Dyniowate ogólnie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Dyniowate ogólnie

Post »

Mam skromne doświadczenie w uprawie dyniowatych i chciałbym się dowiedzieć od osób z większym dośwadczeniem, które z poniższych są łatwiejsze lub dają lepsze efekty w uprawe:
Z mojego doświadczenia wynika, że:

1. Ogórni są najprostrze w uprawie zarówno w gruncie jak i pod osłonami.
2. Dynie w jednym i drugim przypadku wyrastają mi zawsze małe.
3. Cukinie w gruncie całkiem całkiem, ciekaw jestem jak wyjdą pod osłonami - mogą być lepsze efekty? Dałem po 3/4 nasiona w dołek, może za dużo?
4. Bakłażan pod osłoną w folianku to była porażka - jedynie zakwitnął.
5. Patison - chcę spróbować w tym roku, czy lepiej pod osłoną od razu czy tak jak cukinia nie koniecznie?

Generalnie prosiłbym o opinie w kolejności rosnącej np. które z tych owoców (wg mnie mają pestki więc to owoce choć niektórzy może i się nie zgodzą) łatwiej uprawiać, które lepiej pod osłonami itd.
Używam zeszłorocznego przegnitego kompostu mieszając w gruncie, suszony sklepowy obornik bo tylko taką mam możliwość, gnojówa z pokrzyw i częste podlewanie.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3917
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

W kwestii formalnej, punkt 4: bakłażan - nie jest rośliną z rodziny dyniowatych, tylko psiankowatych.
Osobiście nie mam miejsca w tunelu na nic poza pomidorami, więc dyniowate uprawiam wyłącznie w gruncie, no może jakiś sałatkowy ogórek udawało mi się zmieścić w tunelu.
Ze względu na słabą ziemię (piaszczysta) wolę robić rozsady dyniowatych, niż siać od razu na miejsce stałe, jest mi łatwiej kontrolować warunki kiełkowania. Ważne jest wzbogacenie gleby w materię organiczną, najlepiej rosły u mnie dynie na pryzmie z kompostującej się darni + warstwa ziemi na wierzch - miały ciepło i dużo pokarmu, a przede wszystkim podłoże to dobrze trzymało wilgoć i nie musiałam podlewać nawet w największe upały.
Dynie rosną duże albo i nie - wszystko zależy po pierwsze od odmiany, a po drugie od zasobności podłoża. U mnie zawsze dynie rosły lepiej niż ogórki i poletko przeznaczone w danym roku na dynie jest coraz większe i większe. A z ogórkami wciąż walczę - na razie sukcesy połowiczne.
Patison równie łatwo uzyskać jak cukinię - uważam że to najłatwiejsze dyniowate.
Nawożę obornikiem granulowanym, kompostem, ewentualnie gnojówką z kurzego nawozu.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1902
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Marek-BB nie da się określić, które łatwiejsze a które trudniejsze. To zależy od ogrodnika, gleby, pogody i tysiąca innych czynników. Myślę, że sam sobie odpowiesz jak przeczytasz wątki tematyczne o każdym z gatunków. A jak już przeczytasz - zachęcamy do pytań. ;:65
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Alembik

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Nie no. Jak można mówić, że ogórki są łatwiejsze do uprawy od dyni? Przecież dynia to takie coś co to we właściwym miejscu posiane nawet pokrzywy zagaja :D Chociaż to też zależy od odmiany. Dynie piżmowe są trudne w uprawie, dynie olbrzymie są dużo łatwiejsze. Należy przy tym pamiętać, że patison i cukinia należą do dyni zwyczajnych(jeśli cukinia Ci dobrze rosła to patison tym bardziej). Niezła jest dynia bambino. Nasiona sprzedaje chyba plantico, więc łatwo trafić w marketach a rośnie wszędzie, gdzie ziemia jest żyzna i odpowiednio dużo próchnicy zawiera. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej dyni to melonowa podobno fajna, ale bambino moim zdaniem ma same zalety i odmiana jest już stara. Zasadniczo to dynia to taki jadalny chwast, bo rośnie to to samopas praktycznie. Wystarczy posadzić i podlać, wrócić jesienią i zebrać. Tylko miejsce musi być żyzne :)

