Linia kroplująca z kompensacją.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Witam,
W tym roku chciałbym w końcu zabrać się za wykonanie szpaleru z thui Smaragd wzdłuż płotu. Dwa lata się przymierzam i jakoś nie wychodziło, ale czas najwyższy. :D
Najpierw muszę zapewnić drzewkom odpowiednie nawodnienie. Widzę to tak: mam jeden punkt czerpania wody (kran/wodociągi), od niego 80m weża ogrodowego biegnącego do linii drzewek, tam rozgałęzienie w kształcie litery "T" i dwa odcinki lini kroplującej z kompensacją ciśnienia po 80m każdy. Czy to się sprawdzi? Teren mam płaski, a założenie to: minimum połączeń- maksymalnie szczelnych. Boję się tylko, że kupię 160m lini kroplującej, wydam pieniądze, a woda poleci tylko z połowy bo ciśnienia nie starczy i drzewka na obu końcach uschną. :(
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia zapewnia równomierne rozprowadzenie H2O. Nie będzie efektu, że pierwsze zraszacze zadziałają, a ostatnie nie. Wg mojej oceny sieć wodociągowa zapewni Ci wystarczającą ilość ciśnienia, a co za tym idzie wystarczający przepływ wody. Gdybyś miał studnię i hydrofor, to ni hu, hu. (ciągła praca)
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Studnia i hydrofor to na razie tylko w sferze marzeń. :D
Póki co muszę się zadowolić tylko tym kranem. Wolałem się upewnić, bo 80m węża ogrodowego to jednak trochę jest, dlatego uznałem, że bezpieczniej będzie podłączyć się w środek linii (litera "T"), a nie na jej końcu. Czytałem, że kompensacja przy takich długościach to już obowiązkowo musi być.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Sprawdź, czy w Twojej okolicy udają się studnie - abisynki. Koszt ok. 500,- i woda na lata. U mnie nie dało rady, ale próbowałem.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Temat studni miałem w zeszłym roku obeznany do perfekcji, byłem o włos od wiercenia, niestety ważniejszy okazał się traktorek do koszenia i trzeba było finansę przenieść na inną inwestycję. :D
Doszedłem wtedy do tego, że nie chcę żadnej abisynki i hałaśliwego hydroforu, tylko normalną wierconą studnie (150mm) z potężną wpuszczną pompą. Chciałem tym zasilić wymarzony system nawadniania na całe 3000m trawników krzewów i drzewek. Niestety w mojej okolicy to ok 20-30m odwiertu więc na razie muszę się powstrzymać. Drzewa podlewam 2 godziny togodniowo wężem, dla szpaleru thui będzie omawiana linia kroplująca, a trawa musi sobie radzić sama. :D Cóż nie wszysko można mieć odrazu. :wink:
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Po co Ci studnia na taką małą działkę ?
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Bo abisynka 5/8 cala nie wydoli tyle wody. Jak podliczałem wszystkie planowane zraszacze, linie kroplujące, punkty podlewania krzewów i drzew wyszło mi 6-8 sekcji, gdzie każda z nich wysuszałaby abisynke w 5 minut. Głośne hydrofory i szpetne zbiorniki nie wchodzą w gre. Zdecydowałem, że jak mam robić to tylko odwiert 150mm i wpuszczana pompa bo woda ma być non stop, w przeciwnym wypadku nie widziałem sensu inwestycji, a koszt byłby nie mały. 3-5 tys studnia, 2-3 tys pompa, 2-5 tys zestaw do nawadniania i miesiąc samodzielnej żmudnej roboty, żeby to poskładać.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Abisynki raczej nie "wysuszysz". Jak jest pokład wodonośny, to można pompować sto lat "non stop". Koszt studni 500,- plus 300,- hydrofor. Kolega na 2000 mkw ma zraszacze trawników, linie kroplujące itd. Hydrofor wielkości odkurzacza ustawił w tzw. drewutni. Wody ma więcej niż potrzebuje.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

W mojej okolicy ciężko trafić w coś takiego powyżej 20m co z zasady eliminuje hydrofor. Wody jest pod dostatkiem, ale niestety głęboko, poza tym najtaniej u mmnie wołali 1100 za abisynkę i 2100 za gruby odwiert na 25m więc nie kalkuluje się ryzykować. Póki co muszę i tak wstrzymać się z tematem na najbliższe dwa lata, bo funduszy nie starczy więc biorę się za poszukiwania niedrogiej linii kroplującej z kompensacją i pod kran. :D
Gdzieś miałem znalezione w zeszłym roku, chyba na Allegro, ale mi uciekło. Człowiek zimą się nudzi i wyszukuje takie rzeczy, a jak przyjdzie co do czego to znaleźć nie można jak potrzebne. :wink:

-- 8 mar 2015, o 18:46 --

Chyba tak to była: Link usunięto, pomid.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Linia kroplująca z kompensacją.

Post »

Linia kroplująca bez kompensacji również się sprawdzi. Jednak zamiast węża ogrodowego proponowałbym zaoszczędzone na linii kroplującej pieniądze wydać na 80mb rury nawadniającej fi 25mm, którą możesz wkopać po ziemię. Taka średnica zrekompensuje straty ciśnienia na tym odcinku, a przepływ wody będzie wystarczający do zasilenia linii kroplującej. Łączne zapotrzebowanie na wodę takiego odcinka [160mb] linii kroplującej to ok 1m3/h co jest łatwe do osiągnięcia nawet w przypadku jeśli zasilane to będzie z kranu o średnicy 1/2 cala.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”