Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Witam. Jestem tu nowa i witam wszystkich serdecznie. Planuję założyć swój wątek o powstającym ogrodzie ale teraz nie o tym :)

Mam ogródek działkowy 5-6 ary. Wzięliśmy z mężem tą działkę w czerwcu zeszłego roku z ROD. Ogródek nie był użytkowany od wielu lat, rosły na nim pokrzywy po szyję i krzaczory, kilka wierzb. Mąż ją wykarczował, opryskał Roundapem na jesień i teraz jest już czysta. Jednak dodatkowy psikus w tej działce, to fakt, że jak przez tyle lat nikt tego terenu nie używał to okoliczni działkowcy zrobili z niego śmietnik! Na i w ziemi było wszystko, wyciągałam kilometry foli z tuneli foliowych, szkła, plastiki, buty, ubrania i tylko poniemieckiego motoru tam brakowało... :shock: Ile daliśmy radę tyle wyciągneliśmy z ziemi. Teraz należałoby działkę zaorać, jednak jest to gleba czarna, dość mokra (jakby torfowa :roll: ) i miękka, ciągnik raczej tam ugrzęźnie. Próbuję szukać kogoś z konikiem kto by to poorał ale, że nietutejsza jestem to na razie bezskutecznie. Więc pozostaje łopata albo glebogryzarka. Łopatą przekopać 6 ary to mi się nie uśmiecha... Chcę wynająć glebogryzarkę i TU MOJE PYTANIE. Czy glebogryzarka może być używana na takiej glebie, miękkiej, torfowej? No i te śmieci, mogą się jeszcze trafiać, czy krzywdy sobie nie zrobię natrafiając na jakieś dziadostwa w ziemi? Może jakieś sugestie, podpowiedzi, jak to okiełznać.
Postaram się wrzucić zdjęcia jak aktualnie wygląda działka i gleba ale muszę najpierw je zrobić :)
Działka na wiosnę, czyli teraz jest częściowo podmokła z jednej strony, bo tam też niedaleko płynie jakiś rów melioracyjny a bliżej alejki jest sucha. Cała działka jak podskoczy się to "chodzi" ;:124 Sąsiednie działki podobno były takie same, tylko z czasem obsiadły i już są suche i stabilne. Liczę na to że moja z czasem też da się do tego doprowadzić.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Glebogryzarka a trudny teren.

Post »

Mocna glebogryzarka (z 5 KM i 50 kg) sobie poradzi, ale ja bym zrobił najpierw możliwie głęboką orkę, potem dopiero dokończył i wyrównał glebogryzarką i na koniec ręcznie. Inaczej po każdej zimie będziecie znajdować śmieci.
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Glebogryzarka a trudny teren.

Post »

Też tak myślałam, że taka kolejność byłaby najlepsza, tylko na razie nie znalazłam nikogo do orania, bo to trudny, miękki teren. Mój brat rolnik, ale niestety mieszka zbyt daleko żeby przyjechać i zaorać działkę :wink: sam stwierdził, że bał by się ryzykować wjeżdżać tam ciągnikiem. Pierwszy lepszy zaczep o korzeń, trochę więcej gazu i będzie siedział. Złapałam kontakt z jakimś Panem, który ma przyjechać, obejrzeć działkę i powiedzieć czy da radę, ale że to załatwiane przez znajomą, znajomych, znajomego itd to nawet nie wiem czy ma konia czy traktor :wink:
Zorientuję się w naszej ogrodowej wypożyczalni jaką mocną mają glebogryzarkę, bo ostatnio była tam tylko niekompetentna babka, która potrafiła powiedzieć tylko że jest na prawdę duuużaa ;:204
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Glebogryzarka a trudny teren.

