Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
variegata
1000p
1000p
Posty: 1991
Od: 24 sie 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakole Dolnej Wisły

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Plan-wykon, czyli kontynuacja realizacji planu 2013- to będzie moje hasło przewodnie roku 2014.

Cały ogród ma w założeniu ogólnym być ogrodem naturalistycznym z elementami angielskiego, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę ale przede wszystkim ma być mój, czyli stworzony w taki sposób żeby dla mnie był najpiękniejszym miejscem na świecie.

Jeśli kogoś interesuje autorka wątku i jej najbliżsi to można zajrzeć tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=62891

Priorytet i zarazem praca wykonana najwcześniej to będzie obsadzenie Wzgórza Motyli.
Dla niewtajemniczonych Wzgórze motyli to taki wielki kopiec kreta, który pod wpływem zeszłorocznych prac ogrodowych poprzedzonych projektem, został usypany w centralnym punkcie ogrodu rekreacyjnego, czyli właściwego, znajdującego się za domem, mającego powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Przed domem mam jeszcze ogród niewłaściwy o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, który kiedyś będzie nazywany przedogródkiem, czyli taka wizytówka domu. Ale to już troszkę science fiction, ponieważ nie wiem kiedy to nastąpi, biorąc pod uwagę obszar do skończenia w ogrodzie właściwym :lol: . Tymczasem łudzę się naiwnie, że nie wszyscy wiedzą jaką funkcję ma spełniać przedogródek i nie traktują tego bałaganu jako wizytówki mojego ogrodu jako całości :wink: . Na pewno jest on dowodem na to, że w ogrodzie plan jest podstawą a przypadkowość okazuje się trudną do okiełznania.

Na szczęście w ogrodzie za domem, czyli tym właściwym, w którym spędzamy każdą chwilę wolnego czasu, jest wszystko od początku zakładane z głową (hmmm, nie licząc trzech sezonów prób, błędów i ciężkiej niepotrzebnej orki? :twisted: ).
Rok 2013 był rokiem rewolucji i mądrości. Stworzyliśmy projekt, według którego wykonaliśmy założony plan. Jest podlewanie ogrodowe, jest altana, są rabaty, jest trawnik.

Nie chcę powielać zdjęć porównawczych i dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany zmianami, jakie nastąpiły w zeszłym sezonie, zapraszam tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=868

Szczegółowa relacja z etapu prac ciężkich, czyli budowy ogrodu od podstaw jest tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=112

W tym roku tak wielkich rewolucji nie będzie, choć te, które są w planach do najmniejszych również nie należą.

Plan 2014:

Zaaranżować kopiec kreta, czyli obszar około 300 metrów kwadratowych, który będzie nazywany Wzgórzem Motyli. Będą tam rosły setki roślin miododajnych, uwielbianych przez motyle, stąd nazwa tego zakątka w moim ogrodzie. Tak, w OGRODZIE. Mogę nareszcie używać tej nazwy w stosunku do mojego miejsca na ziemi. Z pewnością jestem bardzo zadowolona z efektów, jakie udało się osiągnąć dotychczas i nadal będę rozwijała założenia ujęte w pierwotnym planie.
W kwietniu planuję jechać do szkółki w Poznaniu, gdzie kupię trawy, lawendy i inne kwiaty niezbędne do realizacji tegorocznych założeń do stworzenia Wzgórza Motyli.
W planach mam jeszcze stworzenie zakątka brzozowego z roślinami w kolorze białym. Na razie rosną tam brzozy, parzydło leśne, tawliny i trawa mozga. Reszta, czyli tawuły, żylistki, trawy, derenie i inne mam zamiar dosadzić w tym sezonie. Szczegółowy opis nasadzeń w toku ustalania, ale mam zamiar jeszcze dołożyć tam nieco bylin, takich jak przetaczniki białe, jeżówka ?Alba?, zawilec japoński, hosty, i inne rośliny białe lub odm. variegata.
Czyli pracy mam mnóstwo, ale dla mnie to cudowny czas.

