Wyjałowiona ziemia?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Wyjałowiona ziemia?

Post »

Postanowiłam w tym roku zrobic odpoczynek swojej ziemi od warzyw(coraz marniejsze plony miałam z roku na rok pomimo stosowania kompostu i zmianowania).
Fakt nigdy jakoś na jesień nie siałam poplonów w postaci faceli czy owsa.
Ale mam dylemat bo nie wiem od czego zacząc -jaką roślnę wysiać na wiosnę a jaką póżniej i tak do jesieni.W tym roku bedę mieć mniej czasu na uprawę grządek więc byłoby to dobrym rozwiązaniem .
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

nawozy zielone najlepiej, np. łubin, peluszka; poszukaj w necie co i jak, bo ja się nie znam na tym, więc z doświadczenia nic ci nie podpowiem. Wiem tylko, że to najlepszy naturalny sposób na wzbogacenie gleby
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2344
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Peluszka owszem jest bardzo dobra ale dość długo kiełkuje i potrzebuje wilgoci do wschodów, sieje się ją tak do10.IV. Łatwo zachwaszcza się.Może łatwiejszy w uprawie łubin, ale on też ma swoje wymagania. Ta roślina jak i peluszka ma zdolnosc wiązania azotu z powietrza i gromadzenia w korzeniach.
Facelia daje bardzo dużo masy zielonej.
Łatwa w uprawie jest gorczyca, korzenie mają działanie fitosanitarne.
Żyto często sieją, daje dużo masy zielonej. cokolwiek byś nie siała to siej raczej wcześnie wiosną bo niższe temperatury sprzyjają wytworzeniu dużej ilosci masy zielonej a jak jest ciepło to rośliny bardzo szybko wytwarzają kwiaty kosztem zielonego.
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Dzięki za Wasze rady ta ziemia naprawdę potrzebuje odpoczynku.Postanowiłam że w tym roku odpuszczę sobie sadzenie w gruncie a jedynie folia będzie obfitować w jarzynki -mam nadzieje.Tylko nie wiem czy jaka roślinę najpierw wysiać -owies czy peluszkę czy facelię a nie można mieszanek?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Witaj bara8.
Moim zdaniem najlepiej teraz posiej żyto.Można go kupić w sklepach ogrodniczych.Jak będzie miało kilkanaście cm.to przekop.Trochę to uciążliwe i pracochłonne ale na pewno się opłaci.Co byś nie posiała to i tak musisz to zlikwidować.Jak masz dużą działkę do zagospodarowania a chcesz aby ziemia odpoczęła to posiej grykę.I do jesieni będzie spokój.Jak nic nie zrobisz to wyrosną Ci różne chwasty.
Pozdrawiam.
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Dzięki Maraga-posieje żyto i potem przekopie tylko czy nie powinnam jeszcze coś póżniej dosiać .Do jesieni to kawał czasu-tylko pytanie co oprócz żyta-a może to głupi pomysł.Działkę warzywną mam niewielką i niestety od 18 lat w tym samym( prawie )miejscu.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5152
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

A może zrób sobie analizę ziemi w Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Może brakuje jakiegoś składnika?
Wyobraź sobie beczkę (taką z klepek, tradycyjną), w której jedna klepka jest krótsza od pozostałych. Nie ważne, jak wysoka będzie beczka, i tak nie napełnisz jej do końca, a jedynie do najkrótszej klepki. Podobnie jest z glebą :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

W kwietniu wysiej gorczycę białą, skoś i przekop nim zakwitnie. Ona zagłusza chwasty, dezynfekuje glebę, odstrasza ślimaki. Tylko nie możesz zaras po niej uprawiać roślin krzyżowych(kapustne, rzodkiewka).Aksamitki również zapobiegają zmęczeniu gleby i odstraszają nicienie. Potem np. facelia-dobrze spulchnia glebę i jest miododajna. Nagietek, zwalcza nicienie. Łubin, wyki wzbogacają w azot. Żyto też może być. Pamiętaj, nie może żadna z tych roślin zakwitnąć.
wodnik
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Szkoda że nie mogą zakwitnąć -już wyobrażałam sobie całą działkę w aksamitkach i nagietkach-sama żółć i pomarańcz.
Dzięki za radę na pewno z niej skorzystam.
rossi33
200p
200p
Posty: 205
Od: 6 mar 2007, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

A jak pomóc ziemii na której rosnie trawnik?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

Daj glebę do analizy, już gdzieś o tym pisałem, koszt 37 zyli. Będziesz wiedziała jakich składników brakuje.
Sianie nawozów zielonych to bardzo dobre rozwiązanie ale nie wprowadza do gleby makro i mikro elementów ( bo te z powietrza się nie biorą), poza azotem. Jak nie stosujesz nawozów sztucznych na warzywa to teraz możesz to zrobić i uzupełnić braki.

-- 25 mar 2011, o 10:22 --

Daj glebę do analizy, już gdzieś o tym pisałem, koszt 37 zyli. Będziesz wiedziała jakich składników brakuje.
Sianie nawozów zielonych to bardzo dobre rozwiązanie ale nie wprowadza do gleby makro i mikro elementów ( bo te z powietrza się nie biorą), poza azotem. Jak nie stosujesz nawozów sztucznych na warzywa to teraz możesz to zrobić i uzupełnić braki.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wyjałowiona ziemia?

Post »

bara8 pisze:Fakt nigdy jakoś na jesień nie siałam poplonów w postaci faceli czy owsa.
Owies się nie nadaje na zielony nawóz, ponieważ jest atakowany przez nicienie

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”