Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Anol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Witam wszystkich :)
Od zeszłego roku mamy działeczkę w ROD, a że dostaliśmy ją dopiero jakoś w sierpniu, to ten sezon będzie moim pierwszym, w którym zacznę uprawiać warzywka.
Cała działka nawet nie jest do końca przekopana (a chwasty były po pas), bo skupiliśmy się na budowie altany.
Czytałam dużo tematów na tym forum i naszkicowałam sobie plan uprawy, uwzględniając sąsiedztwo warzyw. Byłabym ogromnie wdzięczna gdybyście sprawdzili jak się spisałam :P Muszę jeszcze gdzieś wcisnąć seler, szczypiorek i pietruszkę naciową, ale kompletnie nie wiem gdzie, bo chyba robienie na to osobnej grządki nie ma sensu, tym bardziej, że nie chcę aż tyle selerów :roll:

Zdjęcie usunięte z hostingu.
bab...




Mam nadzieje, że jest to czytelne i zrozumiałe :D
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Szczypiorek można "wcisnąć" na początek zagonów z marchewką, seler koło pomidorów, a pietruszka między pomidorem a czosnkiem. Korzystam, ze swojej książki ogrodniczej, więc powinno być dobrze. ;:138 A te grządki to duże?
Awatar użytkownika
Anol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Na długość, tak od ziół do aksamitek to ok 7m tam gdzie cebula i marchew to ok 6m), a na szerokość to jeszcze nie wiem :D byleby dało się sięgnąć do środka. Największa oczywiście będzie pomidorowa :heja
Całość na szerokość spokojnie powinno się zmieścić, a jak nie to coś się zredukuje, albo przerzucę na drugą stronę działki.
Zastawiam się teraz nad pomidorami i czosnkiem, bo niby lubią swoje towarzystwo, ale podobno czosnku (i czegoś tam jeszcze) nie można podlewać gnojówką z pokrzywy, którą chciałbym podlać pomidory. Planowałam posadzić czosnek tak losowo w pomidory, ale tak czy siak załapią się na gnojówkę. Co się dzieje z czosnkiem po takiej gnojówce?
Pozdrawiam Ania
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

ja też wciepałem taki niechlujny szkic, ale może tu też dam, właściwszy temat
Obrazek
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Anol Selerem i pietruszką można odizolować pomidory od czosnku. Z tego co wiem to gnojówka jest dobra na każde warzywa, wieć podejrzewam, że dobrze działa na czosnek. :D A jeśli po podlaniu by się coś działo, to zalecam podlanie czosnku wodą, przez ok. 1 tydzień.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Przy takim rozkładzie to miejsca na cukinię może być za mało, chyba że się chce mieć dosłownie kilka sztuk -wiem, że to zależy co kto lubi (może nie każdy uprawia do spożycia na okrągło + przetwory), ale już bób - stanowczo za mało miejsca. Niestety z tego zbierze się raptem garstka ziaren, niewielka ilość na sałatkę i to jednorazowo. Jak tak patrzę i liczę, to wychodzi mi mniej więcej 1 m x 1 m a dla bobu (jeśli się chce coś z tego mieć) to prawie nic. Myślę, że już lepiej byłoby poświęcić to miejsce na pół na pół na pietruszkę i selery, grządeczka pietruszki naciowej to skarb, na bieżąco i do zamrożenia. Albo wysiać dodatkową fasolkę szparagową, wysiewana co dwa tygodnie do lipca daje plony bardzo długo. A jak się nie wykorzysta na bieżąco, to się robi po sezonie zupę fasolówkę z dojrzałych ziaren - BOSKA! Nie do porównania z fasolówką z kupnej suchej fasoli.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Anol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Cukini chcialam jakieś 2 sadzonki, bób tak na próbę bo boję się że nie poradze sobie z mszycą. Fasolkę tylko ja lubię, mój facet nie przepada za nią. Moglabym posadzic o wiele wiecej bo jest miejsce (dzialka ma 450m z czego ok polowa to bedzie trawnik) tylko nie mam piwnicy zeby trzymać przetwory, ale nie wiem co wytrzyma temperaturę pokojowa całą zimę :)
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Etna
200p
200p
Posty: 232
Od: 20 sty 2012, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

W wątku z czosnkiem zimowym, właśnie mówią, że nie lubi gnojówki z pokrzyw.
Pozdrawiam Sylwia.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Etna pisze:W wątku z czosnkiem zimowym, właśnie mówią, że nie lubi gnojówki z pokrzyw.
Racja, ja w tym roku pokuszę się o zrobienie gnojówki z pokrzyw (o ile jakieś znajdę).
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Anol jeśli mogę to i ja wrzucę swój plan:
Obrazek

Proszę i dziękuję za uwagi :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Anol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Ooo na początku myślałam, że to taka wykreślanka, w której zgaduje się ukryte słowa ;:138 :oops:
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Faktycznie hihi śmiesznie wyszło :lol: ale mam nadzieje, że już czytelne ;p niekorzystnie może wpłynąć ta stara jabłoń, może przesłonić ogórkom i kapuście słońce, więc chyba będę musiała dokonać zmian
Pozdrawiam
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

kasia82 pisze:(...)ta stara jabłoń, może przesłonić ogórkom i kapuście słońce(...)
A jak jest usytuoawna działka w stosunku do stron świata? To słoneczko nie bardzo wiem jak interpretować.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”