Problemy z trawą

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Szym0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań - Komorniki
Kontakt:

Problemy z trawą

Post »

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym zacnym forum - Witam wszystkich serdecznie!

Równo 2 miesiące temu siałem trawę wokół domu. Siałem dosyć gęsto, na świeżo nawiezioną, ciemną (aż "tłustą"), ziemię. Trochę w sumie się ubiła, bo zanim wysiałem jeździłem wokół domu samochodem z rurą od płotu w celu wyrównania terenu :roll: Potem jednak zagrabiłem ziemię głęboko, wysiałem trawę, znów zagrabiłem, przejechałem walcem, podlałem i czekamy. Wiem, że być może powinna być glebogryzarka itp., ale nie sądziłem, że wysiew trawy to jakaś wielka filozofia. Przepraszam za mój nieprofesjonalizm ;:224

Do rzeczy jednak.

Na forum wyczytałem już, że należy cierpliwie czekać, bo trawa się musi rozkrzewić, nie należy na razie nawozić itd.

Zastanawia mnie jednak różnica między wysianą trawą tuż pod domem (przy murze, w miejscu gdzie deszcz nie dociera,a tylko moje podlewanie) a trawą dalej od muru. Zwróćcie uwagę, że ta pod domem w zasadzie nadaje się już do koszenia, a ta w głębi działki ledwo się rozkrzewiła. Nawet niedawno dosiana trawa pod domem jest już większa niż ta siana 2 mies. temu :!:

Obrazek
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd5 ... b2516.html

Obrazek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c16 ... eb24a.html


Moje teorie są następujące - proszę o ich weryfikacje:

- pod domem ziemia nie została ubita przez jeżdżenie samochodem i trawa lepiej się ukorzeniła.
- pod domem trawa była w sumie mniej podlewana i ma teraz głębsze korzenie,
- pod domem była osłonięta od zimnego wiatru.

Kurcze na prawdę już nie wiem - poradźcie proszę co jest nie tak? Skąd się wzięły takie różnice? ;:180
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

To, że jeździłeś autem po ziemi nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ rolnicy też włóczą ziemię przed siewem trawy, a potem wałują.

Trawa pod domem przy samym murze jest większa i ma zieloną barwę, ponieważ ma dużo wilgoci (ściany, beton trzymają wodę, chłód potrzebny latem).
Trawa ciut dalej od muru nie ma już takich super warunków.

Dwa co jest pod tą trawą bo widzę, że rynny puściłeś pod ziemię, więc jest jakiś system odprowadzania wody pod ziemią.

Trawa może też być w tym miejscu na rogu domu słabsza bo ją słońce spala odbijając się od ścian.

Ziemia jaka została nawieziona to aby przypadkiem nie łąkowy torf ? Może więc być potrzebne wapnowanie.

Kolejna sprawa jaka została wysiana mieszanka nasion traw na jakie miejsce podaj nazwę mieszanki ? Skąd była ta mieszanka tj. z marketu firmowana logo danego marketu czy też z marketu jakiegoś producenta (jakiego), czy też kupiona w centrum ogrodniczym ?

Jeżeli nie chodziłeś często w tym miejscu po trawie to ona już tutaj nie wzejdzie, zresztą sam widzisz, że nie ma w tym miejscu nasion. Może jak były silne deszcze to ją wypłukało np: woda z dachu przelewała się przez rynny spadowe i bryzgała na darń.

Dwa miesiące od posiania to ona powinna być już bardzo duża i zagęszczona skoro nie żałowałeś trawy do siewu.
Łysy
200p
200p
Posty: 351
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Na foto nie widać struktury gleby. Ta nawieziona " tłusta" warstwa to glina czy bardziej torfowata ?

Faktycznie można odnieść wrażenie, że trochę przedobrzyłeś - gleba przy domu jest mniej ubita suzą ( pojemność powietrzna gleby i przepuszczalność to ważne parametry, a w przypadku tak deszczowego okresu może to być główny powód słabego wzrostu trawy). Korzenie mogą gnić...

A jakie pH ma gleba - sprawdzałeś ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Mim zdaniem kluczowe znaczenie ma tu struktura gleby.Jak tu wcześniej piszą, pod domem jest mniej zbita, a dalej została zbyt ubita i zamulona przez deszcze.Część nasion po prostu nie wykiełkowała w takich warunkach, albo zginęła wkrótce po wykiełkowaniu.Została najsilniejsza ze składu mieszanki.
Szym0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań - Komorniki
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

pH nie sprawdzałem. Gleba to na pewno nie jest torf, tylko jakaś tam z pola niby - nie wiem.
Rynny są skanalizowane - więc ogród podlewam najczęściej deszczówką.

Trawa (kupiona w Lerua Merlin) to GEOLIA Sportowa mieszanka (jeśli dobrze odczytuję):
- życica trwała Esquire 50%
- kostrzewa czerwona Mystic 40%
- wiechlina łąkowa Balin 10%
Pakowana 02.2010

Być może faktycznie zrobiła się skorupa. Pamiętam jak miejscami kiełkująca trawa podnosiła grudy/placki ziemi wielkości dłoni. Podobnie zielsko.

Co teraz zrobić? Sprawdzić pH? Chodzić w butach z kolcami? Glebogryzarka? :cry:
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Akurat skład gatunków i odmian nasion traw w tej mieszance jest mało istotny bo i tak tego co jest napisane na opakowaniu w środku nie ma :).

