,02 dB/m) najbardziej skuteczne w tłumieniu hałasu jest zieleń wysoka (przyjmuje się, że średni poziom tłumienia dźwięków przez drzewa wynosi 0,2 do 0,4 dB/m).

Na skuteczność tłumienia hałasu przez zieleń wysoką składa się wiele czynników, do których należą:
- łączna powierzchnia liści (ze wzrostem powierzchni liści wzrasta efektywność tłumienia dźwięków)
- gęstość zieleni (wraz ze wzrostem gęstości zieleni wzrasta efektywność tłumienia dźwięków)
- gatunek drzewa - największą zdolność tłumienia ma jawor, lipa szerokolistna, kalina a najmniejsze brzoza, wierzba, cis.

Roślinność może stanowić skuteczny element dźwiękochłonny tylko w tedy, gdy występuje w zwartych, gęstych skupiskach na dużych obszarach, tworzących po kilka pasów o szerokości po kilkanaście metrów (Laskowski 1987).

Obecnie przyjmuje się, że w walce z hałasem najskuteczniejsze są ekrany wyciszające. Ekrany wyciszające są robione z różnych tworzyw (np. z betonu, z trocinobetonu, z poliwęglanów, blachy perforowanej, polimerów, pleksiglasów).




Wnioski:
- Twój żywopłot o szerokości 2 metrów wyciszy hałas o 0,4 - 0,8 dB ;:223
- mimo to zasłanianie widoku drogi ma sens z przyczyn psychologicznych - gdy nie widzimy źródła hałasu to z czasem staje się on dla nas mniej uciążliwy, nasz umysł potrafi go z po jakimś czasie ignorować


źródło:http://www.czasnalas.eco.pl/?dz=5&poddz=3&str=4&lang=pl
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

Wszystko to prawda, ale nie do końca.
Hałas jest pochłaniany, rozpraszany, owszem, ale również ulega odbiciu. I zwarta ściana zieleniny, owszem wysoka coś tam odbije, całkiem sporo. Oczywiscie fale dźwiękowe się uginają, ale zawsze...
I zwarta ściana żywopłotu (nie ażurowe jednak drzewo) strzyżonego cisowego żywopłotu czy nawet szpaler 'Smaragda' wysokości 4-5 m dużo pomoże- działając tak jak ekran- nie tłumiąc, ale odbijając hałas.
Łysy
200p
200p
Posty: 351
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

MirekL pisze:Hałas jest pochłaniany, rozpraszany, owszem, ale również ulega odbiciu. I zwarta ściana zieleniny, owszem wysoka coś tam odbije, całkiem sporo.
Dla przyrządu pomiarowego stojącego za "ścianą" zieleni nie ma znaczenia, czy dźwięk został pochłonięty, rozproszony czy odbity - po prostu rejestruje docierające tam decybele.

Liczą się pasy zieleni o szerokości kilkunastu metrów.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

To może kompromis? Rosnące przy płocie żywotniki można zostawić (o ile są ładne), następnie można postawić trwałą i litą konstrukcję z wyciszającego materiału, a od wnętrza proponuję posadzić w typową piątkę formowany żywopłot z grabu o szer. 1.5 m. W ten sposób konstrukcja będzie niewidoczna zarówno od ulicy jak i od ogrodu a cel zostanie osiągnięty. Jedyny problem to podlewanie tych żywotników- rozwiąże tania linia kroplująca oraz dostateczna przestrzeń.
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

Proszę o konsultację :roll:
Przed moim ogródkiem jest mały kawałeczek ziemi (40 cm)chciałam tam posadzić żywopłot ponieważ na nieszczęście przy moim ogródku jest przystanek autobusowy i pomimo kosza :evil: lądują u mnie pety, butelki po piwie, najrozmaitsze śmieci :evil:i
Pod uwagę należy wziąść:
1. Pas ziemi ma tylko 40 cm szerokości
2. Rośliny muszą być tanie (żeby nikomu nie opłacało się wyrywać :!: )
3. I najważniejsze:szybkorosnący


Przepraszam zapomniałam dopisać:
- chciałam go posadzić na wiosnę ( mam dużo czasu dlatego chciałabym dobrze to zaplanować: rodzaj rośliny, sadzenie itd.
- czy mógłby być: ligustr, karaganę, grab czy może coś innego
Łysy
200p
200p
Posty: 351
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

justi28 pisze:I najważniejsze:szybko rosnący
Siatka ogrodzeniowa plus winobluszcz :wink:
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

Chodziło mi bardziej o coś gęstszego i o dostatecznej funkcji osłonowej. Do obsadzenia mam 6-7m
Myślę i czy dobrze:
1. Karagana syberyjska: przyrost 1,5m/r, 5 zł/szt
2. Ligust zimozielony: tani, 20 cm/r :!:
3. Pęcherznica kalinolistna odmiana "Lutus", "Diablo" podoba mi się ale :!: wolno rosnąca i już droższa (10zł/szt i pewnie wyytargają :evil: )
4.Berberys Thunberga "Rose Glow"
I co myślicie? W dobrym kierunku idę?
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

A po prostu mur betonowy, zakryty roslinami na tym najbardziej hałaśliwym odcinku..?
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

O tym też myślałam, żeby ładnie zarosło mi roślinami, a potem wstawić ogrodzenie betonowe :roll:
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

Niewykonalne! Rośliny (cis, grab- dobre na 40 cm) i owszem zasłonią ale te 40 cm na pewno nie wyciszy i na pewno wyjdzie drożej. Skuteczne są specjalistyczne materiały stosowane w budownictwie, niestety mają jedną wadę ...cenę. W cenie którą założyłaś osiągnięcie efektu jest niemożliwe. Musisz zmienić założenia. Powodzenia
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Żywopłot wyciszajacy

Post »

Jarko uważasz że beton nie wyciszy odpowiednio hałasu? Ja mam w planie takie właśnie ogrodzenie bo mam za płotem mały tartak. A może lepsza będzie pleksa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”