Uwielbiam tworzyć, zwłaszcza, że tutaj na FO mam cały sztab niezawodnych doradców, których fachowe porady są dla mnie naprawdę ogromną pomocą. Jestem niezmiernie wdzięczna za każdą, nawet najmniejszą sugestię. Uważam, że dotychczasowy sukces w tworzeniu ogrodu można w ogromnej mierze przypisać temu, iż na FO istnieje mnóstwo pouczających wątków, gdzie inspiracje i doświadczenia można czerpać garściami. Mnie to bardzo pomogło w dojrzeniu do decyzji założenia ogrodu w pełnym tego słowa znaczeniu. Na FO znalazłam także wiele osób, z którymi połączyła mnie nie tylko wirtualna wymiana doświadczeń ogrodowych, ale także znajomości ze znamionami wręcz przyjaźni, opartej na braterstwie dusz. Nie jestem jakoś szczególnie sentymentalna, ale tutaj na tym Forum atmosfera skłania do nawiązywania nie tylko wirtualnych przyjaźni. Może też z racji wspólnej pasji, jaką jest ogrodnictwo, które według mnie w takim stopniu łączy nas z naturą i to stanowi o wrażliwości każdego ogrodnika. Człowiek znajdujący spokój w kontakcie z naturą, moim zdaniem musi mieć pozytywne usposobienie.

Wracając do planów i ich realizacji, to wątek ten będzie im właśnie poświęcony.
Oprócz nowych nasadzeń, należy także zająć się architekturą ogrodową, która jest przecież równie ważna dla efektów wizualnych w każdym ogrodzie. W wybudowanej w sierpniu altanie należy dobudować barierki ozdobne, wyłożyć podłogę, pomalować całość. Mam zamiar zlecić zrobienie kilku podpór do róż pnących, które rosną pod ścianą budynku od strony tarasu. Przy tarasie stworzyłam różankę, którą należy ładnie zaaranżować i uporządkować w tym sezonie, żeby nie tylko pojedynczy kwiat tej królewskiej rośliny zachwycał, ale przede wszystkim cała rabata.
Jak widać pracy szykuje się sporo.

Jak już jesteśmy przy tarasie i różance to zaraz za nią ma powstać rabata trawiasto -budlejowo- hortensjowa.

I jeszcze w kolejnym miejscu ma powstać rabata azaliowo, rhododendronowo-wrzosowa.

I jeszcze wspominana już rabata biała.

I jeszcze żywopłot za sadem.

I jeszcze ? ;:224



Zdjęcia aktualne z wiosennego, styczniowego ogrodu.


Cząber w donicy nietknięty mrozem

Obrazek


Obrazek


Cebulowe zaczynają wychylać się do słońca

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Róża 'Kent' nawet nie zgubiła liści ;:oj

Obrazek



Macierzanka cytrynowa rozrosła się z malutkich kępek i w tym sezonie stworzy piękną obwódkę na rabacie ziołowej.

Obrazek

Obrazek



Bzy niestety mają pączki prawie w rozkwicie, jak w marcu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Być może brzozy, choć nie mam pewności, w tym roku zaczną się przebarwiać na biało.

Obrazek




Sezon 2014 zaczęliśmy nasadzeniami zrobionymi w pierwszym tygodniu stycznia ;:oj , sadząc na rabacie świerk serbski 'Omorika'. Zastąpi on posadzony świerk srebrny 'Glauca', który zajmowałby zbyt wiele miejsca. Zatem teraz rosną dwa razem a wiosną 'Glauca' zostanie posadzony w innym miejscu, gdzie swoje docelowe 8 metrów szerokości będzie mógł swobodnie prezentować ;:108


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




I na koniec, żeby jednak nie było tak "słitaśnie", wrzucam przysłowiowy kamyczek do ogródka :lol:

Obrazek


Rozpoczynamy sezon 2014 Obrazek
Dom na wsi i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta- pasja i miłość. Pozdrawiam. Magda.
Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz.IV
Tak, lubię koty ;)
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziula :wit
Wszystkiego dobrego w nowym roku kochana ;:333
mm-complex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2800
Od: 19 sie 2010, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: moje miejsce na swiecie...

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu uwielbiam Twój ogromny ogród ;:173 Widać jak wiele uwagi przykładasz do każdego miejsca ,by stworzyć go perfekcyjnym zakątkiem ,z którego nie chce się wychodzić .Wzgórza motyli nie mogę się doczekać, a i w brzozowym gaju chętnie przysiądę ,więc się mnie nie pozbędziesz :wink:
Buziaki!
marzenia się spełniają! Dana
Awatar użytkownika
Malgolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1884
Od: 28 kwie 2010, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie okolice Bydgoszczy

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Melduję się w kolejnej części :wit
Prawdziwy przyjaciel to ten kto przychodzi gdy cały świat odchodzi
pozdrawiam Małgośka
Zapraszam na... >> Ogródek Małgolinki cz. I, Ogródek Małgolinki cz. II
Awatar użytkownika
justyna_gl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3385
Od: 10 lut 2011, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Ale lista prac do wykonania. Kochana, jest już pięknie a będzie cuuuudownie :uszy
Życzę powodzenia w realizacji wszystkich planów i obyś w grudniu mogła powiedzieć że wszystko zrealizowałaś. ;:196
x-ag-a
---
Posty: 13309
Od: 23 kwie 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu, jakże się cieszę, że jest nowy wątek! Witam Cię z radością!

