Figi i daktyle

Rośliny doniczkowe
Arya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 wrz 2006, o 12:55
Lokalizacja: Toruń

Figi i daktyle

Post »

Czy można wyhodować w ogrodzie zimowym owocujące daktyle i figi? A jeśli można to jak?
help nigdy nie zajmowałam się ogrodem
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Arya pisze:Czy można wyhodować w ogrodzie zimowym owocujące daktyle i figi? A jeśli można to jak?
Znam miejsce gdzie w częściowo ogrzewanej szklarni rośnie drzewo figowe.Ma ok. 70 lat,owocuje corocznie - owoce miodzio !!!! Można tam kupić owocujące sadzonki w 5 l doniczkach,jest to forma samopylna. Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Z daktylami może być ciężko, zwłaszcza jeśli się hoduje od pestki. Długo rosną. Figi, o ile mi wiadomo, można kupić duże owocujące drzewka np. na targach ogrodniczych lub w sklepach z egzotycznymi roślinami (np. w internecie). Można też kupić nasiona i wyhodować samemu:) Figowce dosyć szybko rosną- moja nawet zaowocowała, ale nie wiem czemu, owoce uschły zanim dojrzały.
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Phoenix dactylifera czyli "daktyl" owszem zaowocuje... ale to są palmy rozdzielnopłciowe... a więc nie dosyć że potrzebna by była "parka" to do tego by musiały mieć dużo lat - wręcz bardzo dużo :D a figi to żaden problem :D owocują nawet posadzone na świeżym powietrzu:D
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

A czy figowca można ukorzenić z gałązki?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Oczywiście:D figi bardzo prosto się ukorzenia z gałązek:) specjaliści z naszego forum powiedzą ci na pewno jak to zrobić ponieważ ja na razie się na tym jeszcze nie znam:)
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

bardzo się ciesze że można :) Właśnie próbuje ukorzenić i chciałem się upewnić że coś z tego będzie.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Figowce bardzo łatwo się ukorzeniają. Wystarczy ściąć gałązkę, oberwać starsze liście, wsadzić do ziemi ogrodniczej, podlewać i czekać na młode liście - świadczą o tym, że figa się ukorzeniła.

Moja ukorzeniona figa - gałązka z przycinania starszego egzemplarza:

Obrazek

Przy okazji, tutaj moje figi z nasion:

Obrazek
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Figowiec - Ficus carica

Post »

Dopadłem dzisiaj w Obi figowce. Nieduże ukorzenione sadzonki z widocznymi już zalążkami owoców. Nie wiele myśląc wybrałem jedną z sadzonek. Orientowałem się tyle, że wiedziałem iż konieczna jest uprawa w donicy i zimowanie w pomieszczeniu. Teraz jednak rodzą się wątpliwości.

Szczególnie zmartwiła mnie wikipedia. Pisze tam o tym ze figowiec jest drzewem rozdzielnopłciowym, czyli istnieją osobno egzemplarze żenskie i męskie, z tym że nie jest jasno określone czy aby dorobić sie owoców potrzebne są obie rośliny.
Tak samo wspomniane jest o tym, że tylko jeden gatunek owada jest ją w stanie zapylić.

To taka wiedza czysto teoretyczna, ale być może znajdzie się tutaj jakiś posiadacz figowca, który potwierdzi czy jego roślina owocuje.

Pozdrawiam.

Piotrek
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Re: Figowiec - Ficus carica

Post »

Jeśli jest to odmiana uprawna to raczej nie wymaga zapylenia, zresztą na Wikipedii piszą o różnych odmianach:
Obecnie w uprawie są dwie grupy odmian:

dalmatyńskie ? zawiązujące owocostany bez nasion, nie wymagające zapylenia
smyrnieńskie ? wymagające zapylenia naturalnego lub kaprifoliacji i tworzące pestkowce, będące rzeczywistymi owocami z botanicznego punktu widzenia.
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Figowiec - Ficus carica

Post »

Moja figa owocuje już trzeci rok .I to owoce ma 2-3 razy do roku.W tamtym roku trzeci raz zaowocowała pod koniec jesieni .Owocki wisiały na niej do wiosny mimo że listki opadły i odpoczywała.A na wiosnę urosły i dojrzały.Pyszne były ;:108
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
Maksymilisan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 kwie 2010, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Figowiec - Ficus carica

Post »

Od 5-7 lat posiadam figowca. Roślina jeszcze nie owocowała. Co zrobić aby doprowadzić ją do owocowania?
Na wiosnę tego roku musiałem ściąć wszystkie pędy, ponieważ były suche. Roślina z korzenia wypuściła nowe pędy.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Figowiec - Ficus carica

Post »

Gdzie go zimujesz? Jeżeli rośnie w gruncie to normalne, że co roku będzie marzł do poziomu ziemi i odbijał od korzenia. Niestety piszą, że przy takim sposobie uprawy nie ma szans na owoce. Lepiej trzymać w sporej donicy i zimować np. w piwnicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”