Warzywa na piaszczystą ziemię

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ancyk33
200p
200p
Posty: 448
Od: 7 sty 2013, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Warzywa na piaszczystą ziemię

Post »

Jestem tu nowa na tym forum jak i zielona w uprawie warzywniaka Od tego roku chce zasiac wlasny warzywniak ,niestety u mnie ziemia piaszczysta(byly teren lesny) i zastanawiam sie czy na takiej ziemi cokolwiek urosnie Od jakiegos czasu ziemia jest mieszana z kompostem ale nie wiem czy to cos dalo bo dalej jest to piach Poradzcie bo nie wiem jakie odmiany moga w takich warunkach rosnac .A moze ktos ma nadmiar nasionek?

Przepraszam za brak zmiekczen ale taka klawiaturka :(
"Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Philip Otto Runge ----Pozdrawiam -Nula
Moje parapetowce
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nasiona na piaszczysta ziemie

Post »

cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona na piaszczysta ziemie

Post »

Nula, BożenkA Przesłała Ci najlepsze wątki. Jeśli masz taki prawdziwy piach to musisz zaszczepić w sobie cierpliwość. jeśli zerkniesz na mój nick to się zorientujesz, że wiem co mówię. przez cztery lata rozkładałam jesienią obornik kurzy przekompostowany i okrywam go : trawa, liście łodygi kopru, bazylii, dali. wiosną wszystko grabię - wrzucam do kompostownika. nasiona używałam różne tj z różnych firm - nie mam ulubionych :) ale marchew "Pierwszy zbiór" była dla mnie niezła. Tej jesieni po raz pierwszy byłam zadowolona z moich warzywek, chociaż nie przypominały rozmiarem tych bazarowych. ;:108 Czyli dużo kompostu i wody :) i do dzieła. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam :) Barbara
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nasiona na piaszczysta ziemie

Post »

U mnie też piachy :( Spróbuj z roślinami motylkowymi, ponieważ te radzą sobie dość dobrze na takiej ziemi :)
Pozdrawiam! Tereska :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona na piaszczysta ziemie

Post »

ancyk33 pisze:niestety u mnie ziemia piaszczysta(byly teren lesny) i zastanawiam sie czy na takiej ziemi cokolwiek urosnie
Urośnie :uszy

Może nie od razu, ale nie należy się zrażać ewentualnymi niepowodzeniami .

Przede wszystkim trzeba zadbać o systematyczne wzbogacanie gleby o substancje organiczne. Obornik, kompost, liście , nawozy zielone, torf. Wszystko to pozwoli na zatrzymywanie wody w glebie. I dolomit, bo lekkie gleby piaszczyste są po pierwsze kwaśne, po drugie- ubogie w magnez.
I trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dopóki nie doprowadzisz gleby do odpowiedniej kultury ze zbiorami może być różnie. Nie zniechęcać się wtedy. Jeśli zaczyna się uprawę od ugoru czy nieużytku nie można od razu liczyć na cud. To wymaga pracy.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4052
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Nasiona na piaszczysta ziemie

Post »

A jak cię stać i masz możliwość, to przynajmniej na część warzywną dać z 7 cm dobrej ogrodniczej ziemi albo odkwaszonego torfu i płytko przekopać ;:173 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Warzywa na piaszczystą ziemię

Post »

Ja na swoich piachach (nie można nawet przekopać, bo ze szpadla się sypie) zrobiłam podwyższone grządki. W nie wrzuciłam obornik, gliniastą ziemię II klasy, przekopałam (tzn. mąż przekopał 8-) ) i rośnie ;:3 Nie mam zdjęć, ale obwódki 2mx1m są zrobione z deski tarasowej kupionej z 70% zniżką.
Kasia
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Warzywa na piaszczystą ziemię

Post »

W tym roku mam właśnie taki plan :0 U mnie też piach a do tego kwaśny. Do wykorzystania mam sporo ładnego, przerobionego kompostu roślinnego więc całkiem możliwe ,że się uda.
Zamiast deski tarasowej chcę skorzystać z większych niż standardowe europalet... hihi tylko teraz chętnych szukam do montażu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”