Jasne plamki na liściach bylin w ogrodzie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ponczekus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 30 sie 2013, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jasne plamki na liściach bylin w ogrodzie

Post »

Od jakiegoś czasu pojawiła mi sie taka choroba jak na zdjęciach poniżej i opanowuje coraz większa część skalniaka. Nawet wyrastające pomiędzy roślinami chwasty też to mają. Nie wiem czy to jest jakiś grzyb czy choroba. Rośliny nie obumierają i na wiosnę mają ładne liście ale na początku lata pojawiają się jasne przebarwienia liści i czasami ciemniejsze plamki na spodzie. Niektóre liście są całe w plamach
Co to może być i co można z tym zrobić?

Zaczęło się od veronica prostrata i tylko na nim to widziałem i nie ruszało toto obok rosnącego ubiorka skalnego. Teraz nawet ubiorek to łapie. Generalnie przetaczniki najszybciej to łapią a potem takie rośliny jak nawet smagliczka pagórkowa, cymbalaria pallida, macierzanka cytrynowa i przymiotno jednikoszyczkowe(liść na zdjęciach) i jeszcze inne ale teraz nie powiem jakie. Generalnie najwięcej tego mam pod świerkiem kłującym.

Po kliknięciu na zdjęcia są ich wersje w pełnym rozmiarze gdzie widać więcej szczegółów.

Z góry dziękuję za pomoc

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jasne plamki na liściach bylin w ogrodzie

Post »

Też takie objawy zauważyłam na niektórych roślinach jednak najwięcej jest tego na ugorze na chwastach
Podejrzewam ,że może to być mączniak prawdziwy.
Ja z tym nic nie robię jak dookoła tego w naturze pełno tylko nie podlewam już roślin wieczorem.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jasne plamki na liściach bylin w ogrodzie

Post »

To na pewno nie choroba. To efekt wyssania soku spod skórki stad wrażenie srebrnej plamki. Ciężko określić kto to zrobił ale na pewno należał do pluskwiaków, może zmienik
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”