Palanie gałęzi w ogródku.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Rafalles
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palanie gałęzi w ogródku.

Post »

Witam wszystkich.

Proszę o poradę czy spalanie gałęzi w miejscu gdzie później będę uprawiał warzywa szkodzi czy pomaga na urodzajność gleby? Czy wysoka temperatura, która powstaje w ognisku wyjaławia glebę? Z tego co wiem sam popiół użyźnia. Reasumując lepiej spalać bezpośrednio na zagonach, czy gdzieś w innym miejscu, a później tylko sam popiół wysypać na grządki i przekopać?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Ogień niszczy wszystkie pożyteczne organizmy.Także lepiej spalić to gdzieś indziej ,a już najlepiej puścić w piec czy kominek i popiół wysypać na grządki.Równomiernie , nie za grubo i przekopać :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Niszczy dobra jak i złe organizmy... ja zawsze palę wszystko na ogródku warzywnym . Nic złego nie widzę. Warzywa rosną jak rosły :wink:
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Potwierdzam wypalanie szkodzi mikroorganizmom np. zabija dżdżownice, natomiast popiół wzbogaca glebę, dlatego być może poprzednik z satysfakcją stosuje tą metodę. Jako leśnik i przyrodnik nie popieram, ze względu na straty cennych mikroorganizmów, a może zrębkowanie :D być może ktoś ma w okolicy rębak :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Poprzednik jeszcze doda że po przekopaniu popiołu dodaje 4 opakowania dżdżownic. Koszt 2zł w wędkarskim :roll:
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Ale nie tylko o dżdżownice tutaj chodzi przecież... glony, grzyby, nicienie tego nie kupisz, poza tym sama struktura gleby ulega zmianie. Poza tym, nie wiem jakie ty masz obserwację, ale wiem czego mnie uczono, i wiem jakie informacje można znaleźć:
Negatywny wpływ wypalania na glebę

Ogień wyjaławia glebę. Łąka czy pastwisko po wypaleniu zazielenią się, ale będą bezwartościowe. Jest to najgorsza opcja przygotowania gleby do nowego cyklu. W czasie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę.
Wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%; pogarsza się skład botaniczny siana. Niszczone są między innymi rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem.
Zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby), niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia mikroorganizmów w biocenozie łąkowo-pastwiskowej. Wysoka temperatura powoduje, że związki łatwo utlenialne, na przykład azot, utleniają się. Odkrywa się też powierzchnia gleby, co może powodować erozję.
Zniszczona warstwa próchnicy w glebie to większe zapotrzebowanie na nawożenie. Żyzna gleba bogata w próchnicę posiada strukturę gruzełkowatą i jest łatwa w uprawie oraz ułatwia rozbudowę systemu korzeniowego roślin. Gleba taka nie ulega erozji, szybko pochłania i zatrzymuje wodę niczym gąbka, łagodząc skutki nadmiaru opadów oraz ich niedoboru.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Lesnik89 pisze:Ale nie tylko o dżdżownice tutaj chodzi przecież... glony, grzyby, nicienie tego nie kupisz, poza tym sama struktura gleby ulega zmianie.
Tyle to każdy wie, to jest logiczne. Stosowane są też inne zabiegi aby poprawić str. gleby przed wysiewem.

Ja podchodzę do tych "teorii" jak... nie ważne. Polegam na informacjach sprawdzonych gdzie przekazywano je z pokolenia na pokolenie i ogrodnictwo mają w genach, a tym bardziej praktykę.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Witajcie,zaciekawił mnie temat ponieważ po jesiennych zbiorach też wykorzystałam kawałek warzywniaka na spalenie wszelakich patyczków które nie nadawały się na kompostownik.
Przed zimą oczywiście cały warzywniak przekopany.
Ziemię użyźniam albo obornikiem a w ostatnich latach coraz częściej używam do tego kompostownika.
Zauważyłam że w miejscu gdzie było ognisko to marchew cz pietruszka - w zależności co posadzę w danym sezonie- jest bardzie dorodna ,nać również odróżnia się ciemniejszą zielenią....
Zastanawiam się teraz po przeczytaniu wpisu Leśnika czy szkodzę cz też nie....dodam że innej lokalizacji na ognisko nie mam.
No bo na trawniku ;:131
Ajć a na wiosnę róże do cięcia :roll:
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