O to jest właśnie pomysł na uprawę dyni. Znaleźć miejsce gdzie rośnie dużo pokrzyw i które leży na słońcu. Znaleźć folię, wyciąć w niej dziurę i wsadzić dynię w dziurę bezpośrednio na pokrzywy. W miejscu gdzie rosną pokrzywy gleba jest mocno azotowa, więc urosną tam również piękne dynie. Efekt? Z jednego krzaka dyni wyrosną pędy do 20 metrów długości, które bezlitośnie zaduszą pokrzywy i mnóstwo pięknych okazów :)
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Sporo czytam wątków, ale chciałem właśnie takiego podsumowania a nie rozpisywać się z osobna w każdym. bardzo dziękuje za odpowiedzi. Z tą dynią ciekawe informacje spróbuje choć pokrzywy u mnie raczej pod płotem rosną wokół krzaków porzeczek więc z nasłonecznieniem marnie. Co do kwestii że ogórki są łatwiejsze to nie do końca tak stwierdziłem. Chodziło mi raczej o to że tak samo pielęgnuje je jak dynie, tak samo nawoze, a mimo to gatunek dynii które innym wyrosły olbrzymie mi urosły małe, a ogórki - zatrzęsienie pięknych okazów. Taki wniosek zatem wysnułem, że łatwiej i dorodniej mi owocują :)
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Marek-BB pisze:Mam skromne doświadczenie w uprawie dyniowatych i chciałbym się dowiedzieć od osób z większym dośwadczeniem, które z poniższych są łatwiejsze lub dają lepsze efekty w uprawe:
Z mojego doświadczenia wynika, że:

1. Ogórni są najprostrze w uprawie zarówno w gruncie jak i pod osłonami.
2. Dynie w jednym i drugim przypadku wyrastają mi zawsze małe.
3. Cukinie w gruncie całkiem całkiem, ciekaw jestem jak wyjdą pod osłonami - mogą być lepsze efekty? Dałem po 3/4 nasiona w dołek, może za dużo?
4. Bakłażan pod osłoną w folianku to była porażka - jedynie zakwitnął.
5. Patison - chcę spróbować w tym roku, czy lepiej pod osłoną od razu czy tak jak cukinia nie koniecznie?

Generalnie prosiłbym o opinie w kolejności rosnącej np. które z tych owoców (wg mnie mają pestki więc to owoce choć niektórzy może i się nie zgodzą) łatwiej uprawiać, które lepiej pod osłonami itd.
Używam zeszłorocznego przegnitego kompostu mieszając w gruncie, suszony sklepowy obornik bo tylko taką mam możliwość, gnojówa z pokrzyw i częste podlewanie.
Ja próbowałem amatorsko poza dyniami to co Ty, tylko w gruncie i tak:
ogórki - najtrudniejsze, czasami zbiera się wiadrami, czasami wcale, ja mieszkam na południu Polski, a z południa Europy ciepłe wiatry przynoszą wirusy i kasują wszystko.
cukinie - zawsze mi się udają, ale gniją w czasie długotrwałych deszczów, niemniej super proste warzywko i o dużym zastosowaniu, polecam astrę polkę,
patison - kiedyś posiałem zebrałem kilka wiader, więcej nie próbowałem,
bakłażan - podobnie jak Ty - miałem piękne, fioletowe kwiaty w zeszłym roku i zero owoców. Bakłażan to jest do tuneli chyba. I nawet nie wiedziłem, ze to psianki...
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5038
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Alembik cukinia,patison,dynia bezłupinowa,dynia makaronowa i kabaczek należą do gatunku dynia zwyczajna a nie olbrzymia
Alembik

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Aha to przepraszam, czasami palnę coś bez zastanowienia. :(
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

A cukinia i kabaczek to jedno i to samo tak smo jak ziemniaki i kartofle :) Już o tym w jakimś wątku się rozpisywaliśmy kiedyś.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Cukinia i kabaczek to nie to samo.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

znaczy w sensie że ziemniak i kartofel to jedno i to samo,a cukinia jest odmianą kabaczka.I jednak różnią się od siebie.Cukinię uwielbiam ,kabaczka nie lubię. :D
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

Wikipedia podaje, że to to samo, dwie nazwy jednego i tego samego warzywa, ale zaznacza, ze niektórzy uważają inaczej. Zresztą są nasiona pod nazwą kabaczek i pod nazwą cukinia do kupienia. PS właśnie zrobiłem zupę cukiniową - z mrożonej cukinii, to nowość, nie sama zupa, ale jej geneza, znaczy się użycie tej mrożonki... Daje radę :wink:
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dyniowate ogólnie

Post »

To prawda że tak podaje wikipedia ,ale przyznasz że smakuja inaczej,a ziemniaki i kartofle tak samo :;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”