Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Witam!
Do ekipy: Jeśli temat jest nie w tym miejscu co trzeba proszę o przeniesienie i niekasowanie. Pozdrawiam :)

Założyłam wątek ponieważ zbliża się remont w moim m-4 i co za tym idzie zmieniam całkowicie aranżacje pokoju. Nowe meble i nowy wypoczynek i jeszcze kilka nowych drobiazgów. Przez powyższe muszę także wygospodarować nowe miejsce na kwiatki doniczkowe. W wcześniej (jeszcze są) były wkomponowane w niektóre elementy mebli i parapety, lecz w nowym ustawieniu i nowych meblach nie będę miała takiej możliwości a na parapety wszystkie nie wejdą i tez nie wszystkim będą takie warunki odpowiadać. Wyobrażam sobie nową aranżacje i jakoś na parapetach będą mogły stać tylko i wyłącznie orchidea x 4. No sami rozumiecie że też nie jest sztuką na oknie zrobić dżungle bo to ani ładne ani pożyteczne dla kwiatków.

Zastanawiałam się czy coś takiego zda egzamin i czy będzie dobrym rozwiązaniem na dłużej

Obrazek

a może coś takiego jeszcze

Obrazek

ten bordowy 8 doniczek 19,5cm średnicy
ten czarny 15 doniczek 18,5 cm średnicy
na alledrogo widziałam jeszcze inne troszkę tańsze na 11 doniczek ale średnica doniczki to max12 cm
czyli same małe kwiaty a ja raczej wolałabym mieć większe doniczki.

Czy ktoś z was posiada coś tego typu i jak to u was się sprawdza?

Mam:
Paproć,
Zamiokulkasa,
Fikusa beniaminka (wys. 50 cm),
Skrzydłokwiata (dość duży mogę rozdzielić)
2x Dracenkę małą (max 15 cm i max 25cm)
Lucky bamboo (duże już przycinałam i ma z 1 m)
Grubosza, drzewko szczęścia ( dość obszerny ale nie wysoki tylko szeroki)
Calathea rufibarba (duża mogę rozdzielić)
4x orchidea ale to na parapet

Mam w planach dokupić jeszcze jakiś ładnie wiszących i kwitnących bo wszystkie są zielone :):):)

Pomóżcie, proszę :)
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Hmmm nie bardzo rozumiem dlaczego miałoby się nie sprawdzić?

Kwietnik rozporowy, który prezentujesz na zdjęciach jest bardzo dobry pod tym względem, że możesz na dowolnej wysokości i w dowolnej pozycji umieścić rośliny, tak aby zapewnić każdej optymalny dostęp do światła.

Najważniejsze, to gdzie ustawisz swój kwietnik - jak dużo będzie tam światła, bo od tego zależy co na tym kwietniku będzie dobrze rosło.
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Kwietnik planuje postawić przy oknie....
Obecnie mam kuchnie otwartą na salon ale wkrótce się to zmieni bo powstanie ścianka działowa która częściowo przymknie kuchnie. Przejście będzie gdzieś ok 1 m. od ściany do parapetu. Na nowo powstałej ściance staną meble na głębokość 50 cm, parapet ma 110 cm. tak by swobodnie można było przejść nie narażając na labirynt pozostało by ok 30 cm na kwietnik ale już właściwie to nie wiem czy dobrze myślę

Zamieszczam prowizoryczny rysunek (proszę się nie śmiać z moich umiejętności plastycznych :P)
Rysunek ma charakter poglądowy i nie ma zachowanych proporcji. Zieloną gwiazdką jest zaznaczone miejsce gdzie ma stanąć kwietnik. Za parapetem jest wyjście na balkon więc chciałabym umieścić kwietnik na granicy okna i balkonu tak by drzwi się otwierały na 90 stopni bo i tak dalej się nie da bo parapet jest.




Obrazek


mam nadzieje że zrozumieliście coś z tego :)
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Agrafko! Nie są ważne te wszystkie szczegóły :D

Ważne jest jaką ma wystawę okno, czy balkon na Twoim balkonem daje dużo zacienienia, czy pod oknem są drzewa, które mogą zasłaniać światło itd. :D
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Mieniłam troszkę to i owo by było bardziej czytelne.

