Mój balkon-4 piętro

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Mój balkon-4 piętro

Post »

Witam wszystkich, chciałabym pokazać mój skromy balkon. Niestety w tym roku nie mogłam za bardzo szaleć z ilością kwiatów bo mieszkanie jest wynajmowane i nie do końca wiem ile będziemy z razem z narzeczonym w nim mieszkać. Z tego też względu nie dało rady zamontować żadnych półek na ścianach, nad czym bardzo ubolewam. Chociaż jak czasami widzę jak u mnie wieje na balkonie to może to i lepiej. Balkon jest na 4 piętrze, południowa strona, na rogu budynku i jak na balkon w bloku to jest raczej dosyć spory. Głównie mam rośliny jednoroczne i zioła- jak je niechcący zabije to żal mniejszy. A oto moje rosliny.

Po lewej stronie plantacja maciejki w różnych stadiach wzrostu, którą uwielbia mój narzeczony więc siejemy ją hektarami. Na krótkiej ścianie balkonu rośnie groszek pachnący a obok nasturcja pnąca- mam nadzieję, że zacznie się w końcu piąć w górę bo na razie tylko się zagęszcza. Podpórka na groszek i nasturcję autorstwa mojego narzeczonego.
Obrazek

W skrzynkach wiszących jest wysiana mieszanka balkonowa roślin jednorocznych. na razie zidentyfikowałam tylko nagietka i chyba przypołudnika i coś co wygląda jak koperek. Zobaczymy jak zakwitnie- będę miała niespodziankę. Dalej kolejny groszek pachnący, który miał być karłowaty ale jakoś tak coś nie chce być karłowaty. Dalej osteospermum kupione w Lidlu- na razie ma chyba jakąś przerwę w kwitnieniu, ale widzę, że ma dużą ilość pączków więc za kilka dni powinien znowu ładnie kwitnąć. I na końcu kolejna mieszanka balkonowa, ta niestety po przejściach (przypalenie słońcem, gradobicie, ulewy) i rośnie dosyć anemicznie, ale daje jej jeszcze szansę. Ale jak mnie zirytuje to zostanie wymieniona na lepszy model. :wink:
Obrazek

W rogu po stelażu pnie się wilec i jedna kobea. Nie wiem jaki wilec i jaka kobea bo wysiane z mieszanki roślin pnących. Na początku wilec też mnie irytował, bo bardzo długo stał w miejscu i nic się z nim nie działo. Ale jak już ruszył to rośnie po kilka cm na dzień :tan A w prawym rogu nieszczęsna suszarka, którą najchętniej bym eksmitowała z balkonu a na jej miejsce wstawiła jakąś dużą donicę ale nie mam gdzie jej wynieść. Chyba, że zrobię z niej jakiś stojak na kwiatki.
Obrazek