Twoja przygoda z ogrodem na ogromnej przestrzeni jest szalenie zajmująca i inspirująca. Powiem Ci w tajemnicy (hehe), że obserwując Twoje poczynania jestem odważniejsza w przyszłościowym myśleniu o założeniu nowego ogrodu. Nieopodal mojego bowiem, istnieje urzekający kawałek rodzinnej ziemi po dziadkach, o powierzchni prawie 5tys. m2, którą w teorii po prostu posiadam. Obszar do zagospodarowania wydaje się być ogromny i niemal nierealny, ale widząc jak wspaniale sobie radzisz u siebie w realizowaniu swoich koncepcji, dodajesz mi anturażu :) Niewykluczone zatem, że kiedyś się odważę, tylko kurczę, tak mi się nie chce budowy domu od nowa ;-)

Wzgórze Motyli zapowiada się fantastycznie... powinnaś mieć w ogrodzie przynajmniej kilka ławeczek, dających możliwość odpoczynku w różnych zakątkach i obserwacji pozostałych. Twoje miejsce na ziemi już jest pięknie zaaranżowane, a jak będzie wyglądać, gdy zrealizujesz wszystkie swoje pomysły i założenia? Aż nie śmiem sobie tego wyobrażać.

Dziękuję za interesujący wstęp i opisanie marzeń i projektów... życzę z całego serca by plan-wykon nastąpił z przytupem!

;:196
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2338
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu, witaj w nowej części :wit
Twoim planom bardzo, ale to bardzo kibicuję, nasze ogrody to można powiedzieć równolatki ;:306.
Przeżywałam z Tobą każdą ogrodową akcję i kolejne kroki i oczywistym jest, że w tym sezonie nadal jestem z Tobą.
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9923
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Nie będę niepotrzebnie strzępić języka, zamierzam tu bywać i kibicować Ci we wszystkich planach a jak będę w pobliżu to i mogę chwycić za szpadel :wink:
Utwierdzasz mnie w fakcie że marzenia są najważniejsze i należy dążyć do ich realizacji, że nie niemożliwe w naszym wyobrażeniu staje się możliwe ;:168
Awatar użytkownika
maliola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 26 cze 2012, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu, zapisuję sobie wątek, bo gdzieś mi uciekłaś :oops:
Kawał roboty odwaliłaś, a i plany ogromne. Podziwiam i pozdrawiam ;:196
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24808
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu w wielką przyjemnością i zainteresowaniem przeczytałam i obejrzałam zdjęcia relacjonujące przebieg powstawania ogrodu, z ciekawością poczytałam o wielkich planach na kolejny sezon..... trzymam kciuki, żeby wszystko, co zaplanujesz powiodło Ci się ;:196
Zdjęcia z ogródka niestety troszkę niepokoją.... na krokusach już nawet widać pąki ;:202 .... oby nie było ostrych mrozów..... każda prognoza, którą czytam, mówi inaczej.....
Twoje donicowe kompozycje zachwycają mnie jak zawsze ;:180
Awatar użytkownika
Mufka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2401
Od: 11 lut 2009, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i Wilkowyja

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Witaj Madziu w nowym wątku :wit
Będę Ci towarzyszyć z ogromną uwagą i zainteresowaniem, bowiem Twoje dotychczasowe poczynania są dla mnie najlepszym przykładem, jak działając z rozmachem i zapałem, można zdziałać prawdziwe cuda na piasku !
Jednocześnie życzę Ci w Nowym Roku co najmniej takich efektów i dokonań jak w minionym sezonie !
Prawdziwa kobieta potrafi zrobić wszystko, zaś prawdziwy mężczyzna to ten, który jej na to nie pozwoli ;)
Moja Wizytówka Mufka - ogrodowe marzenia...cz.1 cz.2 cz.3 cz.4
x-S-l
---
Posty: 2084
Od: 2 sie 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Madziu jestem i ja ;:196 ;:168
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25162
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły cz. IV

Post »

Ja też się melduję
Jestem pewna, że zrealizujesz swoje plany, patrząc czego dokonałas w poprzednim roku
Trzymam kciuki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”