Chyba najrozsądniej będzie wziąć grabie, wzruszyć glebę i dosiać trawy tam gdzie jest jej niewiele (placki). W miejscach gdzie lepiej wzeszła rzucić nawóz (proponował bym saletrę amonową).

Glebogryzakrą chcesz znowu trawnik zniszczyć ? :)

PS: Ja osobiście w gazony nie wierzę bo i tak lubią szybko wypadać, usychać od słońca.
Szym0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań - Komorniki
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Skłaniam się ku teorii "skorupy".
Zastanawiam się tylko czy grabiami nie powyrywam za dużo trawy z korzeniami próbując ją w ten sposób spulchnić ziemię. Czy są jakieś walce z kolcami?
Jak sobie poradzić z tą skorupą?

Trawę oczywiście dosieję.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Zanim wjedziesz z glebogryzarką i takimi tam, to powiedz, nawoziłeś tą trawę? Jaka jest warstwa tej ziemi? Co jest pod spodem? Czy jest równa warstwa żyznej ziemi na całym terenie?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

To może pazurkami wzrusz glebę miejscowo. Albo widłami podrap jej powierzchnię. Nie musisz ryć w niej głęboko.
Co do trawy angielskiej to nie koniecznie ona musi być dobra na nasz klimat/rynek. W końcu jest to trawa z importu z nasion importowanych. Lepiej jak nasiona są z naszych plantacji, lepsze zdolności aklimatyzacyjne niż import mimo wszystko.

Trawy z marketów nie mają w sobie tego co jest napisane na ich opakowaniach. Skład % jest identyczny tyle, że odmiany traw są inne (tańsze), gdyż liczy się cena.
Pozostaje też sprawa sporyszy w nasionach traw (akurat mogłeś trafić na taką partię). Jest to nawet bardzo wysoce prawdopodobne i stąd masz placki na trawniku. Chcesz to Ci mogę coś wytłumaczyć na ten temat poprzez email lub PW.

Data pakowania o niczym nie świadczy prócz tego, że przechowując ją w suchym miejscu może jej używać jeszcze przez 4 lata od daty pakowania.

Jeśli 1kg tej trawy kosztował około 19zł to bardzo drogo !

Uwaga ponowna 1kg niby starcza na 40-50m kw. to jest tylko teoria należy stosować 1kg na 30-40m kw. (odejmujemy minimum 10m kw. od tego co jest napisane na opakowaniu).

Odnośnie postu dominikams powiedz czy w tym placku na rogu domu nie ma tam nic pod ziemią betonowego zakopanego ? Taki beton może odparzać korzeń.
Szym0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań - Komorniki
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Trawy nie nawoziłem. Warstwa tej nowej ziemi waha się od 10 do 1cm, ale nie przekłada się to w żaden sposób na wzrost trawy jak widzę. Pod spodem jest różnie, trochę żwiru, dobrej gleby "nagnojonej" (przed budową było tu ogrodnictwo), trochę gliny też... :?
W każdym razie uważam, że temat złej jakościowo gleby odpada biorąc pod uwagę plony pod murem wokół domu. Co nie oznacza, że jakieś nawożenie się nie przyda. Przeciwnie. Rozważałem to dziś nawet bo mam zamiar wsypać nawóz do zbiornika z deszczówką i podlewać ogród takim roztworem ;:63 można tak ? ;:224

Przypomniało mi się, że mam na działce aerator/wertykulator elektryczny. Czy takie coś mi się przyda w tej sytuacji?

Plan mam taki:
- aeracja w.w. urządzeniem "na krzyż",
- dosianie trawy,
- podlewanie deszczówką (ze zbiornika) z nawozem :tan

Co myślicie?
Co Wy zrobilibyście na moim miejscu?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

Aerator tak.
Dosiew trawy tak.
Nawóz tak ale tylko w postaci sypkiej na trawę.

Koło domu trawa jest lepsza bo jak pisałem ma chłód i wodę od ścian.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

O matko!!! Żadnego aerowania takiej młodej trawki!!! Wyrwiesz wszystko z korzeniami, jak leci.

Weź sypnij (w miarę równo, i nie za dużo) nawozu na suchą trawę i podlej. Ale tak, żeby woda równo wsiąkała, nie spływała. Do rozpuszczenia nawozu. Możesz rozpuścić, ale mi by się nie chciało :wink: No i może spływać, jeśli nie jest idealnie równo.

Moim zdaniem trawa cierpi na niedożywienie, jej kolor na to wskazuje. Jak zacznie równo, porządnie rosnąć, wtedy zobaczysz czy potrzebne jest dosiewanie (jak jesteś niecierpliwy, to w tych rzadkich miejscach możesz dosiać, ale nie syp za dużo nasion - potem taka trawa głoduje i cierpi na brak wody).
Szym0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań - Komorniki
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z tą trawą? (fotki)

Post »

gemciu83 pisze: Koło domu trawa jest lepsza bo jak pisałem ma chłód i wodę od ścian.
...ale wniosek też taki, że gleba jest dobra ;:63 I tam też nie docierał dzielny samurai wlokący ciężki słupek od płotu równając (ubijając) teren. ;:175

W sumie to boję się tych sypanych nawozów. Widziałem już u sąsiada efekty nierównomiernego siania nawozu w postaci różnicy w odcieniu zieleni i wysokości. Widziałem, już też jak moja własna matka załatwiła trawnik na działce na skutek studiowania "poradników" i sypania co chwilę czymś i przez cały rok (zimą nawet wapno na śnieg...).

Dlatego w sumie po nawóz sięgnę chyba w ostateczności (czyt. w desperacji - zanim odpalę glebogryzarkę).
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”