PiotrekP pisze: Polegam na informacjach sprawdzonych gdzie przekazywano je z pokolenia na pokolenie i ogrodnictwo mają w genach, a tym bardziej praktykę.
Gdybyśmy polegali na informacjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, to dalej byśmy czarownice na stosach palili :D a Niemcy w pewnym okresie czasu też myśleli, że mają gen nadludzki :wink:

Skoro wolisz polegać na mitach i legendach, to do naukowych wyników i tak cię nie przekonam.

@nirali Ogień wyjaławia glebę, to że zostawisz w niej popiół, nie oznacza, że odzyska ona pierwotny stan, dochodzisz raczej do stanu jałowego podłoża wzbogaconego popiołem, to tak jakbyś hodowała swoje warzywa na podłożu z wełny mineralnej wzbogacanej nawozem. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy twoje polny są rzeczywiście większe, czy też Tobie się tylko tak wydaje. Czasem z wiary w coś, potrafimy sobie wmówić, że to coś ma rzeczywiście miejsce, ale może być również tak, jak Ty mówisz. Jednak czy wg. Ciebie hodowane warzywa nie straciły na smaku, aromacie? Możliwe, że są tylko ładnie napompowane, a w sobie mają całą tablicę Mendelejewa.

Jeżeli nie wierzycie mi, to proszę przykład co roczne akcje w mediach, gdzie apeluje się o nie wypalanie pól, lub zakaz wykorzystania ognia technicznego w lesie, przez cały rok. Wiadomo chodzi o aspekt bezpieczeństwa ppoż, ale również o nie wyjaławianie gleby oraz ochronę cennych organizmów glebowych, w tym i struktury gleby. A przecież LP ma tyle powierzchni... więc o co chodzi z ogniskami... szkodzą glebie, dlatego są zakazane.

No, dobrze czasem trzeba zrobić ognisko, ale róbmy je w jednym przygotowanym do tego miejscu - żeby była jasność nie mam nic przeciwko ogniskom na działce, tylko bezmyślnemu traktowaniu ziemi ogniem, bo wtedy będzie rzekomo "bardziej urodzajna".
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Leśnik - dziękuję za wyjaśnienia, napisałam o swojej sytuacji ale nie twierdzę że jest słuszna. Po Twoich wpisach zaczęłam się zastanawiać czy nie upychać jakoś tych gałęzi w śmietniku ;:224
Palę tylko gałęzie, żadnych plastyków ;:185
Może ognisko rozpalać na jakimś kawałku blachy ? ;:131
Staram się dbać o środowisko więc jeśli tym bardzo szkodzę to trzeba to zmienić.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

Ja mam taką starą metalową balię i w niej spalam gałęzie.
Dodatkowym plusem jest to, że ogień nie jest wielki i nie trzeba go specjalnie pilnować.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

No właśnie teraz chodzą mi po głowie różne pomysły by nie szkodzić środowisku.A miałam taką balię ale dziurawa to wiadomo gdzie wylądowała :roll: a przydałaby się teraz jak nic! Wysypywałabym tylko popiół na pole.
Musze sprawdzić czy nie został jakiś kawałek blachy po zmianie dachu albo na skup złomu podjechać.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Spalanie gałęzi w ogródku.

Post »

A może romantyczne ognisko? Wykopać dołek w odpowiednim miejscu wysypać warstwą żwiru i tam palić? To, zależy ile tego spalasz, poza tym takie miejsce można wykorzystać do rekreacji np. letnie wieczory i kiełbaska na patyku mniam :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”