Wertykulator a typ noży- pływające -wahliwe czy stałe?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
partnerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 mar 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wertykulator a typ noży- pływające -wahliwe czy stałe?

Post »

Witam.
Czy może ktoś mi powiedzieć jaki typ noży stosowanych w wertykulatorach jest bardziej efektywny, pływające czy stałe?
Stoję przed dylematem zakupu STIGI SVP 40 B w którym noże są ruchome a innym wertykulatorem w podobnej cenie z tym że nożami stałymi w ilości sztuk takiej samej co STIGA czyli 32. Interesuje mnie tylko sama jakość pracy jaką ma za zadanie wykonać wertykulator. Pewnie ktoś z was pracował z obydwoma rodzajami noży wiec coś może powiedzieć na ten temat.
Pozdrawiam.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Polecam zdecydowanie noże pływające, inaczej zwane wahliwymi. Nie przenoszą one aż tak bardzo siły ewentualnego uderzenia w przeszkodę na wał oraz pasek/łańcuch napędowy. Jeśli wertykulator z wahliwymi nożami jest w podobnej cenie co ten ze stałymi - nie zastanawiałbym się ani chwili. Z reguły takie wertykulatory są droższe. Zwróć uwagę jaki silnik mają obie maszyny. No i najważniejsze - dostępność i cena nowego zestawu noży. Piszę to z perspektywy ogrodnika, który co roku wertykuluje kilka hektarów trawników.
partnerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 mar 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Nigdy nie pracowałem z nożami wahliwymi dlatego chciałem was poprosić o opinie. Sprzedawca Stigi w samych superlatywach wypowiadał się na temat takiego rozwiązania. No ale jak to każdy sprzedawca zachwala swój towar no ale z tego co widzę chyba wielce nie ściemniał.
Co do zestawu noży w przypadku pływających są one pojedynczo wymienne i ponoć dostępne od ręki. W przypadku stałych trzeba wymienić cały wałek.
Ta Stiga o której myślę ma silnik Briggs 550 około 4KM. Wystarczający z waszego doświadczenia?
W sezonie mam zamiar zrobić około 5000m2 działki może więcej.
Sprzedawca zaproponował rabat 200zł. z ceny katalogowej 2400zł. Myślę ,że zdecyduję się na ten model.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Noże można wymienić pojedynczo ale pewnie zakupić należy cały komplet. W przypadku noży wahliwych należy zwracać uwagę na to czy wszystkie noże są na miejscu i żadnego nie brakuje. W przypadku kiedy jeden z nich ulegnie uszkodzeniu i wyrwie się z wałka pozostałe są już wtedy poluzowane i następuje ich bardzo szybkie zużycie. Sam kiedyś [nie posiadając noży na wymianę] zgubiłem jeden z nich i podczas dalszej wertykulacji terenu 2000m2 uszkodzeniu uległo kolejnych 6-7 sztuk.

Chociaż nie jest to jakiś super mocny silnik to moc będzie w zupełności wystarczająca na taki teren. Komplet noży powinien w tym przypadku spokojnie wystarczyć na kilka sezonów.
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Lepszą pracę wykonuje nóż stały. Wachliwy ulega/odchyla się wchodząc w ziemię i nie nacina korzenia odpowiednio. Stały leci na pełnym rozpędzie i zatacza dokładny łuk, tak jak jest ustawiony (wysokość/głębokość). Wachliwe są bezpieczniejsze bo uciekają od przeszkody.

Zależy jaki masz teren. Pracowałem stałym na boisku sportowym i bardzo sobie chwalę. Tego typu ładne i zadbane trawniki bez niespodzianek lepiej traktować stałymi nożami. Jeśli masz teren niepewny to weź wachliwe. Nie natnie Ci korzenia tak jak to robi stały ale robotę wykona. Jeden i drugi zbierze filc więc tym nie musisz się martwić ;)
partnerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 mar 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Dokładnie to podpowiadała mi logika jeśli chodzi o sposoby montażu noży. Nóż stały musi lepiej nacinać ziemie. Pytanie tylko czy są to różnice na tyle duże ,że wpływają istotnie na jakość trawy.
Osobiście wydaje mi się ,że nie.
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulator a typ noży- pływające czy stałe?

Post »

Proponuje się trzymać ziemi jaka masz w ogródku a nie wpływu na trawę. Lepiej pracujący nóż ma lepszy wpływ na nacinanie korzeni. Jak wiesz to wzmacnia je i ma wpływ na trawę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”