Drzewko oliwne a zima

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
sacro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 30 gru 2006, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Drzewko oliwne a zima

Post »

Witam!

Sprowadziłem z Francji na dniach drzewko (oliwkowe czy oliwne?). Ma około półtora metra.

Teraż pytanie. Czy będzie wstanie przetrwać w moim ogrodzie? W sklepie ogrodniczym mają materiał którym sie owija drzewa zimą aby nie zamarły, ale czy to będzie wystarczające i jak, kiedy należy to zrobić?

Dziękuje za pomoc

Salut! Obrazek
...jesteśmy tylko tu przez chwile...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Bardzo dużo przystępnych informacji o oliwce znajdziesz tutaj.
Mysle,że najlepszym dla niej byłoby zimowanie w miejscu jasnym o tem.około 10*C
Taka temperatura gwarantuje owocowanie drzewka.
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,

w ogrodzie, w polskim klimacie bez szans... nawet po owinięciu w jakiś materiał ochronny...

Ale dobrze znosi zimowanie "pod dachem" i nawet nieco suchsze powietrze. Świetnie tez nadaje się do formowania i cięcia. Gorzej z owocowaniem w naszym klimacie... szczerze mówiąc nie widziałam jeszcze oliwki owocującej u nas (co oczywiście nie oznacza, że jej nie ma ;)
olenka33
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Oliwka

Post »

Oliwkę radzę traktować jako roślinę pojemnikową, tarasową. Ja swoją uprawiam drugi sezon. Latem stoi na południowym balkonie, a zimą na słabo ogrzanej klatce schodowej razem z oleandrem i bugenwillą. Na razie nie ma z nią kłopotów. bo nie jest zbyt duża.

Pozdrawiam Dorota
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2207
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Przypuszczam, ze nie powinno być kłopotów z trzymaniem jej w pojemniku, bo widziałam w sprzedaży duże (jak na oliwkę}, bardzo stare drzewa i oczywiście były w donicach. Wcale nie takich ogromnych, kiedy się pomyśli, ze to przecież stare drzewo!. Takie zdjęcie udało mi się teraz (tak szybciutko) znaleźć. Ale widziałam jeszcze większe (grubsze). Takie egzemplarze mają po kilkadziesiąt lat! Wyczytałam tez przed chwila, ze należy je przesadzać co 2-3 lata do większej donicy, a gdy to już nie będzie możliwe, wymieniać wierzchnią warstwę ziemi.
Powodzenia :D

Obrazek
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Drzewko oliwne

Post »

Witam! mam do Was pytanie : dziś w supermarkecie widziałem drzewko oliwne. Mierzy 30-40cm i jest trochę uformowane. Liście ładne(zakurzone :/). Zastanawiam się czy je kupić wiec proszę o porady! aha, czy drzewko oliwne jest w stanie szybko zaaklimatyzować w innym otoczeniu? czy szybko rośnie? Drzewko które widziałem kosztuje 30zł! pozdrawiam!
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Post »

Drzewko oliwne trzeba zimować w temperaturze 1-8 stopni czyli chłodna weranda. Jeżeli będzie zimą w domu w zbyt wysokiej temperaturze to zrzuci liście. Ale podobno nawet jeśli je zrzuci to wiosną może odbić. Tylko tyle gdzieś kiedyś wyczytałam.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

w mieszkaniu migiem dostaje przędziorka
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

Dzięki za porady. Więc opłaca mi się kupić to drzewko? Bedzie w stanie rosnąc dalej? ? ?
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Drzewko oliwne

Post »

Witam wszystkich! Dzisiaj nabyłem drzewko oliwne oto zdj : Obrazek
Obrazek

MAm pytanie: jakie warunki muszę zapewnić drzewko aby dobrze rosło? czy trzeba je czesto podlewac, nawozic.? czy moge je teraz przesadzic czy zaczekac do wiosny? jak szybko drzewko zAKwita?

Z góry dzięki! :)
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Drzewko oliwne a zima

Post »

Chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z zimowaniem oliwki. Swoje drzewka trzymam od marca do listopada na wolnym powietrzu . Z chwilą kiedy prognozy pogody mówią o całodobowym mrozie ,oliwki przewożę do pomieszczenia gospodarczego w którym mam pełnowymiarowe okno . Wewnątrz pomieszczenia temperatura w okresie zimowania oscyluje w zakresie od minus 3 stopni Celsjusza do plus 5 stopni . Niejednokrotnie ziemia w donicach zamarza ,ale nie robi to na roślinach żadnego wrażenia . Kiedy czytam niektóre informacje ,o tym że oliwki muszą zimować w przedziale od +10 do +15 stopni mogę stwierdzić o jednym , że osoba o tym pisząca nie ma żadnego pojęcia o tej roślinie i tylko powiela zasłyszane czy przeczytane pseudo informacje . Wystarczy tylko sprawdzić chociażby teraz ( grudzień i styczeń ) jakie temperatury występują w miejscach naturalnego występowania oliwki europejskiej , a przekonacie się że piszę prawdę . Proszę sprawdzić diagramy temperaturowe np okolic włoskiej Florencji , chorwackiej Opatiji czy Puli . Od Chorwackich ogrodników dowiedziałem się ,że dopiero całodobowe mrozy poniżej 12 stopni Celsjusza mogą zlikwidować drzewko oliwne . Taki zimowy spoczynek jest gwarantem obfitego kwitnienia rośliny . Natomiast na owoce w naszej szerokości geograficznej nie liczcie ( za krótkie i za chłodne lato ) chyba że roślina stoi w cieplarni .
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na drugim zdjęciu widać za Aukubą japońską ( takie pstrokate liście ) zimującą oliwkę

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Drzewko oliwne a zima

Post »

Przyszła ciepła pora i oliwka zaczęła kwitnąć .

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

I małe makro gron kwiatowych mojej oliwki

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Drzewko oliwne a zima

Post »

Jesień puka do ogrodów to i jesiennie zrobiło się na mojej oliwce. Ma zawiązanych kilkadziesiąt owoców . Nie bedą one pełnowymiarowymi oliwkami ponieważ zabraknie czasu , ale jak to mówi przysłowie, lepszy wróbel w reku itd.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

I jeszcze zdjęcie drzewka w całości . Zaznaczam że nie różni ono się od tych rosnących na południu Europy . Troszkę śmieszą mnie drzewka oliwne robione pod komercję . Chodzi mi oczywiście o pretensjonalnie wygladajace oliwki szczepione na wysokim pniu .

[Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”