Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
grzesiek1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Chce zrobić z tyłu domu trawnik ponad 300m2 na chwile obecna rośnie tam chyba wszystko chwasty itp .Ogólnie syf .Zakupiłem kilkadziesiąt ton ziemi polnej do wyrównania działki .I jak to zrobić, zamierzam spryskać chwasty randapem może dodając jeszcze glifosat.I moje pytanie jest takie 1. Czy można bez problemu na te wyschnięte chwasty nasypać ziemi, spadek momentami jest spory do wyrównania od 10cm do 50cm? 2.Czy jak wyschną chwasty to przekopać ziemie lub wypożyczyć glebogryzarkę? Ziemie będzie mi rozsypywała koparko spycharka wiec ziemie troszkę ubije 3 Czy na nowo nawieziona ziemie użyć glebogryzarki czy np zagęszczarki do ziemi ? Trawę zamierzam kupić z rolki hodowana na foli. Proszę o pomoc jak to ugryźć Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7368
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: pierwszy trawnik .jak zaczac kto pomoze

Post »

Przejrzyj proszę ten wątek:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=719
powinien Ci dużo pomóc.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Po oprysku roundup odczekaj bodajże, z 3 tygodnie.
Jak nic nie wyrośnie to weź to glebogryzarką przełóż.
Wygrab resztki.

Jak nawiozą Ci ziemi pewnie torfu polnego i to uwałują, ubiją bo na taki teren będziesz kład trawnik.

Ja osobiście bym lekko wzruszył tak zbity plac tylko po to by korzenie trawy z rolki mogły się łatwiej wbijać w glebę. Dosłownie lekkie przegrabienie ubitego terenu.


Ile płacił będziesz za 1m kw trawnika z rolki ?

Jaką trawę dostaniesz na tej rolce ? Z jakiej mieszanki ?
grzesiek1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

12 zł m2 .gosc powiedzial ze jak ladnie bedzie teren przygotowany to mi polozy w cenie jeszcze sadze ze opusci mi na 11zl
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Ja Cię nie kręcę.

12zł za 1m kw. dla mnie drogo skoro można samą trawę kupić za 12,54zł i obsiać ok 40m kw. Ziemia też nie droga + troszkę pracy i radość na długi czas.
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Jak by mnie było stać to bym też kupił trawę z rolki , jednak ja zawsze byłem oszczędny i sam siałem trawę. Zanim urośnie Ci taka trawa jak masz na rolce to minie ze 2 lata i wydasz kasę na odchwaszczanie. Z drugiej strony za zaoszczędzone pieniądze można kupić masę fajnych roślinek do ogrodu.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Ja bym nie kupił trawy z rolki bo to ziemia w rolce, a nie trawa w rolce.
Możecie się śmiać ze mnie ale takie jest moje zdanie - przepraszam za nie :D

Do wyboru do koloru. Każdy ma inne podejście i gust.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Trawa z rolki ma swoje plusy i minusy
Niezaprzeczalny plus to fakt że rano jest ziemia, a wieczorem mamy śliczną gęstą trawę.
Minus to rodzaj trawy, w zasadzie jego skład życica 60% , kostrzewa 35% , wiechlina 5%,
czyli typowo boiskowy zestaw. Tylko taką można kupić ze względów technicznych jej hodowli, cięcia, transportu. Kolejny mniej pocieszający argument to konieczność częstego podlewania, silnego nawożenia i koszenia, 2 a nawet 3 razy w tygodniu.

Decydując się na trawę sianą, można pod własne preferencje i możliwości finansowe dobrać skład mieszanki i mieć ładną trawkę. Niestety poczekać musimy około 3 lat by wyprowadzić dekoracyjny trawnik. Ale mniej kosztuje, mniej potrzebuje nawozów i koszenie nie tak częste, wystarczy 1 na tydzień czasem na 2 tyg.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Czy firmę od trawników z rolki spod Szczecinka możesz polecić ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

gemciu83 pisze:Czy firmę od trawników z rolki spod Szczecinka możesz polecić ?
Wiem,że ta plantacja mocno się reklamuje.
Nigdy nie widziałem ich trawy, dla mnie są za daleko, transport by mnie zjadł.
Zatem nie powiem czy trawę mają dobrą czy złą.
Sądzę, że z każdej plantacji trawa będzie ładna.
Sztuką jest po rozłożeniu utrzymać darń w doskonałej kondycji, co nie zawsze jest proste.
Bywa, że występuje ziemia o radykalnie innych parametrach u klienta, niż na plantacji i
zaczynają się schody.
Awatar użytkownika
jendrek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 19 maja 2009, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Witam.

Jeśli można zapytać to jakie schody się zaczynają jak ziemia na plantacji trawy drastycznie się różni jak u klienta?

Mam właśnie taką sytuację...
Kupuje trawę od świata trawy i niestety muszę przyznać, że wiosną była dużo, dużo lepsza.

Z tego co widzę to teraz trawa rosłą na glinie, a podłoże które przygotowałem pod trawnik to 8 cm piasku żwirkowatego i 8 cm ziemi popieczarkowej dobrze przekąpostowanej zmieszanej z piaskiem.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

Problemy występują przy aklimatyzacji trawy, glina i piasek mają różne wartości pH, a także inny skład chemiczny składników "odżywczych" i to może decydować o zmianie koloru wybarwienia lub po części przerzedzeniu się darni, oczywiście to można wszytko wyprostować w prosty sposób, ale nie wszyscy "fachowcy" zwracają na ten drobny szczegół uwagę.

Trawa z rolki występuje praktycznie w jednym rodzaju bez względu na sposób uprawy i planację. Są to mieszanki traw o silnym i zwartym systemie korzeniowym, stosowanym na potrzeby miejskie, rowy melioracyjne, boiska sportowe, posesje prywatne. Trawy te by zachowały doskonałą kondycję wymagają szczególnej troski. Regularne zasilanie w azot, silne podlewanie w przypadku ziemi piaszczystej, bardzo częste koszenie, w drugim sezonie bardzo silna wertykulacja usuwająca filc.

Położenie trawy z rolki jak już wspomniałem w kolejnym sezonie wymaga silnego "wydrapania" filcu, który powstaje na plantacji w trakcie uprawy. Filc ten powstaje przy koszeniu trawy kosiarkami wrzecionowymi, czyli resztki pokosu pozostają na trawniku tworząc z czasem warstwę nieprzepuszczalną, dla powietrza i składników odżywczych. Filc na plantacji ułatwia spójność podciętej trawy jej transport i rozwijanie bez rozpadania się. Filc po ukorzenieniu się darni należy jak najszybciej usuną, w przeciwnym razie, z każdym sezonem będziemy obserwować zamieranie darni i wile chorób.
Awatar użytkownika
jendrek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 19 maja 2009, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Pierwszy trawnik . Jak zacząc, kto pomoże

Post »

W jaki prosty sposób można taką sytuację wyprostować? Dużo różnych porad słyszałem odnośnie trawników z rolki i podobno na początku nie nawozimy nowo założonego trawnika.

Chciałbym żeby każdy trawnik wyglądał bardzo ładnie, ale troszeczkę boje się przenawożenia. Wydaję mi się, że trawniki z rolki są bardziej wrażliwe na nawozy.
W tym roku troszeczkę wypaliłem trawnik nawozem yara mila complex - chyba było za gorąco:) Jednak po dwóch tygodniach wyglądał bardzo ładnie.

Jak najlepiej pielęgnować nowo założony trawnik z rolki? Jest połowa września można teraz sypać nawozy azotowe?

Bardzo dziękuję za odpowiedź i cieszę się, że jest Pan na tym forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”