Post »

Ja zakładając ogród najpierw wykonałem bardzo głęboką orkę . Jeżeli to dość miękki teren to radził bym wjeżdżać tam jakimś ciągnikiem z napędem na 4 koła .
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

A nie lepiej byłoby nawieść grubszą warstwę ziemi jak wyciągać te wszystkie "rupiecie".
Jeśli w ziemi składowano śmieci to może się zdarzyć, że ciągnik najedzie na jakieś żelastwo i koszty pociętych opon będą dodatkową niespodzianką finansową.
Powodzenia w uprawie!
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

minohiki pewnie było by lepiej ale niestety na 6-7 ary nawieźć ziemi, to dla mnie zbyt duży koszt :roll:

-- 11 lut 2016, o 11:00 --
minohiki pisze:Powodzenia w uprawie!
Dzięki! Liczę na powodzenie ;:138
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Przelicz koszty: kontenery śmieci i odpadów, glebogryzarka lub orka, praca własna (bezcenna bo trudno ją wycenić).
Ziemia nie jest aż tak droga, jeszcze jak robią gdzieś wykopy to tylko za sam dowóz nieraz trzeba zapłacić.
Ewentualnie podziel działkę na 2-3 części i zrób nasyp w odstępach.
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Hmmm.... Można by też najpierw talerzówką przejechać tam a dopiero później orać tylko talerzówka musi być jakaś cięższa a do orki traktor duży to żadne korzenie w ziemi nie będą straszne :uszy
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Nie ma mowy żeby wjechać tam żadnym ciężkim sprzętem ;:185 Malutki ciągniczek albo koń to maks, bo ziemia jest miękka, grząska, butami człowiek się zapada. Właściciele sąsiednich działek mówią, że u nich było to samo, ale jak zaczęli ziemię uprawiać to szybko opadła i się ustała. Jest kawałek mojej działki od strony jednego sąsiada twardy i stały, bo tam sąsiad przekopał, zasiał trawę i posadził porzeczki, żeby chaszcze z tej jeszcze wtedy niczyjej działki, nie przechodziły do niego.
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

5 arów można spokojnie przerobić mocną glebogryzarką. Glebogryzarka raczej się nie uszkodzi. U mnie na korzeniach czasami podskoczyła, a jeśli się zaklinowała to się pasek uślizgnął i nie było kłopotu ;) Najlepiej jeździć glebogryzarką, a potem wszystko widłami amerykańskimi wszystko przeczesać ;) Ja też u siebie z 2 arów wyciągnąłem kilka taczek :roll: Na szczęście reszta była czysta :D
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Jutro nakręcę Wam film o elektrycznej glebogryzarce, która dziś do mnie przyszła. Będą oczy bo orze na 20 cm bez problemu i 45 cm szerokości fakt trzeba ją kolejny raz przeciągnąć przez to coś przejechane wcześniej.
Ale ma 1400W i gryzie jak chora na zachętę ( ziemia skopana rok temu ).
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

marcinbb pisze:Jutro nakręcę Wam film o elektrycznej glebogryzarce, która dziś do mnie przyszła. Będą oczy bo orze na 20 cm bez problemu i 45 cm szerokości fakt trzeba ją kolejny raz przeciągnąć przez to coś przejechane wcześniej.
Ale ma 1400W i gryzie jak chora na zachętę ( ziemia skopana rok temu ).
Czekamy na film :)
Pozdrawiam, Marta
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka czy orka trudnego terenu.

Post »

Muncia są maszyny na gąsienicach z glebogryzarkami o napędzie hydraulicznym, które możesz sobie wypożyczyć lub zamówić usługę. Przekopią i wyrównają teren. Poszukaj Toro DINGO TX525. Tego typu urządzenie nie zrobi Ci orki ale najbezpieczniej przekopie teren i dodatkowo wyrówna.
jaro710j pisze: [...] U mnie na korzeniach czasami podskoczyła, a jeśli się zaklinowała to się pasek uślizgnął i nie było kłopotu ;) [...]
Gorzej jeśli glebogryzarka będzie na łańcuchu a nie pasku ;)
marcinbb pisze:Jutro nakręcę Wam film o elektrycznej glebogryzarce, która dziś do mnie przyszła. Będą oczy bo orze na 20 cm bez problemu i 45 cm szerokości fakt trzeba ją kolejny raz przeciągnąć przez to coś przejechane wcześniej.
Ale ma 1400W i gryzie jak chora na zachętę ( ziemia skopana rok temu ).
:shock: ... To ja chętnie obejrzę takie coś :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”