I na koniec parapet. Od lewej lawenda z Lidla- szczerze to nie sądziłam, że marketowy kwiatek będzie tak ładnie rósł. Pachnie obłędnie. Dalej oregano, które muszę przepikować bo jakoś tak gęsto porosło. Następna jest bazylia, wczoraj pikowana. Dalej róża z Biedronki, którą dostałam na imieniny- też bardzo ładnie rośnie i pachnie. I ostatni tymianek. W domu pod folią jeszcze wschodzi rozmaryn i koperek i ukorzenia się mięta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Jaki masz szeroki balkon - zawsze takich zazdroszczę :wink:
Ja akurat lubię rośliny jednoroczne, bo nie ma problemu z ich zimowaniem, dlatego bardzo mi się podoba twoja kolekcja. I większość z nasionek? Ładnie ci to porosło, ja coś ręki do nasturcji i groszku nie mam, co wykiełkują, to padną... a kiedy wysiewałaś te mieszanki? I od razu do skrzynek?
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Większość z nasion (oprócz osteospermum, lawendy i róży) Nasturcja i groszek były wysiewane w połowie kwietnia. Mieszanki z tego co kojarzę jakoś tak w drugiej połowie kwietnia. Bazylię i oregano zaraz po weekendzie majowym, a tymianek jakoś w połowie maja. Maciejkę sieje systematycznie od połowy kwietnia co 2 tygodnie. Na początku wszystko stało w domu, na stałe na balkonie wylądowało po weekendzie majowym. Wszystko było siane od razu do skrzynek, nic nie przesadzałam. Przez chwilę miałam chęć przepikować tą mieszankę, co rośnie w pierwszej skrzynce, ale się zagapiłam i porosło to jak głupie i już nie chciałam ruszać. Dosyć gęsto tam jest ale z tego co widzę to radzą sobie.
Nasiona kupowane w marketach (Lidl, Tesco, Leclerc, Biedra), tez się zdziwiłam, że tak ładnie porosły, większość nasion wykiełkowało- ale to może szczęście nowicjusza ;)
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Fakt, w skrzynkach dość gęsto, ale skoro rośnie, to nie jest źle - z drugiej strony zawsze będziesz miała doświadczenia na przyszłość, a wiadomo, że najlepiej się uczy na własnych sukcesach i porażkach :wink:
A z czego zrobiliście te ramy, które są przymocowane przy nasturcji, wilcu i groszku? Bo bardzo fajnie wyglądają.
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Podpórki to drewniana rama zrobiona z listewek, w ramę powbijane są pinezki, które robią jako zaczepy do sznurka konopnego, z którego zrobiliśmy kratkę. Całość przymocowana do barierek balkonu na trytytki. Pierwotny plan był taki, że cały stelaż miał być drewniany ale strasznie drogo by to wyniosło, więc musieliśmy zrobić wersję niskobudżetową. Ale uważam, ze bardzo fajnie z tym sznurkiem wygląda.
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Melduję się na Twoim balkoniku ;:196 Przycupnę na brzeżku z kawusią i będę podziwiać widoki ;:304
Pozdrawiam z balkonu z upalnego Lubicza :wit
PS jeszcze troszkę na forum i tyle miejsca wolnego nie będziesz miała :;230
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Witam się. Ciekawa jestem bardzo, co wyrośnie z tej mieszanki roślin balkonowych w Twoich skrzynkach. Ta roslina o koperkowych liściach to może ursynia.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Odpukać na razie mszyc nie ma. Może to kwestia 4 piętra.
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Zaniedbałam trochę swój wątek, ale na balkonie trochę nic się nie działo (nic nie kwitło tylko rosło w górę) i ponad tydzień siedzieli u mnie znajomi, więc średnio miałam czas, żeby robić zdjęcia. Ale teraz nadrabiam zaległości. I mogę śmiało powiedzieć "o matko jak to wszystko porosło! ;:202 " w porównaniu ze zdjęciami z pierwszego postu.
Mała forotelacja z życia balkonu:
nasturcja "podobnopnąca" ale za to ładnie kwitnie. Miała też mały atak mszyc (jednak doleciały na 4 piętro) ale sytuacja opanowana
Obrazek

groszek rośnie jak szalony i zaczyna kwitnąć ;:oj
Obrazek

podobnie jak wilec
Obrazek

osteospermum przechodzi samego siebie z ilością pąków kwiatowych
Obrazek

mieszanaka balkonowa zaczyna kwitnąć
Obrazek

wywaliłam suszarkę z balkonu a w kącie obecnie stoi donica, w której wysiałam resztkę mieszanki balkonowej- mam nadzieję, że coś z tego urośnie i zakwitnie przed końcem sezonu
Obrazek

i na koniec parapet- z nowości w filetowej doniczce 4 rodzaj mięty (rośnie jak szalona), koperek i w małej fioletowej doniczce walczy o życie rozmaryn. Reszta tylko porosła.
Obrazek
vizi
200p
200p
Posty: 254
Od: 11 lis 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Piękne rośliny. Nasturcja wygląda obłędnie. Dlaczego ja jej nie mam? Chyba w przyszłym roku posieję. Jestem pod wrażeniem jaki piękny balkon wyszedł Ci wyłącznie z wysiewanych roślin ;:333
Pozdrawiam Agata
Moje rośliny
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Też potwierdzam, baaardzo interesujący. ;:108
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Łaał, groszek i wilec - jakie zielone szaleństwo! Strasznie szybko ci wszystko rośnie - ta mieszanka balkonowa już się niemal wylewa z tej skrzynki - świetne ;:167
ola_maja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój balkon-4 piętro

Post »

Dziekuje wszystkim z miłe słowa :D Tempo wzrostu tego wszystkiego trochę mnie przeraża :wink: A dzisiaj wilec zrobił mi niespodziankę i w końcu zakwitł "twarzą" do balkonu, bo do tej pory to kwiaty mogli podziwiać sąsiedzi a zrobienie im zdjęcia groziło wypadnięciem z balkonu. na razie wszystkie różowe, ciekawe czy będą inne kolory.
Obrazek

No i zakwitła maciejka ;:oj wieczorami siedzę i wącham. A co ciekawe były siane w odstępie 2 tyg a zakwitły właściwie równocześnie
https://lh6.googleusercontent.com/-1jM_ ... G_4039.JPG

Jeszcze ogólny rzut na plantację maciejki
https://lh3.googleusercontent.com/-JG5y ... G_4050.JPG

No i jeszcze jedno- oprócz nasturcji "podobnopnącej" mam w wiszącej skrzynce groszek pachnący "podobnokarłowaty". On jest taki sam karłowaty jak ta nasturcja jest pnąca.
https://lh6.googleusercontent.com/-niH3 ... G_4051.JPG
Za duże fotki, zamieniłam na linki./Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”