Pomidory - usychają?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
karolrott
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2016, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory - usychają?

Post »

Witam, pewnie podobny temat już się pojawiał ale nie znalazłam. 2 tygodnie temu wsadziłam sadzonki do folii, po tygodniu zrobiłam oprysk odwarem ze skrzypu rozc. 1:4 i zaczęły się robić plamy na liściach jak na zdjęciach i sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Na 100 % nie pamiętam czy to zaczęło się dziać po oprysku, ale raczej tak. Oprysk zrobiłam rano ale czy możliwe że był zbyt gorący dzień na oprysk i rośliny się "spaliły"? Nie mam innego pomysłu bo pomidory mi zawsze wychodziły ale w gruncie - w folli mam pierwszy raz. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Obrazek
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

ja bym usunęła te liście i obserwowała dalej.. w jakim celu był robiony oprysk ze skrzypu na małych sadzonkach? w tunelu panują inne warunki, niż na gruncie. wysoka wilgotność przyczynia się do rozwijania chorób grzybowych przy niewłaściwej pielęgnacji. Nie polecam pryskania w tunelu foliowym bez konieczności (np. przy pojawieniu się choroby). Wszelkie nawozy podaje się doglebowo. może za często podlewasz? Podwiązałabym je już.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Moje gruntowe do siedzą w ziemi od środy i zauważyłem że ich liście podsychają.Może za często podlewam?2 razy dziennie po całości czyli po liściach.Może się poparzyły?Mam je w folii streczu,góra odkryta naciągnięte na osiem palików.Były kupione ze szklarni i tam może jest cieplej.Nie mogę dodawać zdjęć.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Podlewanie dwa razy dziennie to zdecydowanie za często. W dodatku pomidorów nie leje się po liściach tylko na ziemię pod krzak. Ja w tunelu foliowym podlewam pomidory raz na 3-4 dni. Jak już widać, że biedaki nie dają rady. Jak wygląda to usychanie? od końca blaszki liściowej do ogonka? Czy są wyschnięte plamy na liściach?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Liść robi się wiotki i i usycha od początku od czubka.Tylko te zakupione teraz głupieją a te wcześniejsze są silne.Może oprysk na jakąś zarazę lub inny?Te silne,te starsze dostają takie maciupeńkie kropeczki żółtawe.To chyba poparzenie co?
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

bez zdjęcia ciężko stwierdzić. może być od przelania i poparzenia, a może być zupełnie coś innego. A jak młode liście? zielone? starsze można usunąć, najważniejszy jest wierzchołek pędu. zdecydowanie ograniczyłabym podlewanie i zaprzestała lania po liściach. i obserwowała czy przyniosło to rezultat. Jeśli młode listki będą ładnie rosły i będą zielone to wsio ok. Trzeba pamiętać, że pomidory potrzebują czasu na rozbudowanie systemu korzeniowego. Dlatego zaleca się przy sadzeniu zlać dołek wodą, wsadzić pomidory i przez tydzień nie podlewać. Korzenie idą wtedy w dół w poszukiwaniu wody i mogą pobierać wystarczającą dla rośliny ilość składników. Lanie wody dwa razy dziennie nie dość że rozleniwia korzenie, to jeszcze wypłukuje z ziemi składniki i krzaczek głoduje. Jak przygotowywana była ziemia przed sadzeniem?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Ziemia była przygotowana następująco.Najpierw spulchniona,potem dałem w dołek ziemi ktora była plus hydrocomplex plus ziemia ogrodnicza uniwersalna.W to poszedł pomidor i podlałem.Później chciałem dać krowiaka.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

krowiaka bym już nie dawała. Można przedobrzyć. niech zbudują system korzeniowy i dotrą do składników z hydrocomplexu. Jak już podrosną to proponuję astvit lub inny nawóz do pomidorków.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Mam biohumus extrai florovit do warzyw.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

ale to później, przy owocowaniu. teraz trzeba je przesuszyć
Tak patrzę na skład tego hydrocomlexu i wydaje mi się, że ma mało azotu. ale to już musieliby się wypowiedzieć eksperci, których na tym forum nie brakuje :)

takie żółknięcie starszych liści może być spowodowane właśnie brakiem tego składnika, ale przyczyn może być kilka. zbyt częste podlewanie, słaby system korzeniowy no i brak w podłożu. myślę że jednorazowy kop z gnojówki z pokrzyw by im nie zaszkodził :)
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Dodałbym zdjecie ale przez fotosik nie idzie.Gdy klikam dodaj zdjęcie lub upuść nic się nie dzieje.A może opryskać je tak dla wzmocnienia?A co z obłamywaniem liści?Czy wystarczy podwiązywanie do zwykłego palika?
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - usychają?

Post »

szkoły są dwie. obłamywać i nie obłamywać. Ja swoim obłamuję. Wydaje mi się, że roślina wtedy mniej substancji zużywa na liście a więcej na owoce. Krzaczki mają przewiew, ale to w tunelu. Jak jest w gruncie - nie wiem. chyba rosną o wiele niższe? Ja do tej pory zbiory miałam takie, że rozdawałam całej rodzinie a i na przetwory wystarczało, więc chyba jednak lubiły to obłamywanie. Na pewno usuwać należy wilki. Paliki są konieczne i wystarczające.
co do fotosika, trzeba mieć konto.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Pomidory - usychają?

Post »

Reglas23 przede wszystkim nie panikuj, dałeś Hydrokomlex i wystarczy, pomidorów nie podlewaj tak często, daj im zwiększyć masę korzeniową. Jeśli chodzi o liście, to obrywaj tylko te z dołu i nie za dużo. One same staną , zobacz moje wsadzone 2 dni temu, prawie już doszły do pionu:

Obrazek

za kilka dni jak wsadzę wszystkie pomidory opryskam je miedzianem, a potem co 7 dostaną nawóz dolistny i będę obserwował co im potrzeba.

Pokaż jak wyglądają Twoje , spokojnie bez rejestracji możesz to zrobić przez Fotosik.
Moje wątki
Festina Lente
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”