Obrazek

Więc tak

zielona gwiazdka to jest planowane ułożenie kwietnika a pomarańczowa to ostateczna ewentualność. Drzwi balkonowe otwierają się tak jak widać i nie chciałabym narażać na przeciągi no i jak widać jest też tam kaloryfer co właściwie nie jest dobrym miejscem na kwiatki... no ale do rzeczy. Blok stoi pod lekkim skosem i właściwie słońce świeci od rana do 14 czyli wystawa wschodnio-południowa?! Nie wiem bo nie ogarniam tego. Drzewa są bo mieszkam w lesie ale nie zasłaniają balkonu i okien. Mieszkam na 5 piętrze i nade mną jest tylko strych :P no i lekki daszek ale nie przeszkadza słońcu. Najwięcej słońca jest właśnie w miejscu zielonej gwiazdki stąd wytypowanie tego miejsca no ale dochodzą do tego również inne mankamenty jak to czy nie zagracę sobie przejścia czy to wszystko się zmieści właśnie na takim kwietniku, żebym mogła swobodnie przejść z kuchni do salonu bez wciągania brzucha :P :P Dlatego tak "szczegółowo" to rozrysowałam. No proszę pomóżcie...błagam!
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Ja mam wariującego psa i bałam się zdecydować na rozporowy, kupiłam stojący - o taki: http://img171.imageshack.us/img171/2081/2997188375.jpg i jestem b. zadowolona. A co do ustawienia - wg mnie jedyną kwestią, którą bym brała pod uwagę, to kaloryfer. Na pewno roślinkom zimą byłoby lepiej dalej od kaloryfera. Choć nie wiem, czy przechodząc do kuchni nie będzie Wam kwietnik przeszkadzał?
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Ja mam ten czarny, jaki zamieściłaś na zdjęciu. Jeśli na taki się zdecydujesz, to pamiętaj, by - zanim zostanie postawiony na stałe - tak wykręcić rurki, z których jest złożony, aby wszystkie wejścia na podstawki były jak najbardziej po stronie okna. Ogólnie mogę polecić, bo rozwiązał mi chwilowo problem z miejscem na zielone. Doniczki na samej górze nie mają praktycznie dostępu do słńca, pozostałe owszem. A wystawę mam wsch. Z tym, że tam gdzie ja mam kwietnik, grzejnik jest zakręcony. Tak blisko kaloryferów trzymać rośliny to nie jest najlepszy pomysł. Chyba, że będziesz na zimę z dwóch dolnych poziomów rośliny przenosić w inne miejsce. Tylko roślin, które wymieniłaś, ja na takim kwietniku "nie widzę" :? Choćby z tego względu, że rosną duże/wysokie, a przestrzeń między doniczkami to jakieś pół metra maks.
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

No to już sama nie wiem... w takim układzie może coś polecicie zamiast?! Zależy mi na moich zielonkach a przy takim ustawieniu jakie będę miała są możliwe tylko 2 miejsca zaznaczone na obrazku. Czy to oznacza że będę musiała zmienić lokum moim zielonym? Czy kosztem remontu będę musiała pozbyć się roślinności w moim salonie? oooo......bardzo jestem zmartwiona :(
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Jeśli grzejnik masz tylko w tym miejscu, jak na obrazku, to wg mnie kwietnik w polu z zieloną gwiazdką może swobodnie stać (wcześniej nie zwróciłam uwagi, że tam nie ma grzejnika). Tylko, czy przy tych kwiatkach będzie to wyglądało estetycznie? Pewnie przekonasz się dopiero, jak ustawisz :wink: No i nie ma ich jakoś bardzo wiele, więc kwietnik może świecić pustkami. A może coś takiego? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=378 Tylko np 2 poziomy.
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

sokolica pisze:Jeśli grzejnik masz tylko w tym miejscu, jak na obrazku, to wg mnie kwietnik w polu z zieloną gwiazdką może swobodnie stać (wcześniej nie zwróciłam uwagi, że tam nie ma grzejnika). Tylko, czy przy tych kwiatkach będzie to wyglądało estetycznie? Pewnie przekonasz się dopiero, jak ustawisz :wink: No i nie ma ich jakoś bardzo wiele, więc kwietnik może świecić pustkami. A może coś takiego? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=378 Tylko np 2 poziomy.
Problem w tym że nie mogę czegoś podobnego zamontować sobie na oknie. Pomyślałam że może lekko zmienię obsadę w moim domu.... Na beniaminka znalazłam już miejsce w innym pokoju i będzie tam stał razem z bamboo, 2 dracenki są jeszcze dość małe więc zostają, ZZ wyląduje przy akwarium bo on nie potrzebuje aż tyle światła.

Bluszczyk
Paproć
coś wiszącego
coś wiszącego
grubosz
dracenka
dracenka
skrzydlokwiat
jakiś maly kwitnący
jakiś mały kwitnący
Calathea

kilka muszę dokupić jak te wiszące i kwitnące no i na dół coś do półcienia i chyba zdecyduje się na ten większy na 15 doniczek kwietnik bo tam będzie skupisko roślin i nigdzie innego akcentu zieleni nie będzie no pomijając akwarium w drugim rogu :) Co o tym myślicie czy takie ułożenie kwiatów może być?
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

Jak dla mnie, może :) Sam kwietnik nie zajmuje wiele miejsca. Rozpiętości ma może ze 30-40 cm. Czy będziesz miała ciasno, to zależy juz tylko od tego, jak rozłożyste są rośliny. Powiem Ci tylko, że jeśli zdecydujesz się na inny kolor niż czarny to sobie poczekasz :D Ja na brązowy czekałam 3 tyg :?
Awatar użytkownika
agrafka
50p
50p
Posty: 74
Od: 19 sie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

ja myślałam o kolorze złoto antyczne...to mnie załamałaś troszkę...hmmmm choć w moim przypadku 3 tyg aż tak dużo by nie stanowiło bo muszę najpierw zacząć i skończyć remont także wiesz...hmmm może zamówię jak zaczniemy remoncik i dojdzie akurat jak skończymy.... :)
Historia mojej działeczki: Ogród-moja pasja

Balkonowa rewolucja: BALKON - podniebny ogród
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o poradę dot. ustawienia doniczkowych

Post »

A jak sadzicie, czy na tym kwietniku na 15 doniczek będą się dobrze prezentować fiołki afrykańskie? Czy są zbyt małe i "zginą" na kwietniku? Mam troszkę miejsca (jakiś metr) obok okna balkonowego, gdzie planuję ustawić fiołki - ale nie wiem, czy lepszy jest regał, czy kwietnik. Mówiąc szczerze regały nie bardzo mi się podobają. Doradźcie coś, plliiiss.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”