Wysiewanie nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wysiewanie nasion

Post »

Witam - mam zamiar w tym roku wysiać nasiona jodły kaukaskiej, kalifornijskiej, świerka srebrnego i pospolitego. Powiedzcie mi moi drodzy które nasiona trzeba stratyfikować i przez jaki czas? Jak przechowywać nasiona, w szafce w tem. pokojowej czy w lodowce na sucho w torebce? Rozmawiałem, czytałem i co człowiek to opinia. Na instrukcji wysiewu pisze tylko żeby namoczyć przez 24h i do ziemi. Bardzo proszę o rady tych którzy już przez to przechodzili i maja za sobą ten pierwszy raz:)
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: wysiewanie nasion

Post »

Witaj!
Tutaj masz już wiele odpowiedzi na swoje pytania:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1&start=14
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=51271
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=13625
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=51212
Jak byś nie znalazł wszystkich odpowiedzi na swoje pytania to zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam Robert
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wysiewanie nasion

Post »

Poczytałem i wychodzi ze jodły kaukaskiej nie trzeba stratyfikować, świerk srebrny dobrze tez kiełkuje bez, wnioskuje ze z pospolitym tez będzie podobnie, tylko nie wiem co z jodłą kalifornijska? Mało o niej w tematach. Mam jeszcze jedno pytanie - nasiona mam już w domu w szufladzie w woreczkach. Włożyć je do lodówki? Chciałbym w kwietniu zacząć wysiewać do wielodoniczek.
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: wysiewanie nasion

Post »

Witaj lysol1982 !
Jodłę kalifornijską należy stratyfikować około 2 miesięcy po 24 godzinnym moczeniu.
Nasiona które nie wymagają stratyfikacji przechowujesz na sucho w woreczkach w temperaturze pokojowej. Dobrze przed siewem jest nasiona podkiełkować.
Pozdrawiam Robert
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wysiewanie nasion

Post »

Dzięki wielkie za pomoc:) W takim razie biorę się do działania i zobaczymy co z tego wyjdzie.
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wysiewanie nasion

Post »

Wsadziłem nasiona jodły kalifornijskiej i po niecałych dwóch tygodniach zauważyłem ze zaczynają kiełkować. Rozumiem ze należy je wysiać? A w drugim na piasku pojawiła się pleśń w malej ilości. Co teraz z tym zrobić? Wysiać te nasiona do wielodoniczek i tą ziemie spryskać jakim środkiem na grzyby i pleśnie? A kiedy na ten zgorzel siewek pryskać? Też zaraz po wysianiu w wielodoniczki czy jak zaczną kiełkować?
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Wysiewanie nasion

Post »

lysol1982 jeśli zaczyna kiełkować to jak najszybciej należy je wysiać aby nie zmarnować ich siły wschodów. A co do pleśni i grzybów polecam podlewanie profilaktyczne Previcur-em uratowało to moje jodły koreańskie. Po wschodach kilku sztuk pojawiło się brozowienie i więdnięcie siewek. Już po pierwszym podlaniu previcur-em nowe siewki są zdrowe i chętne do wzrostu.

Jodłe kalifornijską stratyfikowałem 2 miesiące, teraz od 2 tygodni leżakuje w piasku i czekam na wschody - mam nadzieję że coś z tego będzie ;-)
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie nasion

Post »

tak wlasnie zrobilem,tylko przed tym zaprawilem nasiona srodkiem na grzyby i plesnie ale nie pamietam dokladnie nazwy.szkoda ze tak sie pospieszyly bo myslalem ze będę je musial troche trzymac i pogoda sie zmieni a wtedy od razu na dwor.teraz je musze trzymac wysiane w piwnicy gdzie cieplo maja tylko nie wiem czy swiatla bedzie wystarczajaco bo okno male.poczekam az wyjda(jak wyjda :D )i wtedy sie będę martwil jak sie pogoda nie poprawi.Dzięki za rady,czekam i jak sie cos pojawi wrzuce foty co z tego wyszlo:)
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Wysiewanie nasion

Post »

Podczas moczenia nasiona jodły/świerka chciałbym zaprawić nasiona pod koniec 24 godzinnego moczenia za pomocą preparatu Topisin M. Tylko mam pytanie co do proporcji, takie samo jak w przypadku innych roślin ozdobnych?
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie nasion

Post »

ja moczylem w neotec 75wg firmy target i proporcje do okreslonych roslin mialem z tylu wypisane.powinna byc jeszcze instukcja do kazdego opakowania ale niestety jej nie znalazlem.rozrobilem jak kazali,pomoczylem 2 min,wysuszylem i do piachu
lysol1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 mar 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie nasion

Post »

bylem dzis w piwnicy i zauwazylem ze ziemia zaczyna pekac i zaczynaja wychodzic pierwsze male drzewka :D teraz mam pytanie troche odbiegajace w przyszlosc.powiedzcie mi jak to pozniej jest ze sprzedaza drzewek posadzonych na polu.czy ja gdzies musze zglosic swa dzialalnosc?jak znam realia polskie to nie moge sobie tak sprzedawac drzewek zeby nie odprowadzic paru groszy dla panstwa.chcialbym to robic legalnie,zeby pozniej nie miec problemow.co mam zrobic zalozyc jakas szkolke czy dzialalnosc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”