Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Hej! Czy sprawdzacie zdolność kiełkowania Waszych nasion zebranych w poprzednim sezonie?
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

W poprzednim? Nie. Po co?
Alicja
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

ninkas pisze:W poprzednim? Nie. Po co?
Chociażby po to, by mieć pewność, że nasiona zachowały zdolność kiełkowania i zarazem zaoszczędzić parę złotych. 8-)
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Nie wydaje mi się żeby była potrzeba sprawdzania bądź co bądź świeżych nasion. Po kilku latach to co innego.

I uwaga techniczna nie cytujemy jeśli odpowiadamy na post zamieszczony "linijkę" wyżej.
Alicja
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Witam!
McMArchewka pisze:Czy sprawdzacie zdolność kiełkowania Waszych nasion zebranych w poprzednim sezonie?
Myślę, że chodziło Ci o określenie żywotności nasion. Ponieważ zdolność kiełkowania to i tak możesz sobie sprawdzić po swoim wysiewie. Chyba, że posiadasz duże ilości nasion i musisz je sprawdzić przed cyklem produkcyjnym. A jakie nasiona chcesz sprawdzać?
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Robert Sz pisze:Witam!
McMArchewka pisze:A jakie nasiona chcesz sprawdzać?
Malwa, arbuz, parę odmian pomidorów, wilec, ostróżkę, zatrwian wrębny, kukurydzę.
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Witaj Michał!
Najprościej jest wysiać po 10 nasion z danego gatunku i odmiany na spodek wyłożony wilgotną ligniną przykryć je i kontrolować co jakiś czas czy wschodzą. W necie pewnie można znaleźć odpowiednie wytyczne po jakim czasie kończy się taką próbę dla Twoich nasion. Można też wykonać próbę krojenia nasion. W tym celu wybierasz po kilka nasion z opakowania i kroisz je na połowę. Środek nasion powinien być biały (czasami lekko zielony)liścienie lub bielmo oraz zarodek powinny mieć świeży wygląd (nie zwiędnięte, bez plam i nekroz). Na tej podstawie wstępnie możesz sam określić kondycję swoich nasion. A dużo tych nasion masz do wysiewu?
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Robert Sz pisze: A dużo tych nasion masz do wysiewu?
Nie za wiele, zrobiłem już próbę, tak jak mi radziłeś. Co do krojenia nasion, o takim sposobie dopiero dowiedziałem się od Ciebie. :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Cieszę się, że mogłem Ci pomóc! A coś z tego krojenia konkretnego wyszło?
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Robert Sz pisze: A coś z tego krojenia konkretnego wyszło?
Nasion nie kroiłem, ponieważ nie mam takch, które mogłyby się do tego nadawać. :D
Awatar użytkownika
Pawrzes
200p
200p
Posty: 232
Od: 21 kwie 2013, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Sprawdzam starsze zapasy i te do których mam wątpliwości. Przykładowo jak widać po lewej są nasiona aksamitki które albo prawidłowo kiełkują albo są nieżywe, natomiast po prawej są renomowanej firmy i ważne do 10/2017 a mają już problem z kiełkowaniem... :roll:

Obrazek
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

Pawrzes pisze:Sprawdzam starsze zapasy i te do których mam wątpliwości. Przykładowo jak widać po lewej są nasiona aksamitki które albo prawidłowo kiełkują albo są nieżywe, natomiast po prawej są renomowanej firmy i ważne do 10/2017 a mają już problem z kiełkowaniem... :roll:
Właśnie dzisiaj zastanawiałem się, jak wyglądają kiełkujące nasiona aksamitek ;:oj Teraz już wiem :D
Te nasionka po lewej z którego roku pochodzą? A co do tych po prawej, to rzeczywiście podejrzane, że nie chcą kiełkować. Osobiście wolę zbierać nasiona kwiatów samodzielnie, wtedy mam pewność, że są one najwyższej jakości :wink: Właśnie dziś wybierałem nasiona aksamitków, z zebranych wcześniej suchych kwiatostanów. Mam zamiar w najbliższych dniach pokusić się o ich próbę kiełkowania. Chcę również sprawdzić zdolność kiełkowania nasion Marchewki Amsterdamskiej, które pozostały mi z zeszłego roku i sprzed dwóch lat :)
Awatar użytkownika
Pawrzes
200p
200p
Posty: 232
Od: 21 kwie 2013, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Post »

:)

Nasionka pochodzą z 2012 roku zebrane z miejskiego kwietnika jesienią. No właśnie, wygląda na to, że z 2 paczuszek jak uzyskam jedną roślinę to będzie cud... Około 10 astrów też planowałem uzyskać w ubiegłym sezonie ale nic nie wzeszło, winiłem późny termin i ziemię ale jak widzę to wina nasion i uzyskam może kilka sadzonek. Nasiona szałwi markizy też wydają się być trefne.Tymczasem przeterminowana smagliczka kiełkuje.
Nie ma to jak nasionka "własnej produkcji" :wink:
Jeśli mamy dużo nasion a plony były nieudane to jeśli nam zostało nieco nasion możemy więc po sprawdzeniu ich w "inkubatorze" zweryfikować co było przyczyną niepowodzenia.
Pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”